PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Balandžio 25 d. 11:32

Ne visiems prie širdies, kad Rokiškis turės kiškį…

Panevėžys

Sergejus Plotnikovas šią skulptūrą sukūrė vos už 10 tūkst. eurų. Kultūros centro archyvo nuotr.

Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt


81283

Rokiškis iki šiol neturėjo nė vienos mažosios skulptūros. Gyvename tarp paminklų. Statytų prieš šimtmetį ar prieš dvidešimt metų. Tiesa, diskusijų apie mažąją skulptūrą būta ne vienos – nuo kiškio iki Džono Lenono, nuo Tyzenhauzų iki popso. Ir štai kiškis pagaliau atsiras.

Po poros savaičių. Bet aistros, „kad tai netinkama, ne toj vietoj, kad banalu ir lėkšta“, jau verda... Savo nuomonę išreiškė ir Rokiškio krašto garbės pilietis, žinomas kraštotyrininkas, daugelio knygų autorius Venantas Mačiekus. Jis mano, kad reikia skulptūros buvusiam ministrui pirmininkui Juozui Tūbeliui, meilės dainiui Pauliui Širviui(ne Sofijai Tyzenhauzaitei – kaip komentaruose kai kurie rokiškėnai siūlo). Tačiau kultūros specialistai mano, kad kiškis tikrai nenuskriaus mūsų miesto. Atvirkščiai – jo nosytę palietus, galbūt išsipildys kai kurie norai.

Atidarymas – per žurnalistų šventę

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, gegužės 7-ąją, 12 val. prie Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos bus atidengta pirmoji Rokiškyje skulptūra.

Atidarymo renginį, kuriame bus ir kalbų, ir muzikos, organizuoja Rokiškio kultūros centras. Direktorė Vaiva Kirstukienė sakė, jog pirminė idėja buvo statyti kiškį prie rajono savivaldybės, tačiau dėl turisto srauto, kuris labiausiai matomas Nepriklausomybės aikštėje, apsigalvota. V. Kirstukienės teigimu, 2018 m. šios skulptūros kaina buvo 10 tūkst. eurų. „Mano misija – gražiai atidengti kiškio skulptūrą. Visada buvo ir bus, kam nepatinka. Pritariu, kad savivaldybės aikštėje jai ne vieta. O šalia bibliotekos, kur bus įsikurs ir Vaikų skyrius, – puiku. Čia dideli žmonių srautai iš bažnyčios į dvarą, patogu grožėtis. Yra specialistai, profesionalūs architektai, jais, manau, reikia pasitikėti“, – sakė V. Kirstukienė. Jai patinka kituose miestuose esantys mažosios skulptūros elementai, kai, pavyzdžiui, patrynus kokio gyvūno nosytę, sakoma, išsipildo norai. Kodėl to negali būti pas mus“,– pusiau juokais, pusiau rimtai svarstė direktorė.

Ištvermingas ir smalsus

Skulptūros iniciatorė ir finansuotoja – rajono savivaldybės administracija. Kaip rašoma oficialiuose dokumentuose, „skulptūra vaizduoja ištvermingą, smalsiai besižvalgantį kiškį, energingai stovintį ant dviejų kojų. Nedidelis skulptūrėlės aukštis leidžia visiems laisvai prie jos prieiti ir paglostyti, apkabinti ar pasisveikinant lengvai timptelėti už letenėlės“.

Dekoratyvinės skulptūros pjedestalo šone (ant akmens) tvirtinama bronzinė lentelė su informacija. Skulptūros medžiaga – granitas ir bronza, bendras dekoratyvinės skulptūros aukštis

apie 1,10 m. Ji stovės Nepriklausomybės a. 16, šalia bibliotekos pastato. „Šioje vietoje skulptūra yra lengvai randama tiek miesto gyventojams, tiek turistams. Skulptūra bus statoma laisvame plote, ten, kur šaligatvis yra pakankamai platus. Netrukdys pėsčiųjų ir dviratininkų eismui, bus gerai apžvelgiama ir aiškiai suvokiama, be to, yra galimybė skulptūrą apeiti ar ją nufotografuoti“, – teigia skulptūros autoriai – skulptorius Sergejus Plotnikovas ir architektas Saulius Druskis.

Garbės piliečiui kiškis sukelia šypseną

Šiai skulptūrai dar neatsiradus (galvojant apie ateitį bei galimas kiškio interpretacijas), „Gimtasis…“ inicijavo diskusiją – ko mūsų miestui reikia – Tyzenhauzų, kiškio ar kažko, ką dar turėtume įamžinti.

Į ją atsiliepė ir Rokiškio krašto garbės pilietis, kraštotyrininkas Venantas Mačiekus. Jis išreiškė nuomonę, ką turėjome būti pastatę Lietuvos šimtmečiui. „Tinkamiausiai Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-metis Rokiškyje būtų įamžintas paminklu rokiškėnui Juozui Tūbeliui , agronomui, Lietuvos valstybės ir visuomenės veikėjui, ilgamečiam ministrui pirmininkui (1929 09–1938 03). Jis buvo vienas iniciatorių organizuojant Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų sąjungą „Lietūkis“, akcinę bendrovę „Maistas“, pieno perdirbimo bendrovių sąjungą „Pienocentras“, buvo jų pirmininkas. Žemės ūkio produktų realizavimo ir perdirbimo kooperacija sustiprino Lietuvos ekonomiką, pakėlė gyvenimo lygį“, – tokią nuomonę išreiškė garbės pilietis V. Mačiekus.

