PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Gruodžio 2 d. 10:47

Neįtikėtina žaliosios arbatos nauda sveikatai

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Health.com


252849

Dėl didelio antioksidantų kiekio žalioji arbata gali padėti apsisaugoti nuo daugelio ligų, tokių kaip Alzheimerio, Parkinsono, osteoporozės ir 2 tipo diabeto.

Jau tūkstančius metų žmonės Kinijoje ir Japonijoje geria žaliąją arbatą dėl jos ypatingo skonio ir gydomųjų savybių. Tyrimai parodė, kad žaliosios arbatos gėrimas gali apsaugoti nuo daugelio ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių, padėti valdyti 2 tipo diabetą ir netgi palaikyti kaulų sveikatą.

Nors žalioji arbata gaminama iš tų pačių lapų kaip ir juodoji, žaliosios arbatos lapai nėra fermentuojami, kas ne tik išsaugo žalią arbatos spalvą, bet ir padidina antioksidantų kiekį, o tai paaiškina, kodėl ji turi tiek naudingų savybių.


Gerina psichinę sveikatą

Žaliojoje arbatoje yra aminorūgšties L-teanino, kuri malšina stresą, atpalaiduoja, padeda kovoti su nerimu. Žaliosios arbatos lapeliuose yra didžiausia L-teanino koncentracija iš visų arbatų, todėl ji teikia daugiau naudos nei juodoji ar vaisinės arbatos.

2019 metais atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „Nutrients“, kuriame dalyvavo 30 žmonių, parodė, kad tiems, kurie keturias savaites vartojo 200 miligramų L-teanino per dieną, sumažėjo nerimas ir pagerėjo miegas.

Gerina atmintį

Dėl to pačio L-teanino savybių žalioji arbata gali pagerinti atmintį. 2014 m. žurnale „Psychopharmacology“ publikuotame tyrime nustatyta, kad žaliosios arbatos ekstraktas pagerino tiriamųjų darbinę atmintį – trumpalaikės atminties tipą, svarbų planavimui, supratimui, samprotavimams ir problemų sprendimui.

Tyrimo dalyviams buvo duotas gėrimas, kuriame buvo arba 27,5 miligramo žaliosios arbatos ekstrakto, arba placebo. Tada jie turėjo atlikti tam tikras užduotis, o MRT stebėjo jų smegenų veiklą. Tiems, kurie vartojo žaliosios arbatos ekstraktą, buvo pastebėta geresnė atmintis ir greitesnis užduočių atlikimas.


Apsaugo nuo neurodegeneracinių ligų

Kai kurie tyrimai parodė, kad žaliosios arbatos gėrimas gali apsaugoti nuo tam tikrų neurodegeneracinių ligų kaip Alzheimerio ir Parkinsono liga.

Remiantis 2018 m. Europos maisto tyrimų ir technologijų žurnale paskelbtu tyrimu, žalioji arbata buvo geriausia laisvųjų radikalų šalinimo priemonė iš žaliosios, juodosios ir pilkosios arbatos. Antioksidantai apsaugo ląsteles nuo žalos, kuri laikui bėgant sukelia neurodegeneracines ligas.

2022 m. žurnale „Frontiers in Nutrition“ paskelbtas tyrimas atskleidė, kad po vienerių metų stebėjimo 1545 vyresnio amžiaus žmonių Kinijoje, kurių smegenys funkcionavo sveikai, tų, kurie nuolat gėrė žaliąją arbatą, smegenų pažinimo funkcijos lygis buvo aukštesnis nei arbatos negeriančių žmonių.


Mažina cholesterolio kiekį

Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, apie 38 % suaugusiųjų amerikiečių turi aukštą cholesterolio kiekį, o tai padidina širdies priepuolio ir insulto riziką.

2020 m. atlikta 31 tyrimo metaanalizė, paskelbta „Nutrition Journal“, parodė, kad žaliosios arbatos vartojimas buvo susijęs su mažesniu bendrojo cholesterolio ir MTL (dar žinomo kaip blogojo) cholesterolio kiekiu.

Pexels.com nuotr.

Mažina kraujospūdį

Be cholesterolio kiekio mažinimo, žalioji arbata gali sumažinti ir kraujospūdį. 2020 m. medicinos metaanalizė, kurioje dalyvavo 1 697 žmonės, parodė, kad žaliosios arbatos gėrimas žymiai sumažino kraujospūdį ir sumažino širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Aukštas kraujospūdis yra pagrindinė širdies ligų ir insulto priežastis, nes jis pažeidžia arterijų gleivinę. Dėl to arterijos tampa jautresnės apnašų kaupimuisi, o tai pagal Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenis, susiaurina arterijas, vedančias į širdį ir smegenis. Jei aukštas kraujospūdis negydomas, jis taip pat gali sukelti inkstų nepakankamumą.

Remiantis ta pačia aukščiau pateikta analize, žaliosios arbatos gebėjimas sumažinti kraujospūdį gali būti dėl didelio antioksidantų kiekio. Šie antioksidantai mažina uždegimą ir plečia kraujagysles, todėl kraujas gali lengviau tekėti.

Saugo kaulų sveikatą

Žalioji arbata taip pat gali užkirsti kelią kaulų masės retėjimui. Pavyzdžiui, 2022 metais atliktame tyrime, paskelbtame žurnale „Nutrients“, nustatyta, kad iš beveik 6500 korėjiečių moterų po menopauzės, tos, kurios per pastaruosius metus nevartojo žaliosios arbatos arba išgėrė mažiau nei vieną puodelį per dieną, dažniau susidūrė su kaulų retėjimu, nei tos, kurios žaliąją arbatą gėrė tris kartus per dieną.

Remiantis Nacionaline medicinos biblioteka, sumažėjusi kaulų masė padidina osteoporozės, ligos, dėl kurios kaulai tampa trapesni ir gali sukelti klubo, stuburo ar riešo lūžius, riziką. Moterims po menopauzės ši rizika ypač padidėja.


Padeda išvengti arba valdyti 2 tipo diabetą

Remiantis 2019 metų apžvalga, paskelbta žurnale „Antioxidants“, žaliosios arbatos vartojimas gali būti veiksmingas būdas užkirsti kelią 2 tipo diabetui, nes minėti antioksidantai gali sumažinti atsparumą insulinui.

Atsparumas insulinui atsiranda, kai ląstelės yra mažiau jautrios hormonui insulinui, kuris padeda ląstelėms paversti cukraus kiekį kraujyje energija. Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centro, tai yra vienas iš pagrindinių 2 tipo diabeto išsivystymo rizikos veiksnių.


Ilgina gyvenimo trukmę

Remiantis 2020 m. Europos prevencinės kardiologijos žurnale paskelbtu tyrimu, žaliosios arbatos gėrimas siejamas su ilgesniu ir sveikesniu gyvenimu.

Tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 100 tūkst. kinų, tiems, kurie žaliąją arbatą gėrė daugiau nei tris kartus per savaitę, visų ligų rizika sumažėjo kelis kartus.

Pasak Amerikos širdies asociacijos (AHA), jiems taip pat sumažėjo rizika susirgti aterosklerozine širdies ir kraujagyslių liga, kai kraujagyslėse kaupiasi apnašos, todėl padidėja širdies priepuolio ar insulto rizika.