PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 14 d. 07:11

Naujai išrinktas Seimas rinksis į pirmąjį posėdį: apsispręs, kas taps parlamento vadovu

Lietuva

Lietuvos Respublikos Seimo rūmai. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA.LT


328903

Ketvirtadienį 2024–2028 metų Seimas rinksis į pirmąjį posėdį, kurio metu prisieks naujai išrinkti parlamentarai. Naujosios sudėties parlamentas taip pat apsispręs, ką ateinantiems ketveriems metams skirti Seimo pirmininku.

Pirmasis naujojo parlamento posėdis įvyks istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Jam pirmininkaus vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys – 73-ejų parlamentarė socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

Posėdyje numatytas ir prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į naujai išrinktus Seimo narius, Vilniaus arkivyskupo metropolito Gintaro Grušo sveikinimas.

Vėliau suplanuotos ir naujųjų Seimo narių priesaikos, kurias priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda. Tik Seimo posėdyje prisiekęs būti ištikimas Lietuvos Respublikai išrinktas Seimo narys įgis visas Tautos atstovo teises.

Nuo šio posėdžio pradžios baigsis anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas.

Bus renkama naujoji Seimo vadovybė

Ketvirtadienį planuojama apsispręsti ir dėl to, kas ateinančius ketverius metus vadovaus Seimui. Naujųjų valdančiųjų – Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), „Nemuno aušros“, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ – pasirašytoje koalicinėje sutartyje siūloma į Seimo pirmininko pareigas skirti demokratų lyderį Saulių Skvernelį.

Taip pat planus kandidatuoti į parlamento vadovo postą viešai yra išsakęs Liberalų sąjūdžio vadovas Eugenijus Gentvilas.

Naujajam Seimui slaptu balsavimu apsisprendus dėl to, kas taps parlamento vadovu, bus sprendžiama ir dėl Seimo vicepirmininkų.

Ketvirtadienį naujos kadencijos parlamente dirbsiančios frakcijos taip pat planuoja išsirinkti ir savo seniūnus, vėliau bus tvirtinama Seimo valdyba ir Seimo seniūnų sueiga.

Prisiekus naujajam Seimui, premjerė Ingrida Šimonytė taip pat grąžins šalies vadovui Gitanui Nausėdai Vyriausybės įgaliojimus. Savo ruoštu prezidentas Ministrų kabinetui, pagal procedūrą, turėtų pavesti laikinai eiti pareigas iki tol, kol bus paskirta naujoji Vyriausybė.