PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2021 m. Birželio 9 d. 13:27

Narkotikų rinka prisitaiko prie koronaviruso pandemijos apribojimų

Pasaulis

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


178015

Narkotikų rinka prisitaiko prie koronaviruso pandemijos nulemtų kelionių ribojimų ir sienų uždarymų, skelbiama trečiadienį paviešintoje Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro metinėje narkotikų paplitimo ir vartojimo apžvalgoje.

Centro teigimu, šį prisitaikymą atspindi tam tikri neteisėtos prekybos maršrutų ir metodų pokyčiai: daugiau dėmesio skiriama kontrabandai per įvairiarūšius konteinerius ir komercines tiekimo grandines, mažiau kliaujamasi kurjerių paslaugomis.

„Narkotikų rinka Europoje tampa atspari įvestiems ribojimams. (...) Vis labiau plinta grynos ir stiprios medžiagos, kurios platinamos tiek gatvėse, tiek internetu. Vien ES per praėjusius metus nustatyti net 46 nauji narkotikai“, – per spaudos konferenciją trečiadienį sakė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius Renaldas Čiužas.

Populiariausias narkotikas Europoje lieka kanapės.

Remiantis ataskaitoje pateikiama informacija, kanapių auginimas ir sintetinių narkotikų gamyba ES išliko stabili, kokia buvo iki pandemijos, be to, gamybos vietų aptinkama tiek pat.

„Nors ankstyvuoju apribojimų dėl pandemijos laikotarpiu buvo sutrikdytos mažmeninės prekybos narkotikais gatvėje rinkos ir pranešta apie tam tikrą lokalizuotą trūkumą, narkotikų pardavėjai ir pirkėjai prisitaikė vis dažniau šifruodami pranešimus socialinių tinklų mobiliosiomis programėlėmis, interneto šaltiniais, paštu ir pristatymo į namus paslaugomis“, – rašoma ES institucijos pranešime.

Jame taip pat pabrėžiama, kad ilgalaikis pandemijos poveikis gali sukelti tolesnį narkotikų rinkų skaitmeninimą.

Be kita ko, atkreipiamas dėmesys, kad ankstyvuoju ribojimų laikotarpiu narkotikų vartojimas buvo sumenkęs, tačiau 2020-ųjų vasarą atlaisvinus judėjimo, kelionių ir socialinių susibūrimų apribojimus, daugumos narkotikų vartojimo mastas ėmė grįžti į įprastas ribas.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad kai kuriose šalyse matoma požymių, leidžiančių įtarti galimai išaugusį kokaino ir kreko prieinamumą.

Centro duomenimis, 2019 metais konfiskuota 213 tonų kokaino, 2018-aisias konfiskuotos 177 tonos. Pirminiai praėjusių metų konfiskavimo duomenys rodo, kad per pandemiją šios narkotinės medžiagos prieinamumas nemažėjo.

BNS