Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vaiva KasiulynaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Lapkričio 5 dieną Šiaulių miesto savivaldybėje buvo pristatytas naujas Miesto koordinavo skyrius, kuriam priskiriamos informavimo, komunikavimo bei operatyvaus reagavimo funkcijos. Anot Savivaldybės administracijos, svarbu kad reaguoti į įvykius ir įjungti perspėjimo sistemas šio skyriaus darbuotojai galėtų bet kuriuo paros metu.
Skyrius dirbs visą parą
Miesto koordinavimo skyrių pristatė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis. Anot jo, šio skyriaus įkūrimas yra vienas iš projekto, vykdomo kartu su Jelgavos miestu Latvijoje, uždavinių. Teigiama, kad naujojo skyriaus veiklai užtikrinti reikalingi devyni nauji etatai – skyriaus vedėjas, vyriausias specialistas-analitikas, du dispečeriai ir penki asmenys, stebintys kameras, taip pat trys darbuotojai, pervesti iš kitų skyrių. Dėl naujų pareigybių patvirtinimo Šiaulių miesto savivaldybės taryba spręs šį ketvirtadienį. Politikams pritarus, nauji etatai miesto biudžetui papildomai kainuotų apie 140 tūkst. eurų. Dalis specialistų turėtų dirbti visą parą, kad būtų užtikrintas efektyvesnis avarinių situacijų valdymas mieste ir, planuojama, viešosiose įstaigose.
Taip pat planuojama įrengti patalpą, kurioje būtų galima vykdyti administracinę teiseną – svarstyti administracinius pažeidimus, priimti nutarimus, surašinėti protokolus ir kt.
Miesto kameros ne tik stebi, bet ir analizuoja
Šiuo metu mieste yra įrengtos 32 kameros, kurios fiksuoja automobilių srautus, eismo bei viešosios tvarkos pažeidimus. Pastebėjus įtartiną ar nusikalstamą veiklą, sistema pati geba ją atpažinti ir nedelsiant įspėja, kad reikia reaguoti. Taip pat naujoji sistema įrašus saugo ilgiau – duomenys prieinami 30 dienų.
Pristatymo metu paminėti naujos miesto stebėjimo sistemos privalumai – ne tik vaizdo stebėjimas, bet ir analitikos programa. Gautą informaciją kameros analizuoja pagal joms skirtas užduotis. Jos gali užfiksuoti linijos kirtimą neleistinoje vietoje, ne vietoje pastatytą automobilį, žmonių grupes, skaičiuoti pėsčiųjų bei automobilių srautus. Jei sistema yra suprogramuota atlikti tam tikrą funkciją, pavyzdžiui, stebėti žmonių grupę, ji gali realiu laiku įspėti aliarmu, kad policija ar kitos atitinkamos tarnybos reaguotų. Šių kamerų trūkumas, kaip ir kitų valdomų vaizdo kamerų – galima stebėti tik vieną vaizdą, o ne tai, kas vyksta aplink.
Sistemos operatyvumas – maksimalus
Anot A.Bartulio, sistemos operatyvumas bus maksimalus, kadangi kamerą stebintis darbuotojas matys situaciją realiu laiku ir pastebėjęs pažeidimą ar įtartiną įvykį, galės nedelsiant jį užfiksuoti. Paklaustas, ar, jo nuomone, Miesto koordinavimo skyriaus darbas nesidubliuos su policijos, A.Bartulis atsakė, jog naujojo skyriaus funkcijos bus platesnės nei policijos:
„Policija taip pat yra kamerų naudotojas, kaip ir mes – Savivaldybė, tik policija sprendžia savo tikslus ir uždavinius ir tai, sakykime, kameros, kurios fiksuoja įvažiuojančius numerius“, – sakė jis.
Savivaldybei, anot A.Bartulio, aktualesni kitokie tikslai, pavyzdžiui, viešosios tvarkos palaikymas ar miesto saugumas.
Mieste įrengiant minėtas kameras, kilo klausimas dėl asmens privatumo pažeidimų. Tačiau administracijos direktorius teigia, kad įvažiuojant į miestą perspėjama, jog jis stebimas vaizdo kamerų ir gyventojai tą žino. Svarbu, kad institucijos atsakingai valdytų jų funkcijų atlikimui reikalingą informaciją. Tuomet privatumas nebus pažeistas.
Keli šimtai tūkstančių eurų – tik startinė kaina
Paklaustas apie tai, kiek kainavo projektas, A.Bartulis tiksliai atsakyti negalėjo. Jis teigė, jog tai yra tęstinis projektas, kuris dabar pereina į antrą etapą. Šiuo metu atnaujintos patalpos bei įranga, o startinė kaina, galbūt, jau siekia kelis šimtus tūkstančių eurų, tačiau plėtra neišvengiama. Jau kitais metais numatyta skirti 150 tūkst. eurų kamerų tinklo plėtrai.
Ateityje siekiama viešosiose įstaigose įrengti daviklius, kurie fiksuotų pasikeitimus, susijusius su temperatūra ar išteklių naudojimu. A.Bartulis teigia, kad, pavyzdžiui, mokykloje, pasikeitus temperatūrai ar sunaudojamo vandens kiekiui, daviklių pagalba pavyktų efektyviau identifikuoti problemas, susijusias su infrastruktūros pažeidimais. Šiuo metu šilumos reguliavimas yra vykdomas centralizuotai iš Kauno ir pradėtas pilotinis bandymas dėl minėtų daviklių efektyvumo.
Taip pat vykdomų projektų planuose yra gyventojų kortelės integravimas, išmanus gyventojų registras bei mobili aplikacija, pritaikyta Šiaulių miesto poreikiams.
Įdomu tai, kad dalis darbų jau yra įgyvendinta, tačiau sprendimą dėl Miesto koordinavimo skyriaus Šiaulių miesto savivaldybės taryba priims tik šį ketvirtadienį.