Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių miesto taryba kelintąkart mėgino apriboti prekybos alkoholiu laiką dviejuose pernakt dirbančiuose „taškuose“, išdidžiai besivadinančiuose kavinėmis ar barais. Nepavyko ir šis eilinis bandymas. Ilgai diskutavę, politikai nusprendė vėl šio klausimo imtis - tuomet jau iš peties - tik tada, kai visiems bus taikomos vienodos sąlygos, t.y. kai sprendimų projektai bus paruošti dėl visų keturių mieste veikiančių, jų žodžiais, „apsimestinių barų“. Negana to, tarybos nariai sutarė pastaruosiuose visi drauge ką nors atšvęsti.
Šįkart kalba ėjo apie du naktinius „taškus“ - kasnakt tikru traukos centru virstantį barą „Magija“ Tilžės gatvėje ir prie pat geležinkelio stoties esančią „Dubijos svetainę“. Sprendimų projektuose siūlyta abiejuose šiuo metu visą naktį svaigiuosius gėrimus pardavinėjančiuose baruose apriboti prekybos alkoholiu laiką, draudžiant prekiauti nuo 22.00 val. iki 10.00 val.
Į šias dvi kavinėmis-barais besivadinančias įstaigas, kaip tikinama, nusitaikyta dėl čia nuolat vykstančių muštynių, būtent jas supančiuose rajonuose išaugusio viešosios tvarkos pažeidimų, nusikaltimų skaičiaus. Remtasi ir Šiaulių Apskrities vyriausiojo policijos komisariato pateiktais duomenimis. Pavyzdžiui, nuo 2016 metų sausio 1 dienos iki 2017 metų spalio 31 d. baro „Magija“ ir jo prieigose užregistruoti 244 pranešimai apie įvykius, iš kurių 201 įvykis registruotas pačiame bare ir šalia jo. Policijos pajėgos į iškvietimus šiuo adresu vyko 186 kartus, į prieigas – 41 kartą. Daugiausiai įvykių (155 įvykiai arba 77 proc.) užregistruota nakties metu, t. y. nuo 22.00 val. iki 07.00 val.
Be to, argumentuota, kad baras-parduotuvė „Magija“ veikia šalia ilgiausios ir judriausios miesto gatvės, daugiabučio dviejų aukštų namo pirmajame aukšte, gyvenamųjų namų rajone, netoli yra Ragainės progimnazija, Šiaulių profesinio rengimo centro elektronikos ir administravimo skyrius, gyvenamasis namas.
Sprendimų projektuose nurodyta, kad apribojus prekybos alkoholiniais gėrimais laiką abiejuose „taškuose“, būtų užtikrinta saugesnė Šiaulių miesto geležinkelio stoties ir viso mikrorajono aplinka, sumažėtų viešosios tvarkos pažeidimų bei nusikalstamų veikų skaičius, o nepriėmus sprendimo Šiauliuose ir toliau būtų paliktas atviras kelias viešosios tvarkos pažeidimams, nusikalstamai veikai, dėl kurių gali nukentėti asmenys, gali kilti pavojus jų sveikatai ir gyvybei, taip pat būtų trikdoma viešoji rimtis, neužtikrinamas gyventojų ir miesto svečių saugumas, kriminogeninė padėtis mikrorajone galėtų tapti dar blogesnė.
Šie klausimai jau ne kartą buvo įtraukti į darbotvarkę ir vis išbraukiami, tačiau nebe pirmą kartą prie jų grįžtantys tarybos nariai ir vėl leidosi į diskusijas. Daugiausia abejonių kilo dėl to, kad apriboti prekybos alkoholiu laiką norima tik dviejuose iš keturių Šiauliuose pernakt veikiančių „taškų“.
„Komitete aš buvau vienas iniciatorių, kad šitie abu klausimai vėl būtų išbraukti, nes vis dėl to matau, kad šie sprendimai nėra sisteminiai. Jeigu mes turime keturias vietas, kuriose prekiaujama alkoholiu naktį, tai, manau, kad apribojus laiką dviem, tie žmonės, kurie pirkdavo alkoholį naktį, tiesiog persikels į kitą vietą ir tas pagrindinis klausimas, dėl ko svarstoma – nusikalstamumas, pradėti ikiteisminiai tyrimai – persikels į tas vietas, kurios dabar neva yra saugios. Tiems, kurie naktį nori išgerti, aš manau, tam yra naktiniai klubai arba kavinės. Tai, manau, mūsų miesto politika galėtų ir turėtų būti, kad naktį tokios girdyklos neturėtų veikti. Ir nesvarbu, ar tai dabar yra saugi vieta ir ikiteisminių tyrimų skaičius yra mažesnis. O jei kažkam dar kyla abejonių, tai įsiveskite paieškoje „Farai, Šiauliai, Lyra“ ir nebekils daugiau niekam klausimų“, - pirmasis pradėjo liberalas Aurimas Lankas.
