PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Gegužės 2 d. 19:43

Neabejojama, kad 2020-ieji bus tarp karščiausių metų stebėjimų istorijoje

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


128568

Paskutiniai 10 metų tapo precedento neturinčių, rekordus laužiusių temperatūrų dešimtmečiu ir panašu, kad 2020-ieji tęs šias tendencijas.

Pirmojo 2020 metų ketvirčio temperatūrų analizė atskleidė, kad tai buvo antrasis šilčiausias kada nors fiksuotas šių trijų mėnesių periodas, kas piešia niūrią likusių devynių šių metų mėnesių ateitį.

Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NVAA) apskaičiavo, kad šiuo metu 2020 metai turi 74,67 procentų tikimybę tapti karščiausiais metais nuo stebėjimų pradžios.

Egzistuoja 99,94 procentų tikimybė, kad jie papuls tarp TOP 5 ir daugiau nei 99,99 tikimybė, kad tarp TOP 10 karščiausių metų istorijoje.

91ef9cbc.jpg

Mokslininkai remiasi dviem pagrindiniais faktoriais: statistiniu kiekvieno mėnesio svyravimų pasiskirstymu istoriniuose įrašuose ir kaip mėnesiniai rodmenys skyrėsi palyginus juos su visais ankstesniais metiniais vidurkiais. Ir deja, tačiau šių metų kovas tikrai nustebino.

Praėjęs mėnuo šiltesnis už vidurkį buvo didžiojoje planetos dalyje. JAV regionas į rytus nuo Uolinių kalnų, centrinė bei rytų Azija ir pietinė Pietų Amerikos dalis registravo temperatūras, kurios buvo mažiausiai 2,0°C aukštesnės už kovo mėnesio vidurkius, fiksuotus nuo stebėjimų pradžios. Rekordinės kovo mėnesio temperatūros užregistruotos 42 milijonų kvadratinių kilometrų teritorijoje. Tai yra maždaug 8,17 procentai viso mūsų planetos ploto.

2020 metų sausis buvo karščiausias sausio mėnuo stebėjimų istorijoje. Vasaris buvo antrasis pagal karštumą vasario mėnuo, nusileidęs tik 2016 metų vasariui, o skirtingose pasaulio vietovėse šį mėnesį taip pat fiksuotos ir rekordinės temperatūros, tarp kurių ir aukščiausia kada nors Antarktidoje registruota temperatūra.

Kovas, globaliu mastu, taip pat tapo antruoju pagal karštumą kovo mėnesiu istorijoje ir nusileido tik 2016 metų kovui.

2020 metų kovas žymėjo 44-ąjį kovą ir 423-ąjį mėnesį iš eilės, kuomet temperatūros, bent jau nominaliai, buvo virš 20-ojo amžiaus vidurkio.

Globalių temperatūrų skirtumai tarp pirmųjų trijų šių metų mėnesių ir 20-ojo amžiaus vidurkio, buvo ganėtinai pastovūs, nors 2016 metai savo šuolį fiksavo dėl ypatingai stipraus El Niño, tačiau panašu, kad 2020 metai artimai seka 2016-ųjų metų temperatūrų pėdomis.

Vis dėlto, visi besitikintys, kad dabartinių pasaulinio karantino sąlygų lemti teršalų ir anglies dioksido emisijų sumažėjimai turės ilgalaikių teigiamų pasekmių, turės nusivilti, nes tai mažai tikėtina.

Tai gali būti trumpalaikis pagerėjimas, tačiau vargu ar tai paveiks klimatą ilguoju periodu, o mokslininkai kviečia žmones nepamiršti besitęsiančios klimato krizės, su kuria vis dar privaloma kovoti net kai pasibaigs visi karantinai.

Gismeteo.lt