PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 7 d. 10:00

Naktinis klubas „Opium“ – skandalo sūkuryje: lankytojai įspėja apie narkotines medžiagas ir patirtą priekabiavimą

Vilnius

Naktinis klubas / piqsels.com

Goda KirkilaitėŠaltinis: ALFA.LT


327813

Pastarosiomis dienomis socialiniai tinklai verda nuo istorijų apie naktiniuose klubuose kylančias grėsmes. Dėmesio centre atsidūrė ir vienas garsiausių Vilniaus naktinių klubų „Opium“.

Šio klubo lankytojai teigia, kad jiems į gėrimus galimai buvo įmaišytos narkotinės medžiagos, o pasinaudoję jų būkle nepažįstami asmenys ėmė seksualiai priekabiauti. Nors policija teigia oficialių pareiškimų beveik negavusi, negailestingų įvykių aukos užuojautos ieško pagalbą ir švietėjišką veiklą teikiančiose organizacijose.

Tamsioji naktinių klubų pusė

Alfa.lt pavyko susisiekti su anksčiau „Opium“ klube dirbusios darbuotojos drauge Loreta (vardas pakeistas, bet redakcijai žinomas), kuri papasakojo tamsiąją vakarėlių „Opium“ klube pusę. Jos teigimu, ten dirbantys darbuotojai ir apsauginiai netikrina bendrų erdvių tiek klube, tiek klubo rengiamuose renginiuose.

„Nakties eigoje tikrai matyti, kad daugeliui šokėjų nėra gerai – alkoholio ar narkotikų perdozavimas, vėmimas bendrose erdvėse, o dėl to darbuotojai bei aplinkiniai nieko nedaro.

Darbuotojai prie įėjimo durų retai kada nepatingi patikrinti rankinių ir striukių kišenių ar asmens dokumentų, o tai tik stiprina narkotikų plitimo problemą naktiniame gyvenime“, – pasakojo Loreta.

Ji atskleidė, jog yra buvę atvejų, kai narkotikais apnuodijami yra ir darbuotojai, tad situacijos rimtumas jiems yra žinomas.

„Vienas iš darbuotojų prieš 2 metus vykusiame „Opium“ rengiamame festivalyje „Banga“ buvo apnuodytas narkotikais. Jis darbo pradžioje išgėrė vieną stikliuką alkoholio, po valandos pasijuto labai blogai ir turėjo pasišalinti iš darbo vietos, nes nepastovėjo ant kojų. Geriama ir vartojama tuo laiko tarpu daugiau nebuvo“, – istorija dalijosi mergina.

Tačiau, anot pašnekovės, didžioji dalis naktinio klubo darbuotojų savo noru vartoja narkotikus.

„Opium“ darbuotojų renginyje 19-os metų darbuotoja po kelių dienų vartojimo perdozavo. Po dalyvavimo darbuotojų vakarėlyje savo šventimo mergina nenutraukė. Visiems darbuotojams buvo žinoma, kad didžioji dalis žmonių, dirbančių klube, vartoja. Tačiau po šio incidento klubas “Opium“ net trumpam nenutraukė veiklos ir vos po kelių dienų vėl organizavo vakarėlį-pasibuvimą klube“, – pasakojo Loreta.

Mergina, paklausta, ar po tokių istorijų naktiniuose klubuose jaučiasi saugiai, patvirtino, kad saugumo jausmą užtikrina draugai, o ne darbuotojai.

„Asmeniškai aš jaučiuosi saugiai bet kur eidama į klubus tik dėl to, kad renkuosi eiti į tokias vietas su artimiausiais žmonėmis. Su jais nuolat palaikome ryšį vakaro metu ir prižiūrime vienas kito savijautą. Tačiau, jei atsirasčiau tokiame klube su mažiau pažįstamais žmonėmis, tikrai negalėčiau atsipalaiduoti, tuo labiau vartoti alkoholį dėl būtent prieš tai minėtų istorijų“, – mintimis dalijosi klube “Opium“ dirbusios darbuotojos draugė.

