Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.lt archyvo nuotr.
Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Artimiausiame Šiaulių miesto tarybos posėdyje ketinama tvirtinti naujus Vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas Šiaulių miesto viešosiose vietose išdavimą nuostatus. Jei Taryba pritars, jau nuo rugpjūčio 1 d. prekybininkams rinkliavos dydis didės, tačiau į miesto biudžetą tikimasi surinkti dvigubai ar net kelis kartus daugiau lėšų.
Rinkliava – mažiausia šalyje
Šiaulių Kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė Etaplius.lt teigė, kad ateidama dirbti į Šiaulių kultūros centro direktorės vieta viešai deklaravo, kad jos tikslas – sustiprinti organizacijos veiklą, padaryti įstaigą matomą visuomenėje, dirbti atvirai bei legaliai. Todėl sako besivilianti, kad miesto savivaldybės Taryboje bus priimti sprendimai, leisiantis dirbti teisingai.
„Kodėl taip kalbu? Mes šiandien esame situacijos įkaitai, kai yra neišspręstos interpretacijų atsiradimo galimybės, organizuojant šventines muges mieste bei renkant rinkliavas. Kai atėjau į šį darbą ir pradėjau gilintis į vykdomas veiklas, iš karto kilo klausimas dėl rinkliavų ir jų rinkimo keistumo. Kai mugės organizatorius – biudžetinė įstaiga – kuri yra atleista nuo rinkliavos, renka rinkliavą iš mugės dalyvių ir sumoka rinkliavos mokestį Savivaldybei – jau tai sudaro prielaidas diskusijai“, – sako direktorė.
Šiuo metu rinkliava yra 3,8 Eur, ir turbūt yra pati mažiausia Lietuvoje.
„Už tos ribos palikta laisvė mugės organizatoriams patiems nustatyti žaidimo taisykles. Ši netobula situacija paskatino siekti geresnės mugių organizavimo tvarkos, žinoma ir turinio. Norima, kad mugės įgautų daugiau kokybės atspalvio, daugiau tautodailės gaminių, todėl diskutuojama apie palankesnes sąlygas jų veiklai pristatyti", – teigia D. Bačiulė.
Sprendimo projektu siūloma rinkliavos rinkimą perimti Savivaldybei, o mugės organizatoriui (biudžetinei įstaigai) tik pavesti spręsti mugės rengimo klausimus. Tokiu būdu Savivaldybė surinks daugiau pajamų į biudžetą ir galės skirti daugiau lėšų reprezentaciniams miesto renginiams.
„Tokia sistema galėtų padėti pasiekti skaidrumo. Dėl privataus sektoriaus renginių reikia diskutuoti ir tuos renginius, jeigu jie nėra reprezentuojantys, atriboti nuo Savivaldybės. Dėl rinkliavos dydžio privačių renginių metu galima sutarti atskirai. Bet labai svarbu jau liepos mėnesį priimti esamą situaciją, ją spręsti ir eiti įstatymo keliu. Mano nuomonė sutapo su Šiaulių miesto mero Artūro Visocko nuomone. Laikas dirbti skaidriai ir taikyti aiškias taisykles" – aiškina D. Bačiulė.
img-0619.JPG
Numatomos lengvatos prekiaujantiems rankdarbiais
Prieš šešerius metus Šiaulių miesto savivaldybės Taryba buvo patvirtinusi vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas Šiaulių miesto viešosiose vietose išdavimą nuostatus.
Ši rinkliava renkama už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas viešosiose vietose iš palapinių, pavėsinių, prekystalių, vežimėlių, stalų, kėdžių, skėčių, ir pan., iš kioskų ir paviljonuose, lauko kavinėse, pramoginių įrenginių (atrakcionų), vykdyti išnešiojamąją prekybą (paslaugų teikimą), išvežiojamąją prekybą (paslaugų teikimą) motorinėmis ir nemotorinėmis transporto priemonėmis, prekybą (paslaugų teikimą) parodų, mugių, masinių renginių metu išdavimą.
Sprendimo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad poreikis iš naujo patvirtinti vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas Šiaulių miesto viešosiose vietose išdavimą nuostatus atsirado, nes vietinės rinkliavos dydžiai buvo nustatyti 2012 metais.
Nepaisant pokyčių rinkoje, jie nekito, išskyrus 2015 metus, kai miesto lauko kavinių savininkai inicijavo vietinės rinkliavos pakeitimą už leidimo prekiauti (teikti paslaugas) lauko kavinėse išdavimą, diferencijuojant mokestį pagal užimamą lauko kavinės plotą.
Sprendimo projekte siūlomi nauji vietinės rinkliavos dydžiai, o rinkliavos objektai diferencijuojami pagal prekybos (paslaugų teikimo) rūšis (būdus), neskirstant miesto teritorijos į sąlygines dalis, o apimant visas miesto teritorijos vietas.
Rinkliavos dydis diferencijuojamas į vienos dienos ir mėnesio dydžius. Prekybos prie miesto civilinių kapinių atvejais aktualizuojami vietinės rinkliavos dydžiai, naikinant buvusį išsmulkinimą pagal prekybos laikotarpius ir prekybos vietų numerius.
Viešosiose vietose vykstančių renginių metu rinkliavos dydis diferencijuojamas į vienos dienos, detalizuojant miesto teritorijos viešųjų vietų sąlyginį suskirstymą ir išskiriant didžiausio ir mažesnio paklausumo teritorijas, prekybos (paslaugų teikimo) rūšį (pobūdį) ir užimamą prekybinį plotą.
Siūloma nauja lengvata – vietinė rinkliava nemokama – pensininkams ir neįgaliesiems, deklaravusiems gyvenamąją vietą Šiaulių mieste, prekiaujantiems rankdarbiais miesto šventės "Šiaulių dienos" ir kitų reprezentacinių renginių (išskyrus sporto varžybas) metu.
Numatyta, kad sprendimas įsigalioja nuo 2018 m. rugpjūčio 1 d.
money-168025_1920.jpg
Tikimasi surinkti daugiau lėšų į biudžetą
Manoma, kad naujai diferencijavus rinkliavos dydžius, prekiaujantiems maisto produktais galimai atsirastų daugiau prekeivių, prekiaujančių savos gamybos žemės ūkio ir maisto produktais, o gyventojai galėtų apsirūpinti produkcija tiesiogiai iš gamintojų.
Būtų surenkama daugiau lėšų į biudžetą. 2017 m. Savivaldybės biudžeto pajamos už leidimus prekiauti viešosiose vietose sudarė apie 53 tūkst. Eur. Manoma, kad ateityje ši suma galėtų siekti apie 130 tūkst. Eur.
Prekybos (paslaugų teikimo) renginių metu pernai vietinės rinkliavos įplaukų už leidimus prekiauti (teikti paslaugas) miesto šventės „Šiaulių dienos" metu suma buvo 3,4 tūkst. Eur. Prognozuotina įplaukų suma galėtų siekti apie 40 tūkst. Eur.
Šiuo atveju, padidėjusios įplaukos leistų geriau išspręsti dalinio miesto šventės „Šiaulių dienos“ ir kitų reprezentacinių renginių finansavimo klausimus; taip pat tikėtinas leidimų išdavimo geresnis organizavimas ir administravimas, rinkliavos mokėtojų, kuriems suteikiamos lengvatos, pasitenkinimas.
Neigiamos pasekmės – padidėję rinkliavos dydžiai prekybininkams ir paslaugų teikėjams.
rinkliava.jpg
rinliava2.jpg