Dėl kitų siūlomų paminklų jis turi tvirtą nuomonę. „Paminklas kiškiui sukelia tik šypseną, nes žodis „kiškis“ neturi nieko bendro su Rokiškio vardo istorija. Reikalas tas, kad priesaga -išk nuo senų laikų vartojama lietuvių gyvenviečių pavadinimuose, ji pavartota ir Rokiškiopavadinime. Pagal šią priesagą kalbininkai nustato buvusių mūsų etninių žemių ribą už Lietuvos dabartinės teritorijos ribų. Mano manymu, talentingasis Paulius Širvys daugiau nusipelno įamžinimo negu romanų prancūzų kalba autorė, Rusijos caro Aleksandro I draugė Sofija Tyzenhauzaitė“, – teigia V. Mačiekus.

Ką mano žmonės?

„Gimtasis…“ rašė, kad, siekiant įprasminti legendą apie Rokiškio miesto pavadinimo kilmę ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-metį, numatyta miesto erdvėje sukurti patrauklų objektą. Pirmuoju mažosios skulptūros akcentu bus skulptoriaus iš Klaipėdos Sergejaus Plotnikovo skulptūra „Kiškis“. Ši informacija sukėlė skaitytojų diskusijų, kad tokiai progai galbūt buvo galima pasirinkti kitą variantą. Skaitytojų nuomone, tam labiau tiktų Sofijos Tyzenhauzaitės skulptūra. Artėja ir poeto Pauliaus Širvio 100-osios gimimo metinės, gal vertėjo ir apie tai pagalvoti.

Diskusijose – tiesa?

(komentarų kalba netaisyta)

„Kiškių! Daug… kaip Ukmergėj balandžių, kaip Vilniuj angelų, kaip Vroclave nykštukų, Venspily karvių…“ – komentaruose rašo istorikas Giedrius Kujelis.

„Na pagaliau pradėjome kalbėtis iš esmės, kiškizacija, balandizacija, angelizacija ir kitos acijos tiesiog nustelbia individualų miesto erdvių vaizdą. Rokiškyje nėra nei vieno paminklo žymiam žmogui. O jų Rokiškio kraštas turi daug. Pauliui Širviui nėra nei vieno paminklo Lietuvoje, nėra jo muziejaus, praėjus 40 metų po mirties, 1979.03 27. Jis toks pats velnioniškai vienas… Ar atiduotų rokiškėnai Paulių Širvį kitiems miestams…“ – rašo vienas komentatorius, o kitas ginčijasi: „Paklauskite apie „savo“ Širvį Dusetose. Nepamirškite prie paminklo nueiti. Vėliau Vilniuje, rašytojų sąjungoje, pabendraukite, kieno šis poetas. O pradžioje užtektų internete biografiją perskaityt. Garantuoju, kils pamąstymų.“

„Kokie jūs visi nuobodūs (visi – tai žymių žmonių įamžinimo užsimanę)! Tegu būna mieste pilna kiškiukų (kituose miestuose kitokios skulptūrėlės gyvena). Tik ne didelių, ne rimtų, ne šiuolaikinio meno, kur kiškiu gali būti bilenkas. Atsipalaiduokit ir žiūrėkit į viską šiek tiek su šypsena. Aišku, žymūs žmonės nusipelnė atminties. Tik ji turėtų būt gyva, o ne akmens ar bronzos gabalas. Šiuos kaip Smuškevičių uždėt, nuimt, pakeist gali, o iš gyvos atminties jų nieks neištrintų“, – teigia „Vietine“ pasivadinusi mūsų skaitytoja.

Protestuoti yra kvailoka

Ką mano rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Matelienė? „Tardama savo miesto pavadinimą svečiui būtinai pasakau legendą apie Roką ir kiškį. O mieste nėra jokio atributo, kurį kaip vaizdą galėtume parodyti turistui. Prieš skulptūrą kaip kūrinį protestuoti yra kvailoka. Dėl jos neperstatomi ir nenugriaunami pastatai ir atsiradus rašytojo skulptūrai kiškis labai draugiškai pasitrauks į kitą laukymę. Bibliotekos vadovei (Alicijai Matiukienei – aut. past.) tai yra pasakyta. Nepatenkintiems kiškučiu linkiu šia linkme dirbti ir pasakyti, ką jūs galite pasiūlyti tai vietai. O skulptūros autorius yra vienas ryškiausių Pamario krašto kūrėjų. Už tokius juokingus pinigus – 10 tūkst. eurų – skulptūrų jis paprastai nekuria, todėl šią galime traktuoti kaip dovaną savo žmonos gimtajam miestui. Sergejus apskritai linki Rokiškiui daug skulptūrų. Erdvių joms mes turime“, – sakė I. Matelienė.