Į policiją nesikreipiama

Policija skelbia, kad praėjusį mėnesį gavo tik du pareiškimus iš vieno asmens.

„Spalio 13 d. vakare buvo gautas pranešimas, kad naktį iš 12 į 13 mergina galimai naktiniame klube buvo apsvaiginta ir į jos kokteilį buvo įdėta neaiškių medžiagų. Tačiau nepatyrė nei smurto, nei vagystės atvejo.

Mergina nurodė, kad yra prie ligoninės. Atvykę policijos pareigūnai prie ligoninės jos nerado, ligoninėje ir namuose taip pat. Jos telefonas buvo išjungtas, todėl informacija buvo perduota komisariatui oficialiam tikslinimui.

Kitą dieną ji patikslino savo aplinkybes, negalėjo nurodyti nei konkrečios vietos, nei laiko. Paprašė jos pareiškimo nenagrinėti, nes atlikus tyrimą narkotinių medžiagų jos organizme nebuvo rasta“, – situaciją komentavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Policija / Josvydas Elinskas/ELTA

Jis pasakojo, kad antradienį policijos atstovai buvo susitikę su „Opium“ administracija. Susitikimo metu buvo aptartos visos priemonės, kaip galima spręsti kilusias problemas.

„Bendradarbiavimas su klubu vyksta. Mes pateikėme savo siūlymus, jie pasakė, kokių priemonių jie imsis. Mūsų pagrindiniai siūlymai klubui buvo tokie… Jeigu klubas gauna kokių indikacijų, pranešimų, mato kažkokius atvejus, apie tai reikia pranešti policijai.

Jeigu nesikreipia nukentėjęs asmuo, klubas gali parodyti iniciatyvą. Taip pat aptarėme, kokių priemonių jie gali imtis. Kad pakabintų informaciją nukentėjusiems asmenims, galbūt galėtų dirbti savanoriai, kurie prižiūrėtų teritoriją ir stebėtų, kas ten vyksta“, – atskleidė Policijos departamento atstovas.

Paklausus jo, ar policija nesiųs savo komandos atlikti reido naktiniame klube, šis atsakė, kad to kol kas daryti neketinama.

„Jeigu mes vykdysime kokius nors veiksmus, jie nebus viešo pobūdžio. Patys suprantate, jeigu mes viešai ką nors pasakysime ir nusiųsime patrulius ten, tai akivaizdu, kad jie nieko užfiksuoti negalės. Mes vertiname visą situaciją, turėdami informaciją, kokią turime. Jeigu bus kokių nors indikacijų, kad kažkas vyksta, atitinkamų priemonių galime imtis“, – sakė R. Matonis.

Jis ir toliau policijos vardu ragino žmones, kurie nukentėjo, kreiptis į policiją ir pranešti apie galimus pažeidimus. Jeigu bus konkrečių faktų, tai bus tęsiami tyrimai, patikino pašnekovas.

Ieško supratimo organizacijose

Nukentėję asmenys bando paviešinti savo neigiamą patirtį ir kitais būdais. Jie dalijasi savo asmeninėmis istorijomis su pagalba teikiančiomis ir švietėjišką veiklą vykdančiomis organizacijomis. Viena tokių – „Ribologija“. Tai platforma, veikianti išskirtinai seksualinio smurto prevencijos srityje.

Viena iš iniciatyvos įkūrėjų Reda Jurelevičiūtė tvirtina, kad po socialiniuose tinkluose sprogusio burbulo sulaukia įvairių istorijų ir pasidalijimų.

„Istorijų yra tikrai įvairių, negalėčiau išskirti. Yra situacijų, kai žmogus pasakoja, kad keistai pasijuto, tarsi apsvaigęs, neatsimena, kas tiksliai įvyko. Išprievartavimas turi stiprų poveikį, kad neretai asmuo neatsimena viso įvykio. Būna taip, kad praranda sąmonę, yra pusiau sąmoningos būsenos, nežino, su kuo buvo. Kartais būna, kad išeinant iš baro dar atsimena, po to pradeda atmintis trūkinėti. Atsimena kažkokius žmones, bet nelabai gerai“, – istorijomis dalijosi viena „Ribologijos“ įkūrėjų.

Ji pasakojo, kodėl aukos neretai nesikreipia į policiją. „Su tokia istorija į policiją yra labai sudėtinga nueiti, nes nėra tikslaus žmogaus, kurį gali kaltinti. Nežinai, nei kas įpylė, nei kas įmaišė, nei kuriuo metu, ir net nežinai, ar tikrai.

Kai kalbame apie išprievartavimą pavartojus narkotikų, kai kurios medžiagos iš kūno ima šalintis labai greitai. Jeigu asmuo buvo nesąmoningos būsenos arba pradeda atsipeikėti po 14–20 valandų, didelė tikimybė, kad narkotinių medžiagų nebebus organizme. Net kreipusis pagalbos ir darant toksikologinius tyrimus, nebūtinai po kurio laiko organizme bus randama narkotinių medžiagų“, – atviravo R. Jurelevičiūtė.

Naktinis klubas / Pixabay

Pašnekovė portalui pasakojo, kad vieni platformoje parašo anonimiškai, kiti kreipiasi socialiniuose tinkluose, kuriuose nesunku identifikuoti asmenį, kiti nori viešinti ne tik savo istoriją, bet ir vardą.

„Mes savo puslapyje turime galimybę dalytis istorijomis anonimiškai, tad mums nėra svarbus nei vardas, nei pavardė. Būna, kad parašo per socialinius tinklus. Tada, aišku, matai asmenį, bet mes niekada nereikalaujame asmeninių duomenų. Mes gi nesame teisėsaugos institucija.

Yra tokių žmonių, kurie su savo istorijomis nori eiti į viešumą, susitikti su žurnalistais. Ir dažnai sako, kad, jeigu aš ketinu dalytis, noriu dalytis savo vardu. Čia yra individualus pasirinkimas, kaip žmogus jaučiasi ir ką nori pasakyti“, – sakė idėjos iniciatorė.

Moteris atkreipė dėmesį, kad platforma „Ribologija“ dirba prevencijos srityje, bet nesuteikia pagalbos, t. y. kalba šia tema, renka istorijas, kuriomis vėliau pasidalija, šviečia visuomenę ir organizuoja mokymus.

„Vienas dalykas yra pagalba, kitas dalykas yra pasidalyti. Socialinis smurtas yra didžiulė stigma, baimė, stresas, trauma ir tokiais išgyvenimais dalytis sudėtinga. Gali sulaukti ir kaltinimų. Kadangi mes žinome, kad seksualinis smurtas yra trauminė patirtis, mes netraukiame daugiau žodžių, neprašome, kad papasakotų daugiau. O jeigu mes pasidalijame konkrečia istorija, mums dažnai rašo, kad man irgi kažkas panašaus buvo“, – pridūrė pašnekovė.

Ko ketina imtis naktinis klubas?

Nors portalui su naktinio klubo administracija susisiekti nepavyko, sekmadienį klubas viešojoje erdvėje išplatino savo poziciją dėl metamų kaltinimų.

„Visas žinutes apie įvykius, kuriuose dalyvavo ar dalyvauja su mūsų klubu siejami žmonės, matome, skaitome ir gilinamės į aplinkybes. 100 proc. palaikome visas istorijose minimas ar jas pasakojančias aukas.

Nepateisiname ir nedangstome smurto ir priekabiavimo. Nė vieno žmogaus, net ir ilgamečių lankytojų, didžėjų ar promoterių toksiškas ar nusikalstamas elgesys nėra ir nebus toleruojamas. Nors ir negalime prisiimti atsakomybės už klubo lankytojų ir čia grojančių atlikėjų asmeninius pasirinkimus, elgesį ar charakterio savybes, dedame visas pastangas, kad užkirstume kelią tokiam elgesiui“, – buvo rašoma bendrame pranešime.

Klubo administracija patyrus bet kokios formos smurtą ar diskriminaciją ragina iškart kreiptis į policiją arba klubo personalą. Tam buvo sukurtas specialus e. paštas – report@opiumclub.It. Klubas yra pasirengęs įtraukti žalą darančius žmones į juodąjį sąrašą.

Taip pat pranešama, kad klubo personalui reguliariai organizuojami mokymai smurto ir diskriminacijos tema, tad jie yra apmokyti, kaip tokiose situacijose elgtis.

„Baro darbuotojai žino slaptą pagalbos šauksmą – „Angel Shot“. Patyrę smurtą, diskriminaciją, priekabiavimą, apsinuodiję, įtarę apsinuodijimą ar tiesiog pasijutę nejaukiai – eikite prie baro ir užsisakykite „Angel Shot“. Klubo kolektyvas padės susiorientuoti, adekvačiai įvertinti situaciją, o esant reikalui bus kreiptasi ir į policiją“, – pranešama socialiniuose tinkluose išplatintame įraše.

Po garsiai pasklidusių istorijų „Opium“ ketina gerai matomose vietose kabinti plakatus, informuojančius apie klubo politiką smurto ir diskriminacijos klausimais bei instruktuojantys, ką daryti tokiais atvejais.

Reakcija nepakankama

Tačiau toks pareiškimas tik dar labiau ėmė piktinti visuomenę – esą planai, skirti suvaldyti šiai problemai, yra nepakankami.

Todėl antradienį vakare klubas paskelbė dar vieną papildomą pranešimą, kuriame klubo atstovai pripažįsta, kad buvo reaguota per ramiai, todėl bus imtasi papildomų priemonių, siekiant, kad apsilankymas klube nė vienam lankytojui nekeltų baimės ar nesaugumo jausmo.

Naujajame „Facebook“ įraše minima, kad klubo atstovai susitiko su policijos tyrėju: „Jau šiandien susitikome su policijos atstovu – vyriausiuoju tyrėju Vaidu Maziliausku ir jo kolegėmis. Susitikime aptarėme galimas papildomas prevencijos priemones ir sklandesnį bendradarbiavimą sprendžiant esamas problemas.“

Artimiausiu metu, bendradarbiaudamas su Vilniaus naktiniu biuru, „Ribologija“ ir „Be Safe Lab“, klubas ketina organizuoti mokymus tokiomis temomis: saugi viešoji erdvė ir naktinis gyvenimas, psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija ir žalos mažinimas.

Tiesa, mokymuose galės dalyvauti ir visi norintieji, tik prieš tai reikės užsiregistruoti. Taip pat išplatintame pranešime teigiama, jog artimiausiuose klubo renginiuose dirbs specialų žymėjimą turintys nešališki budėtojai, kurie pagelbės jaučiantis nesaugiai, pasijutus blogai ar itariant netinkamą elgesį.

Be to, artimiausiuose renginiuose ant baro šalia šiaudelių bus galima rasti specialius vienkartinius dangtelius. Jie bus skirti uždengti gėrimo taurei, kad į ją nebūtų galimybės slapta įpilti, įberti ar įmesti narkotinių medžiagų.

„Opium“ administracijos akiratyje – ir nusiskundimų gavę darbuotojai. „Kreipdami dėmesį į gandus dėl netinkamo mūsų darbuotojų elgesio, atlikome vidinį tyrimą ir sustabdėme darbo santykius su tam tikrais asmenimis iki tol, kol išsiaiškinsime faktus apie minimus įvykius“, – rašoma bendrame komentare.

#OPIUM#NARKOTIKAI#NAKTINIAI KLUBAI#PRIEKABIAVIMAS#POLICIJA
#LIETUVA