Nedzingės bendruomenė atšventė 15 metų jubiliejų

20230812_150452-01
Varėna
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Varėnos rajono savivaldybė

Daug laimingų veidų, smagių akimirkų, pokštų ir geros nuotaikos – tokie dzūkų šventės atgarsiai Nedzingėje, kur vietos bendruomenė praėjusį šeštadienį šauniai atšventė savąjį 15 metų jubiliejų. Šurmulingo renginio organizatoriai nedzingiškiams ir svečiams parengė spalvingą kultūrinę-sportinę programą, kurią vainikavo teatralizuotas pristatymas „Nepradzingus Nedzingė“. Jo metu buvo prisimintas kiekvienas žmogus, kadaise gyvenęs ar dabar gyvenantis, dirbantis ar kuriantis jaukioje ir pasipuošusioje Nedzingėje, kiekviena gatvė, namas ar sodyba.

Šventės svečiai turėjo galimybę aplankyti kadaise neįvertinto savito poeto Antano Kalanavičiaus ekspoziciją, ir pasigrožėti poeto eilių įkvėptais menininko Vytauto Baublio darbais. Jaunimas, prižiūrimas vyresniųjų, galėjo pamiklinti pirštus prie audimo staklių, o patys mažiausieji padūkti žaidimų aikštelėje. Nebuvo pamiršti ir sporto entuziastai – kelios komandos iš Nedzingės ir Tolkūnų išmėgino jėgas tinklinio varžybose Kazimiero Sereičiko taurei laimėti.

Dzūkų tradicijų tęstinumo linkėjo Varėnos rajono savivaldybės vadovas Algis Kašėta, jubiliatus sveikino LR Seimo narys Juozas Baublys. Buvo prisiminti visi iškilūs praeities, pokario Nedzingės miestelio žmonės ir kariūnai, pasveikinti visi, kurie šiandien tęsia dzūkų amatų, kultūros ir meno bei bendrystės tradicijas.

Rašytiniuose šaltiniuose Nedzingė minima nuo 1575 m., kai čionai atsikėlė didikai Žilinskai. Pokario metais čia vyko aktyvus partizaninis judėjimas, o vietos bažnyčia tapo partizanų prieglobsčiu. Nedzingės klebonas Zigmas Neciunskas 1945 m. bažnyčioje sutuokė partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą su Birute Mažeikaite. Nedzingėje gimė aktorius, teatrologas, nusipelnęs meno veikėjas Balys Juškevičius. XX a. pradžioje kaime įkurtas garsusis Klojimo teatras. Kultūrine veikla Nedzingė garsėja ir šiandien. Kaimo bendruomenė, kurios 15-mečio Jubiliejus ir subūrė tiek daug gražių žmonių iš visos Lietuvos, garsi dzūkišku entuziazmu, aktyvumu ir nuoširdumu.