Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žmonės vis dar nustemba, išgirdę, jog neprižiūrimi dantys gali tapti daug rimtesnių susirgimų priežastimi. (Ponsulak nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo mūsų burnos higienos, dantų ir dantenų sveikatos priklauso daugybė kitų organizmo funkcijų. Jau daug metų medikai skambina pavojaus varpais, norėdami atkreipti dėmesį į dantų ir dantenų ligų sukeliamus širdies bei kraujagyslių susirgimus.
Pirmasis taikinys – širdis
Dažnam pacientui sunkiai suvokiama, kaip dantų sveikata gali turėti įtakos širdžiai ir kraujagyslėms. O iš tiesų šis ryšys gana paprastas. Mūsų organizme viskas yra susiję, todėl vienam organui susirgus, jis gali apkrėsti kitus ar sukelti šalutinių negalavimų. Tai ypač lengvai pasireiškia per burnos, dantų ir dantenų ligas.
Mūsų burnoje gyvena tūkstančiai įvairių bakterijų ir mikroorganizmų. Paprastai jie nekelia mums jokių grėsmių. Atvirkščiai – padeda skaidyti maistą ar saugo nuo blogųjų bakterijų. Tačiau kuomet susergame, pavyzdžiui, danties uždegimu, burnoje ima sparčiai daugintis kenksmingos bakterijos bei kiti mikroorganizmai. Per kraują jie gali nukeliauti iki kitų organų ir ten sukelti uždegimą. Pirmasis taikinys šių mikroorganizmų kelyje ir yra kraujagyslės bei širdis.
Gresia net infarktas
Endokarditas (širdies vidinio dangalo uždegimas) yra būtent tokia liga, kai iš kitoje kūno vietoje esančio infekcijos židinio bakterijos per kraujotaką atkeliauja iki širdies ir ją susargdina. Tačiau ne vien tik tai. Infekciją burnoje sukėlusios bakterijos gali padaryti žalos sąnariams, inkstams, šlapimo pūslei, skrandžiui, sukelti sinusitą ir kitų negalavimų. Blogiausia, kas gali nutikti, jei negydote burnoje esančio uždegimo: stipriai infekcijai nuvarginus širdį, jus gali ištikti infarktas.
Ne tik dantų ligos, bet ir jų netekimas turi ryšį su širdies ir kraujagyslių ligomis. Europos kardiologų draugijos atliktas plataus masto tyrimas parodė, jog dantų netekę pacientai, sergantys koronarine širdies liga, turi dvigubai didesnį mirtingumą nuo šios ligos nei pacientai, kurie turi visus dantis. Be to, visų dantų neturintys tiriamieji turėjo 67 proc. didesnę insulto riziką.
Savi ir sveiki dantys senatvėje – įmanoma
Daugybė žmonių vis dar mano, jog senatvė ir dantų ligos – neišskiriami bičiuliai. Šį mitą laikas griauti. Dabartinė medicina, profilaktikos ir gydymo priemonės leidžia žmonėms džiaugtis savais sveikais dantimis, net ir sulaukus garbingo amžiaus. Svarbiausia neužleisti ligų, nelaukti, kol skausmas atgins į odontologo kabinetą, tinkamai prižiūrėti dantis, lankytis pas odontologus dėl profilaktinės apžiūros bei burnos higienos. Dantų sveikata – tai investicija į viso kūno sveikatą.
Dažnai klaidingai manoma, jog dantų ir dantenų infekcijos pasireiškia visų pirma skausmu. Tačiau iš tiesų nemalonūs, skausmingi pojūčiai pasireiškia tuomet, kai liga jau įsisiautėjusi, uždegimas pažeidęs aplinkinius audinius.
Nebūtinai pavojingos dantų ar dantenų ligos iš karto praneša apie save skausmu. Įspėti apie problemą gali ir kiti simptomai: nemalonus burnos kvapas, dantenų paraudimas ar net kraujavimas, dantų jautrumas, blogas skonis burnoje. Visi šie simptomai reiškia, jog reikėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą ar dantų higienistą.
Parengta pagal pranešimą spaudai
Alternatyva breketams ir diskomfortui – dantų tiesinimo kapos
103573559-2944995835620056-6017532554752566532-o.jpg
Kreivi dantys ne tik trukdo pasitikinčiai bei plačiai šypsotis, bet ir gali tapti karieso priežastimi – juk burnos higiena tuomet būna gerokai apsunkinta. „Streikų odontologijos namų“ gydytojas Linas Streikus sako, kad 90 proc. netaisyklingos šypsenos atvejų galima išspręsti dantis tiesinant nematomomis kapomis.
Nematomas dantų tiesinimas kapomis – vis populiarėjanti paslauga Lietuvoje, kurią nuo šiol teikia ir „Streikų odontologijos namai“.
Pasak L. Streikaus, toks dantų tiesinimo būdas turi daugybę privalumų. Visų pirma, nešiodami skaidrias kapas, jūs galite ir toliau nevaržomai šypsotis, mat jų beveik nematyti. „Be to, kapas galima išsiimti valgant ar valantis dantis – taip geriau užtikrinama tinkama burnos higiena“, – pastebi L. Streikus.
Dantų tiesinimo kapos gaminamos iš medicininės paskirties polimero, kuris nesukelia alergijų, neerzina burnos gleivinės. Nors kapos yra plonytės ir lanksčios, jėgos tiesinti dantis joms pakanka. Tiesa, tam, kad sulauktumėte efektyvaus rezultato, kapas būtina nešioti 22–23 val. per parą.
L. Streikus pasakoja, kad pirmojo vizito metu pacientas apžiūrimas, sudaromas gydymo planas ir nuimami antspaudai. Tuomet skaitmenizuotu būdu pagaminamas individualus dantų tiesinimo kapų komplektas, kapos įprastai keičiamos kas dvi savaites. Gydymo trukmė priklauso nuo konkretaus atvejo – gali užtekti pusės metų, o gali prireikti ir poros. Taip pat kapos gali būti gaminamos tik vienam žandikauliui, jeigu kitame dantys išaugę taisyklingai.
57433617-2076436725809309-8387733106571870208-o.jpg
Pirmoji konsultacija nemokama!
„Streikų odontologijos namai“
Šiauliai +370 637 11 100
Naujoji Akmenė +370 699 02 211
Reklama