Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Vasaros karščiai verčia šluote šluoti prekybos centrų lentynas, ieškant gaiviųjų gėrimų troškuliui numalšinti. Šalia tokių gėrimų kaip limonadai, sultys, gira pardavmų eilėje rikiuojasi ir nealkoholinis alus bei įvairūs kokteiliai. Pastaruosius pamėgo ir paaugliai, kadangi taip imituojamas suaugusiųjų elgesys ir, beje, nenusižengiama jokiems įstatymams ar ribojimams. Bent jau kol kas. Išskyrus tuos atvejus, kai nealkoholinio alaus pardavimą sustabdo techninės pardavimo kliūtys ar dvejojantis dėl galimo pažeidimo prekybininkas.
Nepardavė – papiktino
Pasidomėti šia tema paskatino atsitiktinai nugirstas paauglių pokalbis, kurio metu jaunimas diskutavo, ką neštis iškylai prie vandens. Tarp išvardintų gėrimų – ir nealkoholinis alus, o pasipiktinimo objektas – „Aibės“ parduotuvė, kurioje jiems tokio alaus nepardavė, nes yra nepilnamečiai. Būrelis jaunuolių diskutavo ir pyko, kad nenusipirko nealkoholinio alaus kokteilio kitame prekybos centre, kur jis parduodamas be jokių ribojimų. Piktinosi ir pardavėjomis, kurios jų terminais „glušos“ ir nežino ko nori. Padiskutavę apie nesėkmę paaugliai sėdo ant dviračių ir numynė. Kiek buvo galima nuspėti – į kitą prekybos centrą papildyti gaiviųjų gėrimų krepšio.
Pasmalsavus parduotuvėje apie prekybą nealkoholiniais alaus gėrimais ir jų pardavimų ribojimu, pardavėja patvirtino, kad nepilnamečiams tokie gėrimai šioje parduotuvėje neparduodami, nes sistema nealkoholiniam alui taiko tokius pat apribojimus kaip ir alkoholiniam.
Nepriklausomų prekybos įmonių asociacijos pirmininkas Eimutis Radžvila patvirtino, kad problema, kai prekybos tinklo „Aibės“ parduotuvėse dėl techninių kliūčių nebuvo galima parduoti nealkoholinio alaus ir šampano be ribojimų, buvo kilusi metų pradžioje. Dabar beveik visi prekybos taškai šią problemą išsprendė, jei ir liko neišspręstas techninis klausimas – tai tik vienoje ar kitoje parduotuvėje.
Sveikiau gyvenam?
Pasak prekybos tinklo „Maxima“ atstovo ryšiams su visuomene Pauliaus Stonio, pastaruoju metu pastebima, kad pirkėjai vis dažniau rodo polinkį sveikiau gyventi ir tai atsispindi jų produktų pasirinkimuose, gėrimų – ne išimtis. „Šiais metais daugiau nei dviem kartais išaugo gėrimų, iš kurių pašalintas alkoholis pardavimai. Pirkėjai per penkis mėnesius pirko dvigubai daugiau tiek nealkoholinio alaus, tiek vyno. O nealkoholinio sidro šiais metais per penkis mėnesius parduota net 18 kartų daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu metu. Žiūrint į trijų metų perspektyvą, matome aiškią tendenciją, kad gėrimų, iš kurių pašalintas alkoholis, paklausa sparčiai auga. 2015 metais nealkoholinio alaus pardavimai išaugo 17 proc., 2016 – 8 proc., o 2017 – jau 55 proc. Nealkoholinio vyno 2015 metais parduota 13 proc. daugiau, 2016 – jau 65 proc., 2017 metais – jau 90 proc.“, – teigia „Maximos“ atstovas.
Jurbarko parduotuvės nėra išimtis. Pasak P. Stonio, per šių metų 5 mėnesius Jurbarke nealkoholinių gėrimų pardavimai augo 15 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Dvigubai išaugo nealkoholinio alaus bei vyno pardavimai. Taip pat pirkėjai noriai išbando šiais metais asortimente atsiradusį nealkoholinį sidrą.
Įstatymas neapriboja gėrimų, iš kurių yra pašalintas alkoholis, tokių kaip nealkoholinis alus, sidras ar vynas, pardavimo nepilnamečiams, tačiau kiek tokių gėrimų jiems parduodama ir ar nepilnamečiai apskritai juos perka, duomenų prekybos centras neturi.
Vilkas avelės kailyje?
Taip viename straipsnyje įvardijami gėrimai, iš kurių pašalintas alkoholis. Nealkoholinį alų, sidrą ir kitus panašius gėrimus perkantys nepilnamečiai tarsi pratinami prie suaugusiųjų laisvalaikio praleidimo modelio. Teoriškai žala sveikatai nedaroma. Juk iš esmės nealkoholinio alaus sudėtyje yra tik vanduo ir salyklai.
Sveikatos specialistų pastebėjimu, dėl didelio kiekio priedų sulčių gėrimai ir limonadai kenkia labiau negu nealkoholinis alus, kuris traktuojamas kaip gira. Tačiau ar savo skoniu alkoholį imituojantis nealkoholinis alus ar sidras nepripratins nepilnamečių prie tikro alkoholio, tebėra atviras klausimas. Ko gero, atsakymas glūdi šeimoje. Kokį jos modelį mūsų nepilnamečiai mato, tokį ir renkasi.