Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
RIMVYDO ANČEREVIČIAUS nuotr.
Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt
Panevėžio rajone parduodamas dviejų aukštų mūrinis pastatas J. Basanavičiaus gatvėje. Šiame pastate kadaise veikė mokykla, o perkėlus mokyklą į kitą vietą, jame įsikūrė bendrabutis.
dsc-5749.jpg
dsc-5747.jpg
Nors pardavimo dokumentuose nurodoma, kad pastatas pastatytas 1927 metais, pavyko išsiaiškinti, jog Naujamiestyje 1912 metais valsčiaus lėšomis pastatyta dviejų aukštų mūrinė mokykla.
Statymui naudojo plytas, likusias nuo bažnyčios
1910 metais Naujamiestyje buvo pastatyta Šv. Mato bažnyčia, o iš likusių nuo statybos plytų pradėta statyti mokykla. Taip rašoma leidinyje „Naujamiesčio mokykla“ (1583–2013).
Toliau leidinyje apie šį buvusios mokyklos pastatą rašoma: „1912 metais pradinė mokykla buvo baigta bei atiduota naudojimui. Naujoji mokykla iš pradžių buvo vieno komplekto, trijų skyrių. Mokiniai sėdėdavo po keturis keturviečiuose neatverčiamuose suoluose. Tuo metu buvo mokoma rusų kalbos, matematikos, istorijos, geografijos, dainavimo. Nuo 1913 metų mokykloje buvo atidarytas antras komplektas. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, mokslas mokykloje nutrūko. Likęs mokytojas Jonas Juozas Palukaitis slaptai mokė vaikus. Kaizerinės vokiečių okupacijos metais mokyklos patalpose buvo karo ligoninė, o paskui – karo klubas.“
Namas – gražios išvaizdos
1918 metais atkūrus Lietuvos valstybę, švietimo sąlygos buvo sunkios. Panevėžio mokslo departamentui antrasis rajono inspektorius Bronius Adomulis rašė: „1919 m. lapkričio 5 d. aplankiau Naujamiesčio trijų komplektų pradinę mokyklą. Mokykla – nuosavuose dviejų aukštų mūriniuose namuose. Visas namas turi gražią išvaizdą, tik didžiojoje salėje išdaužyti langai nuo šaudymosi šią vasarą tarp bolševikų ir vokiečių… Mokslas pradėtas rugsėjo 20 dieną. Pagal vedėjo sąrašą 159 mokiniai.“
1910 metais Naujamiestyje buvo pastatyta Šv. Mato bažnyčia, o iš likusių nuo statybos plytų pradėta statyti mokykla. Taip rašoma leidinyje „Naujamiesčio mokykla“ (1583–2013).
Parduoda už beveik 39 tūkst. eurų
Nekilnojamojo turto (NT) agentūros tinklalapyje skelbiama, kad Naujamiestyje parduodamas mūrinis pastatas, kurio pradinė kaina – 38 500 eurų.
Parduodamas 479,25 kv. m ploto mūrinis gyvenamosios paskirties pastatas – bendrabutis (anksčiau buvo mokykla) su 20 arų žemės sklypu. Sklype yra dar vienas statinys – ūkinis pastatas. Pastatai apleisti, reikalauja generalinio remonto. Galimybė bendrabutį pritaikyti įvairiai veiklai.
Pastatu domisi
NT „Savas būstas“ brokerė Aistė Dranseikaitė laikraščiui „Tėvynė“ teigė, kad skelbimas apie parduodama pastatą Naujamiestyje įdėtas visai neseniai.
