Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Kauno rajono mero Valerijaus Makūno iniciatyva trečiadienį įvyko savivaldybės administracijos, Ramučių bendruomenės centro „Mūsų teisė“ ir Kauno kogeneracinės jėgainės (KKJ) vadovų susitikimas, kuriame buvo aptarti aktualūs su jėgainės veikla susiję klausimai.
KKJ dar tik vyksta derinimo darbai, tačiau jų metu išryškėjo kai kurie nesklandumai. Gyventojų ir Kauno rajono savivaldybės vadovų nerimą sukėlė pirmieji KKJ bandymai, kai atliekos į jėgainę buvo gabenamos nesandariais sunkvežimiais ir ne planuotu maršrutu per automagistralę A1, o tiesiai per Ramučių gyvenvietę.
„Sutikite, yra nenormalu, kad mes, gyventojai, esame priversti užsiiminėti jėgainės kontrole, fiksuoti pažeidimus ir rinkti pakelėse pamestas šiukšles“,- piktinosi Ramučiuose gyvenanti profesorė, habilituota medicinos mokslų daktarė Irena Misevičienė.
„Visi suprantame, kad atliekas reikia tvarkyti moderniai, remiantis gerąja Europos patirtimi, ir šis procesas turi vykti labai atsakingai, kaip tai daroma Vienoje, Kopenhagoje arba Stokholme. Vien tik formaliai laikytis teisės aktų neužtenka, būtina jautriai reaguoti į šalia gyvenančios bendruomenės interesus“, - pabrėžė V. Makūnas.
KKJ direktorius Ramūnas Raškauskas atsiprašė gyventojų dėl įvykusio nesusipratimo ir patikino, kad ateityje atliekos bus gabenamos tik nustatytu maršrutu.
Vis dėl to ir Ramučių bendruomenės, ir savivaldybės atstovai pastebėjo, kad KKJ startas gerokai diskreditavo socialiai atsakingo verslo idėją. Įtariai žiūrėti į atliekų tvarkymo verslą verčia ir Kaune jau keletą metų veikianti Mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įmonė, nuo kurios nuolat sklinda nemalonūs kvapai.
Ramučių bendruomenės atstovai Darius Merkšaitis ir Regimantas Bučas pateikė daug klausimų, susijusių su jėgainės techniniais procesais.
Ar bus įdiegtas nuolatinis gyvsidabrio kiekio išmetamosiose dujose matavimas? Kaip dažnai bus matuojami furanų ir dioksinų kiekiai? Ar jėgainės katile bus užtikrinta nuolatinė 1050 laipsnių temperatūra? Ar dujų valdymo sistemai bus naudojamas dujų valdymo kondensacinis ekonomaizeris? Šiuos ir kitus techninius klausimus KKJ vadovams dažniausiai uždavinėjo chemiko išsilavinimą turintis R. Bučas.
Vienas svarbiausių bendruomenės prašymų – įdiegti į aplinką išmetamų dujų stebėseną realiuoju laiku. R. Raškauskas patikino, kad tokia galimybė bus įdiegta ir kiekvienas asmuo galės matyti emisijos duomenis KKJ interneto svetainėje. Savivaldybės atstovai prašė, kad tai atsispindėtų ir informacinėje švieslentėje.
KKJ dalininkės „Fortum Heat Lietuva“ generalinis direktorius Vitalijus Žuta kalbėjo, kad taršos stebėsena turėtų būti įdiegta ne tik KKJ, bet ir visose Lietuvoje veikiančiose jėgainėse bei katilinėse. Susitikime dalyvavusi LR Seimo narė Raminta Popovienė informavo apie Seime svarstomą galimybę įteisinti tokią praktiką.
Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėja Jurgita Rakauskaitė apgailestavo, kad savivaldybė neturi teisės tikrinti įmonių veiklos – tai daryti įstatymai įpareigoja Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos. Savo ruožtu vedėja pažadėjo, kad savivaldybės specialistai nuolat tikrins Ramučių ir kitų KKJ kaimynystėje esančių gyvenviečių dirvožemį ir geriamąjį vandenį.
Mero pavaduotojas Antanas Nesteckis prašė KKJ vadovų laikytis įsipareigojimo deginti ne didesnį kaip 200 tūkst. tonų per metus atliekų kiekį ir jokiu būdu negabenti jų iš svetur, kaip yra pasitaikę Klaipėdos jėgainės praktikoje. V. Žuta patikino, kad importo KKJ neplanuoja – čia bus vežamos atliekos iš Kauno, Alytaus, Marijampolės ir galbūt Panevėžio regionų.
V. Makūnas dėkojo Ramučių bendruomenės atstovams už pilietiškumą, profesionalius klausimus ir kultūringą dialogą. Meras siūlė panašius susitikimus rengti nuolat. „Susitikimą protokolavome, o dabar stebėsime, kaip laikomasi įsipareigojimų. Atliekas būtina tvarkyti, tačiau šiame procese svarbu matyti visas puses. Reikia aiškios tvarkos, atsakomybės ir viešumo. Todėl noriu patikinti, kad Kauno rajono savivaldybė buvo, yra ir bus kartu su bendruomene“, - pabrėžė V. Makūnas.