Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Su sūnumi į ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių atvykusi moteris lauktos pagalbos negavo. Autorės nuotr.
Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt
Dvidešimtmečio Šiaudiniškių k. (Vilkaviškio r.) gyventojo mama dėl sūnaus mirties kaltina save ir medikus. Moteris įsitikinusi, kad kelios lemtingos valandos, per kurias nesulaukė pagalbos, pražudė jos neįgalų vaiką.
Įgimta liga
Į redakciją pasiguosti dėl skaudžios netekties atėjusi Tado mama Nijolė Vieraitienė sakė, kad medikai nuo pat gimimo buvo nuolatiniai neįgalaus jos sūnaus palydovai. Mat Tadas turėjo įgimtą sunkią genetinę ligą – Dauno sindromą su smegenėlių degeneracija, epilepsija, fizine negalia.
Mama puikiai suprato, kad jos sūnus niekada nepasveiks, nelakstys su kitais vaikais kieme, nesimokys vidurinėje mokykloje. Tačiau žinojo ir tai, kad tik nuo artimųjų pastangų ir dėmesio priklauso, kiek sūnus sugebės socializuotis, kiek sustiprės jo raumenys ir fizinė būklė, kiek sugebės save apsitarnauti.
Todėl nuo mažumės Tadą mama vežiojo, kur tik galėjo, – pas medikus, masažuotojus, genetikus, į sanatorijas, gamino jam specialų maistą, kad organizmas tinkamai įsisavintų vitaminus ir mineralus, vaikas nepriaugtų per daug svorio, nes dėl įgimtos ligos sunkiai vaikščiojo. Todėl dvidešimtmetis, nors ir turėjo sunkią fizinę bei psichinę negalią, visada buvo linksmas, geranoriškas.
Išvežė į ligoninę
Visada su sūnumi buvusi mama puikiai jautė jo poreikius, nors šis niekuo nesiskųsdavo. Todėl kai ketvirtadienį Tadas pradėjo mažiau valgyti ir daugiau gerti, mama iškart atkreipė dėmesį. Apžiūrėjusi jo burną pastebėjo, kad yra iškilusių pūslelių, tad pamanė, kad sūnui jos kelia diskomfortą, skauda, dėl to jis mažiau valgo. Ištepusi burną šaltalankių aliejumi bei skausmą malšinančiu tepalu tikėjosi, kad nemalonūs pojūčiai nuslūgs ir sūnus vėl noriai valgys.
Tačiau penktadienį specialiųjų poreikių turintis vaikinas dar mažiau valgė ir vis gėrė, gausiai šlapinosi, o savaitgalį ši problema dar labiau paaštrėjo. N. Vieraitienei kilo įtarimų, kad gausų šlapinimąsi gali sukelti inkstų problemos. Pamatavusi temperatūrą mama pamatė, kad ji pakilusi – gyvsidabrio termometro stulpelis rodė 37,6 oC.
– Turiu pažįstamą greitosios pagalbos medikę, tai pirmiausia jai ir pasiskambinau. Ji liepė nelaukti ir vežti ligonį į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių. Sakė, kad be lašelinės neišsiversime, – sekmadienio pavakarės įvykius pasakojo Tado mama.
Moteris įsikėlė neįgaliojo vežimėlį į savo automobilį, įsodino sūnų ir apie 18 val. išvažiavo į ligoninę.
Mamos neišklausė
Kaip prisiminė N. Vieraitienė, ją pasitikusios trys baltais chalatais vilkėjusios ir apsaugines kaukes dėvėjusios moterys neprisistatė, tad ji iki šiol nežinanti, ar tarp jų buvo gydytoja, slaugytoja ar tik pagalbinis personalas.
– Paklausta, kas nutiko, pradėjau pasakoti viską iš eilės: kaip ketvirtadienį pastebėjau pūsleles, kuo gydžiau, kad sūnus labai daug geria ir nenormaliai gausiai šlapinasi, – prisiminė N. Vieraitienė. – Tačiau neišklausiusi visų nusiskundimų viena iš baltais chalatais vilkėjusių moterų mane nutraukė ir pasiūlė rytojaus dieną kreiptis į savo šeimos gydytoją.
