Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT
Mineralinių medžiagų šaltinis
Nors lietuvių mėgstamiausias patiekalų garnyras – bulvės, savo virtuvės stalčiuose bei spintelėse rasime daug įvairių kruopų. Kaip teigia gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, perlinės kruopos dažnai pamirštamos nepelnytai, mat jos ne tik skanios, sočios, bet ir labai maistingos: „Jose gausu mineralinių medžiagų: kalio, fosforo ir magnio. Šie mineralai padeda mažinti kraujo spaudimą, o kruopose esantys geležis, fosforas, manganas ir cinkas padeda palaikyti kaulų tvirtumą ir atlieka svarbų vaidmenį kolageno gamyboje. Selenas saugo organizmą nuo uždegiminių procesų, o B grupės vitaminai ir lėtai „atsipalaiduojantys“ angliavandeniai sumažina kruopų glikeminį indeksą, todėl jos tinkamos vartoti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu.“
Perlines kruopas į racioną dr. E. Gavelienė rekomenduoja įtraukti ir vaikams bei kenčiantiems nuo įvairių skrandžio ar žarnyno ligų, nes jose yra tirpių ir netirpių skaidulų, kurios reguliuoja žarnyno judėjimą, palaiko mikrobiotą, stiprina imuninę sistemą ir gerina žarnyno sveikatą: „Šis produktas taip pat puikiai tinka sergantiems širdies ligomis, nes skaidulų, B grupės vitaminų ir antioksidantų derinys tampa sveikos širdies mitybos sąjungininku, o didelis beta gliukano kiekis yra atsakingas už cholesterolio lygio balansą.“
Tiesa, nepaisant visų naudingųjų perlinių kruopų savybių, gydytoja atkreipia dėmesį, jog jų turėtų vengti celiakija sergantys asmenys. „Kadangi šiose kruopose yra glitimo, žmonės, kuriems reikia atkreipti dėmesį į glitimo kiekį produktuose, perlinių kruopų neturėtų vartoti“, – pataria dr. E. Gavelienė.
Grybai – B grupės vitaminų šaltinis
Pasak gydytojos dietologės, grybus galime vadinti B grupės vitaminų šaltiniu, juose randama ir vitamino E, geležies, vario, kalio, cinko, folio rūgšties. Dėl šių maistinių medžiagų grybus rekomenduojama valgyti tiems, kurie atsisako gyvūninės kilmės produktų.
„Grybuose labai mažai riebalų ir daug sveikatai naudingų medžiagų, pavyzdžiui, skaidulų ir mikroelementų. Be to, grybai yra aromatingi, todėl suteikia maistui specifinį kvapą. Tai skatina ir virškinimo sulčių išsiskyrimą, paruošiant virškinimo sistemą darbui. Net ir termiškai apdorojant grybus, juose esančios mineralinės medžiagos, mikroelementai bei baltymai didžiąja dalimi išlieka. Tad jeigu grybai naudojami, ruošiant košes, padažus ar sriubas, maistinės medžiagos pereina į šiuos patiekalus“, – primena dr. E. Gavelienė.
Verdant perlines kruopas, kaip ir visus kitus grūdus, pirmiausia reikėtų nuplauti vandeniu, kad pasišalintų bet kokie nešvarumai. O jei kelioms valandoms paliksite kruopas mirkti šaltame vandenyje – sutrumpinsite tolimesnį jų gaminimo laiką. Išmirkytas kruopas tiesiog berkite į puodą ir uždenkite dangčiu, kad išeitų kuo mažiau garų, pavirkite vandenyje, o išvirus pagardinkite žiupsneliu druskos. Nemirkytas perlines kruopas geriausia virti ant pakankamai stiprios kaitros, kol užvirs, o tada dar maždaug 40 minučių ant žemesnės temperatūros. Išvirtas kruopas geriausia laikyti sandariame inde. Šaldytuve jas galima laikyti 3–5 dienas, o šaldiklyje – apie mėnesį.
Keptos perlinės kruopos su grybais
Patiekalui reikės:
Gaminimo eiga:
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Susmulkinkite česnaką ir supjaustykite pievagrybius griežinėliais.
Į keptuvę sudėkite česnaką, grybus ir sviestą. Kepkite ant vidutinės ugnies, kol grybai suminkštės.
Į keptuvę suberkite perlines kruopas, daržovių sultinį, čiobrelius ir šviežiai grūstus pipirus. Išmaišykite, uždenkite dangčiu ir pašaukite į orkaitę. Kepkite vieną valandą.
Po valandos kepimo išmaišykite. Paragaukite ir pagal savo skonį pakoreguokite druskos arba pipirų kiekį. Prieš pat patiekdami galite apibarstyti smulkintomis šviežiomis petražolėmis.
Skanaus!