PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Gegužės 22 d. 11:48

Neeilinis skelbimas: Utenos rajone parduodamas Bikuškio dvaras

Utena

Bikuškio dvaras. NT agentūros „Capital“ nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


131581

Ar norėtumėte turėti savo asmeninį dvarą? Jeigu turite atliekamus beveik 800 tūkstančių eurų, galite pasvarstyti apie tokią galimybę. Internete pasirodė skelbimas, jog parduodamas Utenos rajone esantis Bikuškio dvaras su visu pusiasaliu. Dviejų aukštų 586 kv. metrų ploto name yra net penkiolika kambarių, o bendras sklypo plotas – daugiau nei 9 hektarai žemės.

„Nuostabioje vietoje – legendomis apipinto Alaušo ežero pakrantėje, parduodama istorinė dvaro sodyba su liaudiško klasicizmo dvaro namu“, – rašoma skelbime.

Kaip skelbia Utenos turizmo informacijos centras, rašytiniuose šaltiniuose dvaras minimas jau XIV a. viduryje. Bėgant amžiams, jis priklausė Radviloms, Oginskiams, Prušinskiams, Plevakams, Drazdauskams ir kitiems dvarininkams. Anksčiau klestėjusi dvaro sodyba Antrojo pasaulinio karo metu buvo gerokai suniokota. Pokariu čia įsikūrė kolūkio kontora, dvaro žemės buvo užstatytos gyvenamaisiais namais. Šiuo metu yra išlikęs klasicizmo stiliaus gyvenamasis namas, XIX a. medinė klėtis, kalvės ir buvusios spirito gamyklos griuvėsiai, parkas.

Dabartiniai dvaro savininkai – verslininkai Dalia ir Gintaras Gruodžiai, valdantys dvarą nuo 1996 metų, savo lėšomis suremontavę jį ir prikėlę naujam gyvenimui. Daugybę metų dvare buvo rengiami garsieji tapytojų plenerai, profesionalaus teatro spektakliai, simfoninės muzikos koncertai. Veikia meno galerija, taip pat kuriamas granito skulptūrų parkas. Dalia Gruodienė už kūrybines iniciatyvas 2003 m. buvo apdovanota Šv. Kristoforo statulėle.

for-export.jpg

Naujienų portalas Etaplius.lt susisiekė su dvarą parduodančios NT agentūros „Capital“ atstovu Rūtaviliu Gasiūnu. Brokeris patvirtino, jog dvarus pardavinėti tenka tikrai ne kiekvieną dieną. Anot jo, iki šiol čia buvo vykdoma aktyvi kultūrinė veikla, kurią panorėję galėtų tęsti ir naujieji dvaro savininkai. Iš esmės, dvaras pritaikytas įvairioms veikloms – tereikia fantazijos.

„Čia buvo vykdoma kultūrinė veikla, galima tą testi, galima vystyti ir pramoginę veiklą. Dvaras yra istorinis, tad galima ir tokia veikla, panašiai kaip Pakruojo dvare padaryta. Yra sporto aikštynas, teniso kortai. Daug ką galima daryti. O gal tiesiog atsiras žmonių, kurie norės kaip privačius namus turėti“, – sakė brokeris.

R. Gasiūnas pridūrė, kad konkrečių pasiūlymų dėl šio objekto kol kas nesulaukta. „Tačiau skelbimas tik prieš tris dienas įdėtas. Suprantama, ir kaina nėra maža. Gal kiti žmonės ir neskambins iš karto brokeriams, bet patys nuvažiuos savaitgalį apžiūrėti“, – sakė jis.

Paklaustas, per kiek laiko planuojama parduoti dvarą su jo teritorija, R. Gasiūnas sakė, jog norima „kuo greičiau“. „Per vasarą norėtume parduoti, iki žiemos sezono”, – žurnalistams sakė brokeris.

Iš dvaro istorijos...

XV a. dvaras priklausė Užpalių pilies viršininko sūnui Radvilai Astikaičiui (1384-1477).

XVII a. taip pat priklausė Radviloms, vėliau Trakų vaivadai Tadui Pranciškui Oginskiui (1712-1783).

XVIII a. dvarą valdė iš Krokuvos vaivadijos kilę bajorai Prušinskiai (Pruszyński, Prószyński) - herbo „Ogończyk” savininkai. Bikuškio dvaro savininkas Tadeušas Prušinskis išrūpino iš paskutinio ATR karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio (1732-1798) privilegiją prie dvaro kurti miestelį, kiekvieną trečiadienį turėti turgų, rengti dvisavaitinį jomarką per metus. Tačiau dvaras į miestelį neišaugo, apylinkių centru tapo Sudeikiai.

XVIII a., veikiausiai dar I p., Prušinskiai šalia ežero pastatė koplyčią dvaro kapelionui, kurioje

1782 m. leista laikyti pamaldas. 1820 m. vizitacijoje įvardijama Bikuškio parapinė bažnyčia. Sudegusios koplyčios inventorius perkeltas į naujai statomą Sudeikių bažnyčią. Koplyčios vieta buvusio dvaro laukuose, Alaušo ežero pakrantėje buvo vadinama „Šventorėliu”, taip pat vadinta ir ežero įlanka. 1921-1922 m. „Šventorėlio” vietoje įkurta Mykolo Urbonavičiaus sodyba.

XVIII a. pab. - XIX a. pr. dvaras priklausė Plevakams (Plewaki), Beneckiams (Bieniecki), vėliau pastarųjų palikuonims Drazdauskams (Drozdowscy).

1853 m. dvaro valdytojais nurodomi Juozapas, Mykokas, Adolfas ir Vladiaslovas Drazdauskai, vėliau Julijono dukros Marija ir Alina. 1863 m. dvare slėpėsi sukilėliai. Alinai buvo paskirtas šalia dvaro esantis Alinaukos palivarkas, kuriame gimė geografas profesorius Kazys Pakštas (1893-1960). Marija Darazdauskaitė 1885 m. ištekėjo už Povilo Puzinausko ir paveldėjo Bikuškio dvarą, tuo metu turėjusį 415 dešimtinių žemės. 1928 m. Bikuškio dvaro savininkės Marijos Puzinauskienės žemė (194 ha) buvo nusavinta.

Tarpukariu dvaro centras priklausė Elžbietą Puzinauskaitę vedusiam Utenos ligoninės gydytojui Povilui Svilui.

1940 m. dvaras nacionalizuotas, įkurdintas kareivių dalinys, stipriai nuniokojęs rūmus. Po Antrojo pasaulinio karo priklausė Sudeikių kolūkiui, rūmuose padaryta pervarų, įrengti butai.

Nuo 1974 m. dalis pastatų su rūmais perėjo Utenos statybos trestui. Tuo metu įrengta poilsiavietė: rekonstruoti dvaro rūmai: visiškai pakeistas išplanavimas, padidintas tūris, iškeliant mansardinį aukštą.

XX a. 8-9 dešimtmetyje nugriautos XVII-XIX a. reprezentacinio kiemo mūrinių pastatų, vadintų kumetynu ir kalve, liekanos, taip pat arklidė, tvartas, įrengti laiptai link ežero, sporto aikštynas, iškasta kūdra, pakrantėje pastatyta pirtis.

1992 m. dalis dvaro sodyba grąžinta paveldėtojui Ričardui Svilui. Nuo 1996 m. dvarą valdo Gintaras Gruodis su žmona Dalia. Dvare pradėti rengti tapytojų plenerai, profesionalaus teatro spektakliai, simfoninės muzikos koncertai.

Etaplius.lt ir Kultūros paveldo departamento informacija