PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Rugsėjo 9 d. 10:51

NASA atskleidė kokį užslėptą pavojų deganti Amazonė kelia pasauliui

Pasaulis

© Twitter

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


97499

Kol didžiausiame dėmesio centre yra atsidūrusios Amazonės miškus ryjančios liepsnos ir besiveržiantys dūmai, mokslininkai nerimauja, kadangi pastarieji gaisrai į aplinką paleido ir kur kas slaptesnį pavojų: anglies monoksidą.

NASA „Aqua“ palydovas užfiksavo naujus duomenis, kuriuose matomas anglies monoksido, siejamo su Amazonės gaisrais Brazilijoje, judėjimas.

Žemėlapyje matomi teršalų lygiai 5500 metrų aukštyje, 2019 metų rugpjūčio 8–22 d. Žalia spalva rodo anglies monoksido koncentracijas siekiančias apie 100 dalelių per milijardą (ppbv); geltona – maždaug 120 ppbv; raudona – 160 ppbv.

Anglies monoksidas yra bekvapės ir bespalvės dujos, išskiriamos, kuomet dega bet kas pagamintas iš anglies – ar tai būtų augmenija ar iškastinis kuras.

Anglies monoksidas atlieka tiek oro teršėjo, tiek klimato kaitos dalies vaidmenį

Įkvėpus anglies monoksidą, ypač uždaroje vidaus patalpoje, jis gali patekti į jūsų kraujotakos sistemą ir susijungti su deguonies išnešiotoju raudonosiose kraujo ląstelėse, žinomu hemoglobino vardu.

Tam įvykus, hemoglobinas nebegeba nešioti deguonies. Galiausiai, deguonies trūkumas gali sukelti kūno ląstelių ir audinių žūtį.

Šios dujos yra mažiau pavojingos lauke, nes labai aukšti jų lygiai yra menkai tikėtini, tačiau jie vis tiek yra laikomi žalingais oro teršalais, kurie gadina oro kokybę.

Aukšti atmosferiniai anglies monoksido lygiai ypač didelį nerimą kelia žmonėms, kenčiantiems nuo tam tikrų širdies ligų tipų.

Anglies monoksidas taip pat gali kurstyti klimato kaitos liepsnas. Nors šios dujos nėra griežtai priskiriamos šiltnamio efektą skatinančioms dujoms, visgi jų buvimas atmosferoje gali daryti poveikį šiltnamio efektą skatinančioms dujoms, tokioms kaip metanas ir anglies dioksidas, taigi taip anglies monoksidas netiesiogiai prisidėti prie klimato kaitos skatinimo, rašo iflscience.com.

„Teršalas, kuris gali keliauti tolimus atstumus – anglies dioksidas atmosferoje gali išsilaikyti maždaug mėnesį. Dideliame aukštyje, kaip atskleidžiama šiuose kadruose, dujos turi nedidelio poveikio orui, kuriuo mes kvėpuojame. Visgi, stiprūs vėjai gali nunešti jas žemyn, kur anglies monoksidas jau gali žymiai paveikti oro kokybę,“ – pranešime skelbia NASA.

Gismeteo.lt