PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Lapkričio 1 d. 11:15

Neliksime be gydymo: geros žinios turintiems sveikatos problemų

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


152421

Marijampolėje atnaujintas Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, nuo kitų metų gyventojams daugės ambulatorinių paslaugų, kurios bus kokybiškai teikiamos paciento namuose. Šios žinios ypač svarbios dabar, kai visas pasaulis gyvena „COVID-19“ pandemijos sąlygomis, kai nerimaujame, ar užsikrėsime mes, ar išliks sveiki mūsų šeimos nariai, ar sirgsime sunkiai, ar saugūs mūsų tėvai.

Apie tai, kad Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus pacientai gyvena jaukiau, gražiau, kad slaugytojams lengviau atlikti savo darbą, pasakoja Marijampolės PSPC direktorius Mantas Čėsna. Jo pavaduotojas, gydytojas epidemiologas Paulius Gradeckas supažindina skaitytojus, kas keisis nuo Naujųjų metų ambulatorinių paslaugų srityje, kurios dėl senėjančios, labiau sergančios visuomenės tampa vis aktualesnės.


Foto galerija:

m9b6032.jpg
m9b6050.jpg
20201020-124742.jpg

Skyriaus remontui – Europos Sąjungos parama

Vieša paslaptis, kad jau daugelį metų Marijampolėje apie Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių buvo kalbama taip: „Jeigu nori, kad žmogus greičiau atsisveikintų su šiuo pasauliu, guldyk į slaugos skyrių. Todėl savivaldybės gyventojams labai svarbu, kad šis skyrius keičiasi. Gražėja jo aplinka, daugėja ligoniams reikalingos įrangos, jie geriau prižiūrimi, geresnės darbo sąlygos slaugytojams, darbuotojams.

Pasak Marijampolės PSPC direktoriaus Manto Čėsnos, jau kurį laiką Slaugos skyriaus pacientai gydomi atnaujintose, jaukesnėse patalpose. Tik skyriaus atidarymo, kuomet būtų buvę galima pamatyti, kaip po remonto atrodo patalpos, surengti dėl įsisiautėjusio koronaviruso nepavyko.

Projekto „Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro paslaugų kokybės gerinimas ir veiklos efektyvumo didinimas“ dėka buvo gauta daugiau kaip 220 tūkst. Eur parama iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų. Iš jų daugiau kaip 62 tūkst. 300 Eur skirta patalpų remontui. Projekto partneris – Marijampolės savivaldybės administracija, prie šio projekto prisidėjusi 7 proc. lėšų. „Palatose ir koridoriuose išdažėme sienas, lubas, pakeitėme grindų dangą, atnaujinome sanitarinius mazgus. Higienos patalpos pritaikytos ir žmonėms su negalia, ir sunkiau judantiems. Įsigijome naujus modernius baldus. Slaugos skyrius tapo daug jaukesnis, gražesnis“, – pasakojo M. Čėsna.

Pasak direktoriaus, labai svarbu, kad už ES lėšas buvo įsigyta ir medicininės įrangos, baldų, pritaikytų sunkesniems ligoniams. Taip pat funkcinių lovų su priešpraguliniais čiužiniais, keltuvų, elektrokardiografas, pulsoksimetrai, deguonies koncentratoriai. Dar ne visa ši įranga pasiekė skyrių, bet pamažu atkeliaus. PSPC direktorius įsitikinęs, kad Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus atnaujinimas pagerins paslaugų kokybę, pacientams bus maloniau čia būti, nes yra gyventojų, kurie skyriuje prabūna pusę metų. Be to, medicininė įranga palengvins specialistų darbą.

Iš viso suremontuota daugiau kaip 1100 kv. m patalpų. Skyriuje yra 80 vietų, šiuo metu jame gydomi 53 pacientai.

 

Daugės ambulatorinių paslaugų namuose

Nuo kitų metų sausio 1 d. daugės ambulatorinių slaugos paslaugų namuose specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. Pasak Marijampolės PSPC direktoriaus pavaduotojo P. Gradecko, visuomenei senstant, labiau sergant didėja ambulatorinių slaugos paslaugų poreikis. Sveikatos apsaugos ministerija, suvokdama, kad nepristatysime tiek slaugos ligoninių, koks yra jų poreikis, ir siekdama, kad sirgdamas lėtinėmis ligomis žmogus, jeigu tai įmanoma pagal sveikatos būklę, būtų slaugomas savo namų aplinkoje, plečia šių paslaugų apimtis. Nuo Naujųjų metų ne tik didės paslaugų kiekis, bet ir naujais specialistais papildomos šias paslaugas teikiančios komandos. Komandoje dirbs bendrosios pagalbos slaugytoja, jos padėjėja, kineziterapeutas, socialinis darbuotojas.

„Teikdamas slaugos paslaugą namuose slaugytojas atlieka injekcijas, lašinės prijungimą, priežiūrą ir lašinę infuziją kateteriu. Taip pat prireikus paima kraują, šlapimą laboratoriniams tyrimams, atlieka elektrokardiogramą, žaizdų priežiūrą, pragulų profilaktiką ir priežiūrą, enterinį maitinimą. Šios paslaugos ypač aktualios dabar, nes kiekvienas vizitas į gydymo įstaigą kelia grėsmę užsikrėsti koronavirusu“, – pasakojo P. Gradeckas. Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo esmė, kad kuo mažiau žmonių būtų guldomi į ligonines, jeigu tą patį gydymą galima profesionaliai atlikti paciento namuose.

Pasak direktoriaus pavaduotojo, Marijampolės PSPC komandą ambulatorinėms paslaugoms teikti paciento namuose, jau turi. Prireikus turi kuo pakeisti susirgusį specialistą. Darbuotojai – profesionalai, dirbę įvairiomis sąlygomis. Paslaugų skaičius nuo Naujųjų metų didės iki 104. Tai reiškia, kad vienas žmogus per kalendorius metus namuose sulauks 104 specialistų vizitų. Šiuo metu pacientas lankomas apie 30 kartų. „Tai padės sumažinti stacionarių paslaugų poreikį arba bent jį išlyginti, taip pat pasitarnaus geresnei žmonių savijautai. Juk tikrai yra nemažai gyventojų, kurie nenori vykti gydytis į valdiškas įstaigas, jie geriau jaučiasi savo namų aplinkoje. Žmonės pajėgūs tvarkytis patys, tik jiems reikia pagalbos. Ypač tai svarbu pandemijos metu, kai globos ir slaugos namuose kyla susirgimų protrūkiai“, – kalbėjo P. Gradeckas. Anot jo, Marijampolės savivaldybės gyventojai, kuriems nustatyti specialieji priežiūros poreikiai, gali kreiptis į Marijampolės PSPC. Kontaktinis tel. (8 343) 22099. Nėra svarbu, pas kurį šeimos gydytoją ar kurioje šeimos klinikoje žmogus yra prirašytas, Marijampolės PSPC gali teikti ambulatorines slaugos paslaugas visų namuose. Juk yra klinikų, kurios tokių komandų neturi. Paslaugos finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo.