Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Plungės rajono visuomenės sveikatos biuras (VSB) antradienį posėdžiavusiam Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetui pateikė informaciją apie visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklius. Užsiminta apie demografinę situaciją, vaikų ir suaugusiųjų ligas, nerimą keliančius faktus. Trumpai kalbant, situacija nieko gero nežadanti.
Mūsų VSB pateiktais duomenimis, Plungės mieste, kaip ir daugelyje kitų Lietuvos savivaldybių, gyventojų skaičius mažėjo. Statistikos departamentas rodo, jog 2018 m. Plungės rajone buvo 33 493 gyventojai, t. y. 729 gyventojais mažiau nei 2017 m. Iš viso nuo 2009 metų iki 2018 metų gyventojų skaičius sumažėjo apie 16 proc. (6 360 gyventojų). Vyrų turime maždaug 2,3 tūkstančio mažiau nei moterų. Vyrų mirtingumas yra didesnis. Gimstamumo rodiklis (lyginant 2017 ir 2016 m.) sumažėjo.
Kalbant apie mažųjų vaikų sveikatą – kasmetiniai profilaktiniai sveikatos patikrinimai pagal vaiko sveikatos pažymėjimus rodo, jog visiškai sveikų ikimokyklinio amžiaus vaikų yra tik 79,5 proc. Gydytojas privalo patikrinti kraujospūdį, klausą, regą, kaulų ir raumenų būklę, kvėpavimo, nervų sistemą ir kt. Pastaraisiais metais dažniausiai ikimokyklinukams buvo nustatomi kraujotakos sistemos, regos sutrikimai, kvėpavimo sistemos, nervų sistemos, skeleto-raumenų sistemos sutrikimai. Rečiau diagnozuoti odos, virškinimo sistemos, psichikos ir elgesio, klausos, endokrininės sistemos sutrikimai.
Mokyklinio amžiaus vaikų skaičius kasmet nuosekliai mažėja (2010 m. buvo 5826, o 2018 m. – 4326 mokiniai). Pagal 2018–2019 m. m. profilaktinius sveikatos pažymėjimus matyti, jog regos sutrikimai palyginus su ankstesniais metais, padidėjo net 2,5 karto! Skeleto-raumenų sutrikimų nustatyta 1,2 karto daugiau nei praėjusiais mokslo metais, prie daugiausiai diagnozuojamų sutrikimų taip pat galima priskirti kraujotakos ir kvėpavimo sistemų sutrikimus. Rečiau diagnozuojami odos, virškinimo, klausos sistemų sutrikimai.
Plungės VSB palygino 10-ies metų laikotarpio profilaktinius vaikų sveikatos pažymėjimus ir pateikė išvadą, jog pagrindiniais sutrikimais išlieka jau minėti regos, skeleto-raumenų, kvėpavimo, kraujotakos sistemos sutrikimai.
Suaugusiųjų plungiškių sveikata irgi nėra „blizganti“ – suskaičiuota, jog kasmet pas gydytojus apsilanko vis daugiau žmonių, taip pat daugėja greitosios medicinos pagalbos iškvietimų. 2017 m. daugiausia užregistruota susirgimų kvėpavimo sistemos ligomis, antroje vietoje – kraujotakos sistemos ligos (hipertenzija ar išeminė širdies liga), paskui – jungiamojo audinio, raumenų bei skeleto ligos. Priežastys – genetinės ir biologinės kilmės, taip pat įtakoja elgesio ir aplinkos veiksniai, netinkamas gyvenimo būdas: rūkymas, antsvoris, netinkama mityba, kasdienis stresas, mažas fizinis aktyvumas.
Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis vykdomos prevencinės programos, kuriomis gali nemokamai pasinaudoti gyventojai: gimdos kaklelio piktybinių navikų; atrankinė mamografinė patikra dėl krūtų vėžio; storosios žarnos ankstyvosios diagnostikos; priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos bei širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupės prevencinė programa. Pernai plungiškiai aktyviausiai dalyvavo priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinėje programoje, o pasyviausiai – mamografinėje programoje.
Išklausę informaciją apie visuomenės sveikatos rodiklius, posėdžiautojai ypač sunerimo dėl vaikų susirgimų. Gydytojas R. Doviltis akcentavo, jog didžiausias baubas yra išmanusis telefonas. Nuolatinis jo naudojimas sukelia psichines ir emocines problemas, kenčia rega ir laikysena. Medikas svarstė, kad per pamokas mokiniams neturėtų būti leidžiama turėti telefonų.
Komiteto narys Tadas Šetkauskis svarstė, kad mums visiems būtina susirūpinti dėl pustrečio karto išaugusio regėjimo sutrikimų skaičiaus, užsiminė, jog galbūt reikėtų mokyklose atidžiau tikrinti apšvietimo sistemą. Tam pritarė ir gydytoja I. Taučienė. Vicemerė Asta Beierlė Eigirdienė dar akcentavo fizinio aktyvumo stoką, dėl ko ir kyla daug bėdų. Abejojo, ar kūno kultūros pamokose mokiniai dalyvauja aktyviai.
Kalbėdami apie kūno kultūros pamokas, posėdžiautojai teigė žinantys, jog nemažai mokinių išties „susivairuoja“ atleidimo lapelius – ar iš gydytojų, ar iš tėvų, tad tiesiog trinasi ant suolelio nosis sukišę į telefonus. Svarstė, kad atleisti būna tik nuo tam tikros veiklos, pagal sutrikimą, bet juk mokytojas turėtų dirbti ir su atleistaisiais, vadinamąja specialiąja grupe! Mokykla esą gauna lėšų papildomam ugdymui, tai visi mokiniai turėtų būti užimti fizinėmis veiklomis!
Nutarta, kad mūsų mokyklos turės pateikti ataskaitą apie lėšų papildomam ugdymui panaudojimą, taip pat posėdžiautojai sakė norintys žinoti, kokie kūno kultūros mokytojai dirba mokyklose, kaip jie veda pamokas, koks mokinių aktyvumas.