PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Gegužės 10 d. 09:30

Naujas teatras į Kaišiadorių padangę įsiveržė su trenksmu

Kaunas

Režisieriaus, teatro pedagogo Jono Andriulevičiaus kūrybinis kelias pažymėtas ne tik šalies bet ir tarptautiniu pripažinimu. Kaišiadorių kultūros centro teatro nuotr.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


83099

Vos prieš mėnesį peržengęs pirmųjų savo gyvavimo metų slenkstį, Kaišiadorių kultūros centro teatras (vadovas Jonas Andriulevičius) savo sėkmės purslais jau spėjo aptaškyti rajono kultūrinio gyvenimo padangę – apie tai liudija gražūs apdovanojimai, kuriuos šis teatras parvežė į Kaišiadoris. Dabar ant slenksčio didžiulė dovana visiems – Tarptautinis mėgėjų teatro festivalis-praktikumas „Vaidiname vieną pjesę“, kuris Kaišiadorių kultūros centre startuos jau gegužės 9 dieną.

imagexo8k1z.png

IŠ VARĖNOS – SU TRIMIS LAIMĖTAIS DIPLOMAIS

XIV Lietuvos mėgėjų teatro šventėje „tegyvuoja teatras“, kuri šiemet vyko Varėnoje ir kur savo meistriškumu lenktyniavo ryškiausi Lietuvos mėgėjų teatrų kolektyvai, buvo įsteigta 10 nominacijų.

Ir kaip nepasidžiaugus, kad net trys iš jų parvažiavo į Kaišiadoris? Į šventę-apžiūrą „Atspindžiai2019“ Kaišiadorių kultūros centro teatras vežė savo vadovo Jono Andriulevičiaus režisuotą spektaklį – Antono Čechovo „Jubiliejus“.

Scenoje įtaigiai suvaidinta pjesė-pokštas nepaliko abejingų, todėl Jonui Andriulevičiui įteiktas diplomas „ryškiausia užsienio dramaturgijos interpretacija“. Ir tai – dar ne viskas. Diplomas „ryškiausias vyro epizodinio vaidmens atlikėjas“ atiteko Chirino Kuzmos Nikolajevičiaus vaidmenį sukūrusiam Dariui Kačenauskui, o „ryškiausia sezono aktore“ pripažinta Vaiva Andriulevičienė, kuri „Jubiliejuje“ suvaidino Nastasją Fiodorovną Merčiutkiną.

– Mūsų teatre vaidina kaišiadoriečiai, yra aktorių, kurie atvažiuoja iš Jonavos, - apie jau susigyvenusį teatro kolektyvą pasakoja jo vadovas J. Andriulevičius. Aktorių meistriškumas, įgimti talentai, gludinami profesionalo rankos, ne tik džiugina žiūrovą, bet ir pelno pripažinimą – per vienerius gyvavimo metus susidarė nemenkas apdovanojimų sąrašas.

Jie į Kaišiadoris kartu su teatru atkeliavo iš pernai liepą Birštono vienkiemyje vykusio Klojimo teatrų festivalio „Kur Nemuno mėlynas kelias“; spalį– iš Utenos kultūros centre vykusio tarptautinio teatrų festivalio THEATER CLUSTER 2018 (čia ir įvyko A. Čechovo „Jubiliejaus“ premjera).

Kaišiadoriečiai dalyvavo XXIV Lietuvos suaugusiųjų teatrų apžiūroje-šventėje „Atspindžiai“ ir buvo apdovanoti diplomu, taip pat pasirodė mėgėjų teatro festivalyje „Rojaus obuoliukai“.

–Per metus su spektakliais pasirodėme šešis kartus, iš jų du – Kaišiadorių rajone, - kalba režisierius. – Vaidinome Kalėdų šventėje Pravieniškių kultūros centre, o vasario 1-ąją į premjerą pakvietėme kaišiadoriečius. Toliausias teatro gastrolių maršrutas – Zarecni miestas Maskvos srityje, kur įsijungėme į tarptautinį projektą „Vadiname vieną pjesę“, kuris po savaitės persikelia į Kaišiadoris, - sako Jonas Andriulevičius.
TO DAR NEBUVO!

Nors kaišiadoriečiai jau yra įpratę, kad mūsų mieste vyksta įvairūs konkursai ir festivaliai, kuriuos rengia mūsų talentingi šokėjai, dainininkai, muzikantai, tačiau kaip teatro kraštas taip plačiai dar niekada nesame garsėję.

Pagaliau laikas atėjo! Tikriausiai, ne tik teatro mėgėjams, bet ir apkritai – kultūrai neabejingiems žmonėms, tikra atgaiva taps mūsų mieste vyksiantis Tarptautinis mėgejų teatro festivalis-seminaras-praktikumas „Vaidiname vieną pjesę“, kuris į Kaišiadoris sukvies teatralus iš Latvijos, Rusijos.

Gegužės 9 d. 20 val. Kultūros centre vyks projekto atidarymas, atėjusiųjų lauks siurprizai: žiūrovus sutiks Meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras (vadovas Artūras Vrublevskis), scenoje vyks teatrų prisistatymai, pantomimos aktorių programa, atidarymo šventę užbaigs muzikos grupė„JAZZ-GOULASH“ (vadovas: Stanislovas Straševičius).

Gegužės 10 dieną, penktadienį, 11 valandą Kaišiadorių kultūros centre vyks Vytauto Didžiojo universiteto lektorės, teatrologės Vitalijos Truskauskaitės paskaita „Teatras kaip žaidimas, simbolis, šventė: A. P. Čechovo atvejo tyrimas“.