N. Vieraitienė prisipažino dėl tokios medikių reakcijos sutrikusi ir tesugebėjusi pasakyti, kad sūnui pakilusi temperatūra, jam reikia lašelinės, o šeimos gydytoja dirbs tik pirmadienį po pietų. Bet priėjusi viena iš Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus darbuotojų Tadui prie rankos priglaudė elektroninį termometrą ir konstatavo, kad jis nekarščiuoja.
– Medikės daugiau nieko neklausė. Jos nesidomėjo, kodėl sūnus sėdi neįgaliojo vežimėlyje, kokių gretutinių ligų turi. Liepė ligoniui duoti daug skysčių ir laukti šeimos gydytojo konsultacijos, – pasakojo N. Vieraitienė.
Jaučia kaltę
Įsikėlusi neįgaliojo vežimėlį į mašiną, moteris išvyko atgal į Šiaudiniškius. Pakeliui dar užsuko pas Virbalyje gyvenančią draugę ir paprašė, kad ši savo termometru pamatuotų Tadui temperatūrą. Elektroninis draugės termometras rodė 38 oC.
Grįžęs namo Tadas dar pats užlipo laiptais, atsigulė. Pasikonsultavusi su pažįstama medike mama jam davė vaistų nuo temperatūros. Tačiau prabudusi 6 val. ryto moteris pamatė, kad sūnaus būklė akivaizdžiai pablogėjusi, jis vangus. Iškviesti greitosios pagalbos medikai jaunuolį išvežė į ligoninę.
Šįkart Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus medikai padarė viską, ką galėjo, tačiau ligonis nugrimzdo į komą ir jokie gydymo metodai nebepadėjo. Reanimacijoje pragulėjęs net ne visą parą paryčiui Tadas mirė. Mirties priežastimi medikai nurodė ūmų inkstų funkcijos nepakankamumą ir hipovoleminį šoką, kurio priežastimi tapo ūmi cukrinio diabeto komplikacija.
Tado mama sakė, kad buvo susitaikiusi su mintimi, jog tokių apsigimimų turintis sūnus ilgai negyvens. Tačiau moteris įsitikinusi, kad šįkart jam buvo galima padėti, jei pagalba būtų suteikta sekmadienį. Moteris labai graužiasi, kad nebuvo pakankamai atkakli ir neišreikalavo savo sūnui pagalbos. Todėl sakė norinti įspėti visus, kad tokiu atveju nenuleistų rankų ir kovotų iki galo, prašytų atlikti tyrimus, kad paskui negraužtų kaltės jausmas.
Indikacijų neįžvelgė
Ligoninės vadovo pareigas šiuo metu laikinai einantis pavaduotojas Petras Vaitiekūnas sakė, jog šioje situacijoje medikai turi pripažinti padarę klaidą, kad sekmadienį į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių kreipęsis ligonis nebuvo tinkamai apžiūrėtas. Tądien budėjusi gydytoja Vilma Rucevičiūtė ligonio būklėje neįžvelgė indikacijų būtinajai pagalbai teikti, nes patikrinus ligonis nekarščiavo, skundėsi opelėmis burnoje, pablogėjusiu apetitu. O tai nėra indikacijos būtinajai pagalbai. Dėl to buvo rekomenduota kreiptis į šeimos gydytoją.
Tačiau tolesnė ligos eiga parodė, jog situacija buvo sudėtinga ir ūmi, o šalutiniai susirgimai nulėmė tragišką baigtį. Laikinasis ligoninės vadovas abejojo, ar vaikino gyvybę būtų pavykę išgelbėti, jei jis į medicinos įstaigą būtų paguldytas puse paros anksčiau, nes į skirtus vaistus ligonio organizmas nereagavo.
Visgi susiklosčiusi situacija pasėjo abejonę medikais ir kaltės jausmą abiem pusėms.