Jam paaiškina, kad norint apriboti prekybos alkoholiu laiką ir kituose dviejuose „baruose“, tam reikia turėti pagrindą, o „prisikabinti“ šiuo metu, esą, nėra prie ko. Juolab, kad Šiaulių miesto savivaldybė jau turi karčios patirties panašioje situacijoje, kai verslininkui apskundus tarybos sprendimą, teko įsivelti į brangiai kainavusius teisinius ginčus.
img-9817.JPG
„Gal pamenat, prieš kelis mėnesius su kolegom teikėm sprendimo projektą, susijusį su laiko apribojimu tokių taškų visame mieste. Tuo metu administracija paaiškino karčią patirtį. Turiu omeny atvejį, kai dar praėjusią kadenciją buvo panašus sprendimas, apribojantis visus tokio tipo taškus, tačiau, deja, kaip žinote, vyko teisminiai procesai ir šiais metais jie baigėsi - ką tik paminėta įstaiga prisiteisė iš Šiaulių miesto savivaldybės 51 000 eurų. Bet kuriuo atveju, aišku, tai yra bloga praktika, jei jau visoj Lietuvoj dabar kovojam prieš tą alkoholį, bet reikėtų grįžti prie esmės – yra įstatymas, yra aprašyta, kaip toks klausimas yra sprendžiamas, policija pateikė medžiagą dėl šitų dviejų minimų įstaigų, dėl kitų, nežinau dėl ko, jie nepateikė jokių duomenų ir komisija negalėjo jokios rekomendacijos teikti“, - aiškino vicemeras, frakcijos „Dirbame miestui“ narys Domas Griškevičius.
Į kovą už lygias teises stojo ir socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas: „Gerbiami kolegos, tai pagal tokią praktiką, jeigu mes taip balsuosim, tai, ko gero, tas, kas turi stipresnius raumenis, daugiau pinigų, tai kaip ir liks neliečiami. O tą vargšą kažkokį verslininką, kuris iš tos prekybos tikrai ten ne milijonus uždirba, o tiesiog kapeikas renkasi, vos ne paimkim ir akmenim apmėtykim. Tai pagal tokią praktiką pasakykim tiesiai šviesiai – neliečiam todėl, kad jis turi raumenis stiprius. Ir jau vieną kartą gavom į kaktą. Tai jeigu gyvenam teisinėj valstybėj, tai ir įstatymai, ir mūsų priimami sprendimai turėtų būti visiems vienodi.“
„Tik pakartosiu, greičiausiai, kolegų mintis, kad šitie sprendimų projektai buvo išimti iš darbotvarkės kelias tarybas, kad būtų siekiama sisteminio problemos sprendimo. Na o mes gal nekovojam prieš alkoholį, jis nėra savaime blogis, bet tokios girdyklos ar boksininkų kavinės tikrai nepuošia mūsų miesto. Ir, kaip sakė Aurimas, dvi uždarysim – persikels klientūra į pietinį. Vėl gi, ką sakė kolega Gedeminas – iškreipėme viską, nes kažkas gali, kažkas negali. Tai tų raumenų, apie kuriuos kalbėjo Gedeminas, aš palinkėčiau mūsų administracijos vadovams“, - paantrino Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Artūras Kulikauskas.
„Naktinių girdyklų“ toleravimas, panašu, gerokai supykdė socialdemokratą Justiną Sartauską.
„Šitie klausimai taryboje sprendžiami, žiūrint į formą, bet ne į turinį. Turinys yra alkoholis ir kavinė. Mes patys, ko gero, visi įtariame, kad ten kavinių nėra, bet apie tai nešnekame. Svarbiausia, turime šnekėti apie tai, ar yra ten kavinė, ar nėra. Aš tikrai siūlyčiau – gal nueikim savo gimtadienius ten švęsti? Pasižiūrėsim, kokį karbonadą mums iškeps. Gal tikrai, politikai, pradėkime eiti į tas „kavines“? Pasižiūrėkim, kas ten yra“, - siūlė mero pavaduotojas.
Dar kurį laiką politikams padiskutavus apie tikrus ir apsimestinius barus bei poreikį Šiauliuose keisti alkoholio vartojimo kultūrą, naktiniams „taškams“ palikta įžiebta žalia šviesa – tik 12-ai tarybos narių balsavus „už“, sprendimas dėl prekybos alkoholiu laiko ribojimo nepriimtas.
„Veikla bus tęsiama. Tiesiog va taip gyvenam… Apsimestiniai barai toliau tęsia veiklą. Na, mes esam tiesiog puikūs, nieko nepadarysi.“, - politikų sprendimą komentavo meras Artūras Visockas.
Ir tikrą vyšnią ant torto, matyt įkvėpta J. Sartausko pasiūlymo, uždėjo frakcijos „Darbas" seniūnė Danguolė Martinkienė.
„Aš norėčiau pakviesti jus ir mus visus aplankyti tuos likusius apsimestinius barus. Į tuos likusius du, kurie nebuvo svarstomi. Norėčiau ten pamatyti barus, mums visiems ten kažką pašvęsti ir būtų labai įdomu tiek sėdimų vietų surasti.“, - mėgino šmaikštauti darbietė.