Vakare Kultūros centre žiūrovų laukia trys spektakliai – turėsime progos palyginti, kokiomis spalvomis atsiveria vienas ir tas pats kūrinys, pastatytas trijų teatrų. tai unikali proga pajusti ir suprasti, kiek teatro pastatyme lemia režisieriaus matymas, aktorių jausena ir meistriškumas, pagaliau – ir tautinis mentalitetas.

Pirmieji A. Čechovo „Jubiliejaus“ pastatymą pademonstruos Kaišiadorių kultūros centro teatras (18 val.), po jų 19,30 val. – Rusijos teatro studijos „Šest“ ( rež. Elena Zichareva) pasirodymas, 21 val. scenoje matysime Latvijos valkos miesto teatro (rež. Aivars Ikšelis) spektaklį.

Gegužės 11-ąją, šeštadienį, 16 val. Kaišiadorių meno mokyklos salėje bus pristatytas jungtinis projekto dalyvių spektaklis (rež. Alla Zorina), vyks projekto uždarymas. Tiesa – tik antrosios jo dalies. Trečioji, baigiamoji, vyks Latvijoje.
–Tarp šių renginių – repeticijos, bendra veikla, į kurią įtraukėme Algirdo Brazausko gimnazijos ir Meno mokyklos moksleivius. Tikimės, jog projektas jiems taps įsimintina pažintimi su teatru, - sako Jonas Andriulevičius.

Gimanazistai turės galimybę gegužės 10-ąją, po paskaitos, 12,30 val. dalyvauti Kūrybinėse dirbtuvėse, kurioms vadovaus režisieriai J. Andriulevičius, E. Kozlova (Latvija), Elena Zichareva (Rusija).

TAIGI – TEGYVUOJA TEATRAS!
KAIŠIADORIMS PASISEKĖ

Stebint įspūdingą Kaišiadorių kultūros centro teatro kelią, negali nesuprasti, jog mėgėjų aktorių kolektyvą puoselėja ir veda įgudusi, profesionali ranka. Gyvenime taip jau būna – nesėkmė vienur lemia atradimus kitoje vietoje.

Kai kaimyninėje jonavoje užsidarė savivaldybės teatras, kaišiadoriečiai net neįtarė, jog tai – laimingas šansas mūsų kultūriniam gyvenimui: atsirado galimybė prisivilioti profesionalų režisierių kartu su talentingo kolektyvo branduoliu. Taip Kaišiadorių kultūros centre pradėjo dirbti Jonas Andriulevičius, kurio teatrinė veikla seniai žinoma ir vertinama Lietuvoje ir dar toliau.

Nuo Stakliškių krašto iš Krausausiškių kaimo kilęs teatralas Jonas Andriulevičius ne tik 34 metus dirba su aktoriais mėgėjais, jis – teatro mokytojas ekspertas, Lietuvos liaudies kultūros centro ekspertas konsultantas, Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos Aita/Neta buvęs prezidentas, žinomas lektorius, seminarų bei kūrybinių laboratorijų šalies ir užsienio teatralams vedėjas.

Apie J. Andriulevičiaus pripažinimą liudija ne tik tai, kad jo režisuoti spektakliai šešis kartus yra tapę teatrų apžiūros-šventės „Atspindžiai“ laureatais bei penkis kartus diplomantais.

Už nacionalinės dramaturgijos puoselėjimą jam yra paskirta Boriso Dauguviečio premija, už nuopelnus Lietuvos mėgėjų teatrui – nominacija „Tegyvuoja teatras“, 2003 m. apdovanotas Karaliaus Mindaugo 750 metų karūnavimo proga premjero A. Brazausko padėkos raštu.

J. Andriulevičiaus vadovaujamas Jonavos rajono mėgėjų teatras – pirmasis šalies teatras, pelnęs „Aukso paukštę“... vardinti galima dar ilgai. Įspūdinga ir režisuotų spektaklių puokštė: tai mūsų literatūros klasikų K. Donelaičio, Žemaitės, P. Vaičiūno, K. Binkio, B. Sruogos, J. Grušo, Just. Marcinkevičiaus, jaunesniosios kartos kūrėjų G. Mareckaitės, R. Samulevičiaus, V. Juknelio, l. S. Černiauskaitės, R. Granausko kūrinių pastatymai, pasaulyje pripažintų užsienio menininkų spektakliai.

Tikriausiai, geru režisieriumi neįmanoma tapti tam, kuris pats nėra paragavęs aktoriaus duonos. Įsimintini Jono Andriulevičiaus sukurti vaidmenys: senelis S. Šaltenio „Škac. Mirtie, visados škac“; vyras B. Brechto „Miesčioniškose vestuvėse“, sūrinskis S. Čiurlionienės „Pinigėliuose“, Ferdinandas A. Vitemaa „Zuzana arba meilės mokykla“ ir pan.

Į repeticijas Kaišiadoryse režisierius skuba iš Jonavos. Pakeliui dairantis į pavasarėjančias apylinkes, nepalieka ir kūrybiniai planai, kuriuos – drąsius, ambicingus – leidžia puoselėta teatro meistriškumas ir nemaža patirtis.

Ir dar – tuo laiku, kai Jonavoje gyvavo savivaldybės teatras, pavydžiai dairėmės į kaimynus, besididžiuojančius tarptautiniu teatro mėgėjų forumu „Aidas“, kuris suteikdavo jonaviškiams galimybę susipažinti su Lenkijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, JAV kitų artimesnių bei tolimesnių užsienio šalių mėgėjų teatrų spektakliais. Dabar, kai teatras įsikūrė Kaišiadoryse, gavome laimingą bilietą. Tvirtai laikykime ir nepameskime!

Romualda Suslavičienė

Kaišiadorių kultūros centro teatro nuotr.

imagefi4q1z.png