Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Rita LižaitytėŠaltinis: Etaplius.lt
Automobiliai, pinigai, brangūs papuošalai ir kiti vertingi daiktai – rodos, toks grobis turėtų vilioti plėšikus. Taip manė ir Kalvarijos savivaldybėje Liepalotų kaime sodybą paveldėjusi marijampolietė J. D. Pamačiusi nuniokotą tvenkinį ji nuomonę apie šiuolaikinius vagišius pakeitė ir suprato, kad ir keliolika kilogramų žuvies kai kam gali būti vertingas grobis.
Pradėjo nuo meškerės
Minėtoje sodyboje J. D. nuolat negyvena – į ją nuvyksta tik savaitgaliais. Nepaisant to, sodyba yra prižiūrima, puoselėjama jos aplinka. Prieš keletą metų sodyboje esantį tvenkinį šeimininkai sutvarkė – jį padidino, pagilino, išvalė, prileido žuvų. Žuvų populiacija buvo didinama 4 metai iš eilės kiekvieną pavasarį prileidžiant vis naujo žuvų mailius.
Pernai vasarą, kol šeimininkų sodyboje nebuvo, kaimynystėje gyvenę žmonės pastebėjo, kad į tvenkinį meškerę užmesti vakarais užsuka kažkoks vyras. Kaimynai pamanė, kad vyriškis tvenkinyje žvejoja su šeimininko leidimu, todėl į nepažįstamąjį pernelyg didelio dėmesio nekreipė. Išsiaiškinus, kad savininkai leidimo žvejoti tvenkinyje niekam nedavę, buvo suprasta, kad pasigauti žuvies užsuko kažkoks prašalaitis. Tuomet J. D. perspėjo kaimynus, kad šie pamatę bet kokį žmogų ką nors veikiant prie tvenkinio informuotų jį, kad tai yra privati teritorija ir kad žvejoti ar vykdyti kitokią veiklą čia negalima.
Sekantį kartą ėmėsi tinklo
Toks prašalaičio vizitas nebuvo vienkartinis – apsilankymai ėmė kartotis. Todėl šeimininkai įvažiavimą į sodybą užtvėrė, sukalė ženklus su užrašais „Privati teritorija“. Kurį laiką nuo nekviestų žvejų tai padėjo apsisaugoti, tačiau neilgam.
– Šiemet situacija pasikartojo, tik kur kas šiurkščiau. Savaitgalį atvykę į sodybą radome visiškai nuniokotą tvenkinį. Meldai išlaužyti, teritorija aplink išmindžiota. Čia būtų dar nieko, tačiau beveik visa tvenkinyje buvusi žuvis – pavogta. Kitaip to apibūdinti neišeina – ne su meškere ji išgaudyta, o su tinklu, ko gero, vadinamuoju bradiniu, išgriebta. Šalia tvenkinio mėtėsi krūvos, kokie 3–4 kibirai dumblo, kuris akivaizdžiai ištrauktas iš tvenkinio dugno. Tai ir leido suprasti, kad tvenkinyje buvo darbuojamasi ne su meškere, o su tinklu, – pasakojo J. D.
Kiek tiksliai nuostolių patyrė, marijampolietė sako sunku suskaičiuoti: 4 metus iš eilės pirktas žuvų mailius po maždaug 40 Eur ir pinigai, išleisti žuvų pašarui, grūdams. Finansiniai nuostoliai, atrodo, nedideli, tačiau gaila įdėto darbo, laiko, o dar labiau pikta dėl to, kad po privačią teritoriją gali šlaistytis ir neteisėta veikla užsiimti pašaliniai žmonės.
Bausti nėra ką
Kaimynai, kurie buvo pastebėję anksčiau su meškerę tvenkinyje žvejojusį prašalaitį, sodybos savininkei minėjo, kad žveją nuo Gražiškių pusės matė atvykstant su žalios spalvos automobiliu, trečios kartos „Volkswagen Golf“. Kaimynai jį apibūdino kaip 30 metų aukštą, liekno sudėjimo vyriškį. J. D. įtaria, kad tai bus to paties asmens darbas. Deja, tokių duomenų policijai nepakanka, kad nusikaltėlį būtų galima surasti ir nubausti.
– Jei būtų žinomas minėto automobilio valstybinis numeris, tuomet dar būtų galima kažką padaryti, tačiau dabar situacija prilygsta vėjo gaudymui laukuose. Pamačius įtartiną asmenį privačioje teritorijoje geriausia būtų skambinti policijai. Atvykę pareigūnai išaiškintų ir asmens tapatybę, ir ką jis toje teritorijoje veikia, – kaip elgtis tokioje ir panašioje situacijoje patarė Kalvarijos policijos komisariato viešosios policijos skyriaus viršininkas Marius Miesčionaitis.
Kadangi žuvys buvo sugautos akivaizdžiai brakonieriams būdinga technika, J. D. mano, kad situacijoje galėtų pagelbėti aplinkosaugininkai, tačiau ir jie čia bejėgiai.
– Žuvis išgaudyta privačiame tvenkinyje, žala gamtai nėra padaryta. Ją patyrė tik tvenkinio savininkas. Šiuo atveju žuvis yra turtas, kurį saugoti turi pats šeimininkas. Kokiu būdu – rinktis jam pačiam – ar patikint jį saugos tarnyboms, ar aptveriant tvora, ar dar kitaip, – kalbėjo Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Kalvarijos agentūros vedėjas Žydrūnas Micka.
Ragina saugotis
Tvenkinio šeimininkė viską supranta ir tarnybų niekuo nekaltina, tačiau į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi ir situaciją papasakoti ryžosi bandydama išvengti panašaus konteksto ir norėdama perspėti žmones apie galbūt gresiantį pavojų.
– Manau, kad toks atvejis tikrai gali pasikartoti. Jei ne mūsų, tai kieno nors kito tvenkinyje. Juk tokiam apiplėšimui turėjo būti ruoštasi. Tinklą vienam atvejui vargu ar pirko, gali būti, kad panašia veikla ruošiamasi užsiimti ir toliau. Garsiai kalbu tam, kad kiti žmonės pasisaugotų. Jei toks atvejis pasikartotų, galbūt ir nusikaltėlį būtų lengviau sugauti, - svarstė J.D.
Ji vis dar tikisi, kad žuvies vagį pavyks sučiupti, todėl pastebėjusius panašią situaciją žmones ragina nebūti abejingais ir apie tai pranešti arba sodybų šeimininkams, arba policijai. Marijampolietė taip pat kreipiasi į Liepalotų kaimo bei aplinkinius gyventojus, kurie galbūt yra patekę į panašią situaciją, ir į tuos, kuriems galbūt ką nors žino apie minėtą žalią trečios kartos „Volkswagen Golf“ automobilį ir jį vairavusį maždaug 30 metų liekno sudėjimo vyriškis. Visus juos prašoma susisiekti telefonu 8 686 94008 ir pasidalinti turima informacija.
Ričardo Pasiliausko iliustracija