PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2024 m. Vasario 6 d. 19:47

Ne vienerius metus priklausomiems žmonėms padedantis dvasininkas: „Ne visa pagalba yra tik su siuntimais“

Lietuva

Rokas SimanavičiusŠaltinis: Etaplius.LT


291237

Ilgus metus priklausomybė daugeliui siejosi su alkoholio ir narkotikų daroma žala. Visgi tie laikai jau seniai praeityje. Šiandien su priklausomybėmis padedantys kovoti specialistai pastebi, kad tenka susidurti su visa žalingų įpročių galybe – nuo negebėjimo pasakyti NE azartiniams lošimams iki besaikio vaistų vartojimo. Priklausomybės temoms aptarti skirtoje tinklalaidėje „Gabrielius“ apsilankęs priklausomybių konsultantas, evangelikų liuteronų kunigas Valdas Miliauskas sako, kad apie priklausomybes ir kovą su jomis svarbu nesustoti kalbėti.

Visada bus žmonių, kurie pirmą kartą išgirs reikšmingą ir galbūt jų gyvenimą pakeisiančią informaciją“, – tęsia jau daugiau nei dešimtmetį ilgalaikės reabilitacijos centre dirbantis specialistas.

Per pastaruosius metus Lietuvoje keitėsi bendra valstybės politika, padedant žmonėms kovoje su priklausomybėmis. Šiuo metu tokius konsultantus kaip Valdas galima rasti jau visose šalies savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose.

Ne visa pagalba yra tik su siuntimais. Yra ir alternatyvų, kuriomis pasinaudojus paslaugos suteikiamos ne tik nemokamai, bet ir anonimiškai“, – sako pašnekovas.

Paklaustas, ar visuomenėje vis dar stigmatizuojami priklausomi žmonės, Valdas Miliauskas, lygindamas Lietuvos ir kitų Europos šalių pavyzdžius, išskiria du pagrindinius modelius:

Pagal vieną pasirinkitą kelią, visuomenė yra saugoma nuo priklausomų žmonių. Jie yra izoliuojami, apgyvendinami reabilitacijos įstaigose, siekiant, kad jų nesimatytų. Kito modelio esmė visiškai priešinga – juo siekiama išlaikyti žmogų visuomenėje“, – savo patirtimi, stebint įvairių šalių veiklos kryptis, kovoje su priklausomybėmis kalbėjo tinklalaidės svečias.

Valdas Miliauskas yra ne tik priklausomybių konsultantas, bet ir evangelikų liuteronų kunigas. Jo teigimu, tik mažoji dalis klientų jį atpažįsta kaip dvasininką:

Turbūt vos keletas procentų iš atėjusių žino apie mano bažnytinę veiklą. Tokiu atveju, iš karto pasakau, kad mes nepažįstami. Mes kalbame tik apie priklausomybę“, – apie aiškiai atskiriamas pokalbio gaires kalba pašnekovas.

Evangelikų liuteronų kunigas nesistengia įpiršti dvasinių tiesų:

Pats atėjimas pas priklausomybių konsultantą jau yra didelis lūžis. Prieš kreipdamiesi pagalbos žmonės išgyvena didelį stresą, ne kartą teko girdėti, kad prieš pirmąsias konsultacijas nemiega, stengiasi išvengti susitikimo“, – tęsia jau ne vienerius metus su priklausomais žmonėmis dirbantis evangelikų liuteronų kunigas.

Kaip visuomenėje yra priimami priklausomybių turintys žmonės ir kokia laukia kelionė, išsilaisvinant iš priklausomybės gniaužtų, išgirsite pirmajame tinklalaidės „Gabrielius“ epizode.

Tinklalaidėje išgirsite :

0:00 – Tinklalaidės pristatymas;

01:03Kodėl Gabrielius?

02:20 Kodėl reikia kalbėti apie priklausomybes?

06:57 Kaip visuomenėje keičiasi požiūris į priklausomybę?

10:10 Priklausomybės pagal laikotarpius;

13:07 Etapas, kuomet pripažįstama, kad žmogus priklausomas;

17:37 Kas dažniausiai ieško pagalbos?

22:47 Išsiplėtęs priklausomybių ratas;

25:34 Kaip skiriasi pagalbos suteikimas atsižvelgiant į priklausomybę?

28:06 Ar dar būna atvejų, kurie nustebina priklausomybių konsultantą?

30:02 Bendravimas su priklausomais žmonėmis iš skirtingų perspektyvų;

33:32 Kodėl besikreipiantys pagalbos nenori, kad juos konsultuotų kunigas?

36:33 Tikėjimas – raktas į sėkmę, kovoje su priklausomybėmis;

39:41 Kovą su priklausomybe laimėję žmonės noriai įsijungia į bažnytinį gyvenimą;

40:58 Kas yra priklausomybė?

44:28 Šiuolaikinio žmogaus gyvensenos ir priklausomybių sąsajos;