PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Spalio 7 d. 11:09

Naujasis aparatas teikia pasitikėjimo ir gydytojui, ir pacientui

Šiauliai

Z. Katkienės nuotr.

Zita KatkienėŠaltinis: Pranešimas spaudai


322383

Gydymo sėkmė labai priklauso ir nuo paprasto dalyko – pasitikėjimo gydytoju. Tuo įsitikino Respublikinės Šiaulių ligoninės Nefrologijos-toksikologijos skyriaus vedėja, gydytoja nefrologė Eglė Gaupšienė, neseniai pradėjusi dirbti su naujuoju „sauso“ kūno svorio matavimo aparatu, kuriuo skyrių aprūpino ligoninė. Patyrusi specialistė ir pagal kliniką puikiai gali nustatyti dializuojamo paciento „sausą“ kūno svorį, tačiau ir pačiai dializes skirti daug saugiau, ir pacientas labiau pasitiki specialistu kai mato, kad kūno parametrai matuojami moderniu, profesionaliu aparatu.

Pilietiškas pacientas

Šiaulietis Kęstutis Turskis praėjusių metų pavasarį atvyko į Respublikinės Šiaulių ligoninės Nefrologijos-toksikologijos skyriaus Hemodializės padalinį dėl hemodializės. Pacientas žinojo, kad ligoninėje atliekama hemodializė daug saugesnė ir kokybiškesnė, nei privačiuose dializės centruose. Ypač saugu hemodializės metu iškilus sveikatos problemoms, nes jos nedelsiant sprendžiamos ligoninėje dirbančių specialistų. Šalia yra ir Intensyviosios terapijos skyrius, kur pacientui skubiai teikiama profesionali pagalba.

Daugelį metų K. Turskis sveikata nesiskundė, kol, būnant 73-ejų metų, išsivystė inkstų funkcijos nepakankamumas. Inkstų ligų gydytojas skyrė hemodializę - pagalbinę inkstų terapiją, kai dirbtiniu būdu valomas kraujas specialiais medicinos aparatais.

Atvykęs pirmai procedūrai inžinieriumi visą gyvenimą dirbęs vyras pirmiausia pasidomėjo, kaip bus matuojamas jo kūno „sausas“ svoris, nes domėjosi hemodialize ir žinojo, jog labai svarbu, kad šis parametras būtų nustatomas tiksliai.

Sužinojęs, kad skyriuje turima „sauso“ kūno svorio matavimo prietaisas yra sugedęs, pacientas raštu kreipėsi į ligoninės administraciją su prašymu nupirkti naują įrenginį. Nors ir pati skyriaus vadovė E. Gaupšienė rūpinosi aparato pirkimu, tačiau toks pilietiškas paciento požiūris sužavėjo medikus, tad, gavus aparatą, pirmiausia „sausas“ kūno svoris ir buvo išmatuotas šiam pacientui.

Tyrimas išties nesudėtingas: slaugytoja, parengianti pacientą tyrimui, uždeda elektrodus ant paciento riešų ir čiurnų, ir išmatuoja audinių ir kraujo varžą. Rezultatus pamato nedidelio prietaiso ekrane. Tyrimas remiasi fizikiniais audinių ir kraujo parametrais. Tyrimo rezultatu pacientas Kęstutis Turskis liko patenkintas, nes jis tik 100 gramų skyrėsi nuo gydytojos Eglės Gaupšienės pagal paciento kliniką nustatyto parametro.

Tikslus tyrimas – sėkminga hemodializė

Pasak Nefrologijos toksikologijos skyriaus vedėjos gydytojos nefrologės Eglės Gaupšienės, hemodializė taikoma tada, kai paties žmogaus inkstai yra pernelyg nusilpę dėl lėtinės inkstų ligos ir negali apvalyti kraujo nuo kenksmingų medžiagų.

Įprastai pagalbinė inkstų terapija yra atliekama kelis kartus per savaitę po keturias valandas. „Dializės metu pašaliname ne tik nereikalingas organizmui toksines medžiagas, tačiau ir skysčių perteklių, kuris organizme kaupiasi, esant inkstų nepakankamumui“, - sako gydytoja ir paaiškina, kad procedūros sėkmė labai priklauso nuo to, ar tiksliai pamatuotas paciento „sausas“ kūno svoris – tai yra tokia būklė, kai yra adekvatus kraujagyslėmis cirkuliuojantis skysčių kiekis.

„Įsigijome naują „sauso“ svorio matavimo aparatą, kuris mums padeda tiksliai nustatyti paciento sausą svorį, kas pagerina dializės kokybę, paciento savijautą, išgyvenamumą“, – sako gydytoja E. Gaupšienė ir džiaugiasi, kad nuo šiol galės „sausą“ kūno svorį nustatyti ne tik ambulatoriškai dializes atliekamiems pacientams, bet ir ūmių, skubių būklių pacientams prireikus hemodializės procedūros. Tokiu atveju, pasak specialistės, ypač svarbu pašalinti skysčių perteklių.

„Tikimės ateityje įsigyti naujus hemodealizės aparatus, į kuriuos yra įmontuota „sauso“ svorio matavimo funkcija“, - sako skyriaus vadovė, skyrusi daug dėmesio ir rūpesčio, kad po COVID-19 pandemijos skyriuje vėl pradėtų intensyviai veikti Hemodializės poskyris, į ligoninę atvedantis sunkiausios būklės pacientus, kuriems reikalinga pakaitinė inkstų terapija.