Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Žinomas dizaineris, buvęs vyriausias miesto dailininkas Vilius Puronas, meistriškai pasinaudojęs savotišku teisiniu nesusipratimu, nušluostė nosį Šiaulių miesto savivaldybei. Nors prieš pusantrų metų nuo dizaineriui priklausančios mansardos, savivaldybės sprendimu, buvo nukabintas Šiaulių Universitetą reklamavęs tentas, kaip nelegali reklama, toje pačioje vietoje, ant daugiabučio namo Vilniaus ir Tilžės gatvių sankirtoje, vėl puikuojasi didžiulis plakatas. Ir šįkart, savininko tikinimu, valdžia neturės nė menkiausios galimybės prie jo prikibti.
img-8528.JPG
Pastarosiomis dienomis turbūt daugelio Šiaulių bulvaru skubėjusių praeivių dėmesį atkreipė pačiame miesto centre atsiradęs intriguojantis tentas. Jame vaizduojamas Vytis tarp dviejų datų – 1918 ir 2018, o apačioje skambus šūkis: „Skambink per amžius vaikams Lietuvos: tas laisvės nevertas, kas negina jos!“.
Pasidomėjus, iš kur, kieno iniciatyva, kokia proga ant daugiabučio Vilniaus ir Tilžės gatvių sankirtoje atsirado šis plakatas ir ką jis reiškia, paaiškėjo, kad tai patriotinė-socialinė akcija ir Šiaulių miesto savivaldybės liapsusas viename.
Bet apie viską nuo pradžių.
img-8527.JPG
img-8515.JPG
2016 metų gegužę, tuometinio Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio sprendimu, nuo metalinių konstrukcijų, pritvirtintų ant Viliaus Purono buto mansardos, prieš tai nė nepranešus pačiam savininkui, nukabintas daug metų tai Šiaulių universitetą, tai didžiuosius miesto renginius, tai politines partijas reklamavęs tentas.
Tąkart paaiškinta, kad tiek metalinės konstrukcijos, kaip įrenginys, tiek ant jų kabojusi reklama – nelegalūs. Esą, nei vienam, nei kitam leidimas nebuvo išduotas. Tada už nelegalią reklamą Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyrius Viliui Puronui skyrė kelių šimtų eurų baudą, o tuometinis administracijos direktorius prasitarė, kad dėl likusių metalo konstrukcijų, ko gero, teks kreiptis į teismus.
Ir štai po pusantrų metų konstrukcijos vis dar savo vietoje, o jas puošia naujas tentas. Ir panašu, kad šįkart jo taip lengvai niekas nenukabins. Mat dabartinį – patriotinį – plakatą galima traktuoti kaip socialinę reklamą, o savivaldybė, matyt, „pražiūrėjo“, kad LR Reklamos įstatymas nereglamentuoja politinės, socialinės reklamos ir skelbimų, nesusijusių su ūkine komercine, finansine ar profesine veikla. O tai reiškia – skelbk, kiek tik telpa.
img-8505.JPG
Negana to, šnipštas išėjo ir su likusiomis metalo konstrukcijomis. Miesto savivaldybė jas pripažino bešeimininkėmis, neva, laiku nepateikus reikiamų dokumentų, tad, išeitų, ir nuardyti jas niekas neįpareigotas.
Paklaustas, ar naujas tentas su Vyčiu – jo darbas, Vilius Puronas, kaip visuomet, buvo nusiteikęs žaismingai.
„Ir taip, ir ne. Paaiškinsiu. Mansarda - mano, įranga - mano, tentas irgi, vadinkim, mano. Bet čia visuomeninės organizacijos prisidėjo, padėjo su gamyba. Šiaip čia yra daugiau patriotizmo, nei mano kūrybos“, - aiškino bene garsiausias Šiaulių dizaineris.
V. Puronas sako šįkart esantis ramus ir užtikrintas, kad vieną dieną atvažiavę darbininkai jo tento nenukabins.
"Tada atėjusi valdžia paveldėjo iki to laiko jau nuo 2002 metų legaliai buvusią mano konstrukciją, taip pat ir socialinių reklamų vietą. Ir va kada tas buvo pabandyta nuplėšt, neįsigilinus į tuos reikalus, jie iškart susidūrė su Lietuvos teisėsauga. Noriu pasakyt, kad mūsų, o taip pat ir Europos įstatymai sako, kad tiek socialinė, tiek politinė reklama yra nereglamentuojama. Tai yra ne Šiaulių klausimas, čia visam pasauly yra toks reklamos tvarkymas. O mūsiškiai valdininkėliai pabandė sukurt savo taisykles. Ir man labai džiugu, kad teismas apgynė šitą, kad prie socialinės reklamos negalima lįst. Net antrąsyk, kai jie buvo padavę apeliaciją, tai ir tą pralošė. Taigi, socialinė reklama, paaiškinsiu, yra netgi savotiška patriotizmo landa“, - džiūgavo buvęs ilgametis vyriausias miesto dailininkas.
Jo tikinimu, visiška nesąmonė ir tai, kad ant mansardos pritvirtintos metalo konstrukcijos – niekieno.
img-8502.JPG
img-8497.JPG
„Čia vėl buvo falšyvas daiktas, nes pas mane visi dokumentai yra nuo 2002 metų, kad tai buvo legaliai sukonstruota. Ten net buvo mano pareiškimas, kad prašau leisti už savus pinigus pastatyt tą reikalą ir eksponuot šventines reklamas visas. Ir jokių problemų nebuvo iki tų 2015 – 2016 metų. O tada prasidėjo asmeniškumais kvepiantys procesai“.
Vis dėlto, V. Puronas pabrėžia, kad toje pačioje vietoje atsiradęs Vytis – jokiu būdu ne savo principų rodymas ar mėginimai įgelti valdžiai. Esą, tai patriotinė akcija, pirmiausia skirta artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.
„Kitais metais bus tas mūsų šimtmetis. Aš, kaip dizaineris, šneku apie procesą, o ne apie atskirą tentą. Yra tokia idėja, skirta ir šiauliečiams, ir visiems Lietuvos žmonėms, kad kiekvieną mėnesį būtų kabinamas vis kitas ir kitas plakatas. Tai galėtų būti mūsų Lietuvos kūrinėliai – ar tai moksleivių, ar studentų, ar rimtų dailininkų. Kad mes pasijaustumėm, jog esam šitos Lietuvėlės šeimininkai ir ne verktumėm, o kiekvieną kartą suprastumėm, jog reikia patiems dirbti, suktis, o tada tapsime ir patriotais, ir būsime gyvybingi šitoj audrų planetoj. Ir dar tas mano pasiūlymas yra savotiškas šaukimas dabartinei valdžiai baigt konfliktuot, sėst visiems kabinete už stalo ir susitart. Nereikia užmiršt, kad aš ilgą laiką buvau savivaldybės darbuotojas“, - savo viziją ir mintis dėstė V. Puronas.
Na, o savivaldybės atstovai šiuo klausimu daugžodžiauti nelinkę. Į žurnalistų pateiktą pluoštą klausimų - ar naujasis tentas pakabintas legaliai, kam jis prilauso ir daugelį kitų - Šiaulių miesto savivaldybės Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento direktorius Virgilijus Statkus atsakė lakoniškai: "Dėl leidimo minimam tentui pakabinti į savivaldybę nebuvo kreiptasi. Socialinio pobūdžio reklamai leidimo išsiimti nereikia."