„Jau yra susidomėjusiųjų pastatu. Net ir pasiūlė kainą, bet savininko netenkina pasiūlytos sumos. Todėl laukiame ir kitų pasiūlymų. Pastatas prastos būklės, bet tiksliai pasakyti, kad pavyks parduoti, prognozuoti nesiryžčiau. Vieni objektai parsiduoda labai greitai, o kitus parduoti užtrunka – jie gali stovėti neparduoti metų metus. Tačiau, jeigu atsiranda potencialus pirkėjas ir turi viziją bei tikslą, pirks ir prastos būklės pastatą. Beje, šis pastatas patogioje vietoje“, – aiškino brokerė ir teigė, kad, nors pastatas senas, jis nėra įrašytas į kultūros paveldo sąrašus, todėl galima įrengti ir butus, ir senelių namus, ir kitus objektus.
Mena mokslus parduodamoje mokykloje
Dabartinės Naujamiesčio gimnazijos, kuri buvo pastatyta 1965 metais, direktorė Daiva Dirsienė apgailestauja, kad išlikęs bene pirmos Naujamiestyje mokyklos pastatas neišsaugotas.
„Jis parduodamas, nes jis jau priklauso ne Panevėžio rajono savivaldybei, o privačiam asmeniui. Naujamiestyje dar gyvena žmonės, kurie pamena, kad mokėsi šioje parduodamoje mokykloje. Ir jų prisiminimai gražūs, nes ir tas pastatas kadaise buvo gražus. Dabar apleistas. Tik gerai, kad visos Naujamiesčio mokyklų atsiradimo istorijos sudėtos į leidinį, kuriame aprašomas mokyklų steigimo laikotarpis nuo 1583 metų iki 2013-ųjų. Knygelėje yra užrašyta ir šios 1912 metais įkurtos mokyklos istorija“, – pasakojo D. Dirsienė.
Panevėžio nekilnojamojo turto agentūros tinklalapyje skelbiama, kad Naujamiestyje parduodamas mūrinis pastatas – buvusi mokykla, statyta 1912 metais. Naujamiestiečių nuomonės apie parduodamą buvusią mokyklą – skirtingos. Vienus erzina, kad privatizavę asmenys netvarko ir neprižiūri pastato aplinkos, o kiti pergyvena ir mano, jog buvo galima išsaugoti XX amžiaus pradžioje statytą mokyklą.
Naujamiestyje gyvenanti Panevėžio G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos bibliotekininkė Albina Saladūnaitė:
„Nepriklausomoje Lietuvoje mokyklas statė, o dabar – jos uždarinėjamos. Anksčiau ši buvusi mokykla priklausė Panevėžio rajono savivaldybei, bet buvo parduota privatininkams, kurie pastato visiškai nesaugojo ir jį nudrengė. Dar pamenu, kad prie buvusios mokyklos buvo stadionas ir vaikai buvo įsirengę tinklinio aikštelę. Tačiau kai kam tai nepatiko ir tinklinio aikštelės nebeliko. Anksčiau buvęs gražus pastatas neprižiūrimas labai greitai nušiuro, o jame dažnai lankosi valkatos. Manau, kad buvo galima pastatą išsaugoti ir jame galbūt įsteigti jaunimo centrą arba kažką panašaus. Kai labai nori, viską galima padaryti, o dabar parduodamas. Kai nupirks jį, nemanau, kad saugos – nugriaus.“
Naujamiesčio seniūnijos seniūnas Jonas Sankaitis:
„Kai pastatą privatizavo, tai ne kartą teko kariauti su buvusios mokyklos pirkėjais. Jie visiškai netvarko aplinkos, ir norėjome juos nubausti. Beje, seniūnija pati šienauja žolę, nes pastato savininkai net nesiruošia to daryti. Siunčiame savininkams laiškus, bet jie jų net neima, ir negalime priversti tvarkyti. Tik pavyko sutarti, kad užkaltų langus. Pastato savininkai, kai nusipirko, norėjo kažką daryti, bet nepavyko, ir pradėjo pardavinėti. Beje, man teko mokytis šioje mokykloje, kai buvau trečioje klasėje. Visai gera mokykla buvo: jauki, saugi. Pastatas buvo tvarkingas ir gražus. Ne toks, koks dabar. Dabar – tragiškas.“
tevyne-logo-page-001.jpg