PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Sausio 20 d. 13:53

„Naktinė respiratorių reforma“ sugadino kultūrininkų rytą

Utena

E. Druksino ir Utenos kultūros centro feisbuko nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


201394

Nuo pirmadienio įsigaliojęs privalomas respiratorių dėvėjimas renginių metu kultūros padangėje įplieskė nemenkus ginčus. Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas situaciją pavadino „naktine respiratorių reforma“.

Nurodymai iš ministerijos

Sausio 14 d. sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą, kuriame nurodoma, kad visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius, priglundančius prie veido ir visiškai dengiančius nosį ir burną. Tai esą būtina siekiant suvaldyti itin greit plintančios koronaviruso atmainos omikron plitimą.

Pažymima, kad renginio organizatoriai privalo užtikrinti respiratorių dėvėjimo kontrolę viso renginio uždaroje erdvėje metu ir neaptarnauti respiratorių nedėvinčių žmonių.

Renginių organizatoriams rekomenduojama renginio vietoje dalinti žiūrovams respiratorius bei iki renginio ir per pertraukas leisti vaizdo ar garso įrašą apie privalomą respiratorių dėvėjimą, saugaus atstumo laikymąsi, rankų dezinfekcijos būtinybę bei draudimą valgyti ir gerti salėje.

Naktinių reformų era“

Savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ Utenos kultūros centro direktorius E. Druskinas dėkojo sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui, „kad pradėjo naktinių reformų erą“.

„Ačiū ponui ministrui Dulkiui, kad pradėjo naktinių reformų erą. Prieš savaitgalį pasirodo pranešimas žiniasklaidoje be jokių išankstinių diskusijų, kad nuo pirmadienio vidaus renginiuose būtina naudoti nebe medicininę veido kaukę, o respiratorius. Jau įprasta, kad kultūros įstaigos tik iš žiniasklaidos viską sužino, nes klerkams ministerijose sunku paspausti kompiuterio klaviatūros klavišą, kad būtų išsiųsti aktualūs pranešimai. Jau įpratome, kad privalome matyti visų ministerijų ponų sapnus. Ponai valdininkai nesupranta, kad biudžetinėse įstaigose galioja pirkimų tvarkos. Iš kultūros įstaigų, renginių organizatorių buvo eilinį kartą tiesiog pasityčiota. O kultūros ministras dar kartą pasislėpęs tyli. Ir kas jam ta kultūra? Galės toliau šlamšti popkornus kino teatre be respiratoriaus, o teatruose ponams ir nebūtina būti su naujais brangiais apynasriais – svarbiausia juk popkornai“, – rašė Utenos kultūros centro direktorius E. Druskinas.

Sureagavo kultūros viceministras

Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius netruko sureaguoti į E. Druskino žodžius. Pasak viceministro, pirmą kartą apie planuojamą sprendimą dėl respiratorių buvo informuota gruodžio 27 d. 16 val. vykusiame susitikime.

„Informaciją pakartojome ir sausio 10 d. susirinkime, SAM (sveikatos apsaugos ministerija, – red. past.) tai kartojo kone kiekvienos spaudos konferencijos metu. Jei neklystu, abiejuose susitikimuose dalyvavo Lietuvos kultūros centrų asociacijos atstovai. Tikrai apgailestauju, jei ši informacija laiku nepasiekė Utenos KC. Kitaip kaip betarpiškai bendraujant planuojamų sprendimų komunikuoti neturime kaip, todėl ministerija reguliariai ir daro susitikimus (kas antrą pirmadienį, o esant poreikiui ir dažniau). Kitas susitikimas planuojamas sausio 24 d. 16 val. Kaip ir kitų KC atstovus, taip ir jus, kviečiu jums rūpimus klausimus pateikt/užduot per asociacijos vadovą ar atstovus. Jei turite klausimų, kurių nenorite teikt per asociaciją, laukčiau jūsų skambučio ar žinutės el. paštu“, – rašė kultūros viceministras V. Gasparavičius.

E. Druskinas nori tiesioginės komunikacijos

E. Druskinas norėtų, kad komunikacija vyktų tiesiogiai iš atitinkamų specialistų.

„Kodėl nepagalvojo ministerijų komandos, kad įstaigos formuoja metinius biudžetus, kokiomis lėšomis turi būti dengiamos papildomos sąnaudos? Ar bent įsivaizduoja tarnautojai galimus kaštus? Primenu, kad asociacijos nėra oficialios institucijos, o savanoriškos organizacijos. Beje, diskusijos nėra sprendimai. Jei kažkas su kažkuo padiskutuoja, tai netampa privalomu teisės aktu. O teisės aktai neturėtų atsirasti iš vakaro“, – sakė Utenos kultūros centro vadovas.

Jonas Sakalauskas: „mūsų žiūrovai iki šio momento nusiskundimų neišreiškė“

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) vadovas Jonas Sakalauskas didelės problemos dėl reikalavimo renginių metu dėvėti respiratorius nemato.

„Visų valstybinių ir nevalstybinių teatrų ir koncertinių įstaigų atstovai buvo supažindinti su sprendimu iš anksto. LNOBT jau turi nusipirkę 5 000 vnt. respiratorių. Po kol kas sudėtinga vertinti galimas būsimas problemas, mūsų žiūrovai iki šio momento nusiskundimų neišreiškė“, – rašė LNOBT vadovas.

Tai – „kultūros ministerijos kompetencija“

„Etaplius“ susisiekus su sveikatos ministerija ir paprašius ministro komentaro, redakcija sulaukė atsakymo, kad „kultūros įstaigų informavimas joms aktualiais klausimais yra kultūros ministerijos kompetencija“.

„Atsižvelgiant į besikeičiančią situaciją, pandemijos valdymo priemonės yra nuolat peržiūrimos, derinamos su atsakingomis institucijomis, o apie planuojamus pakeitimus Sveikatos apsaugos ministerija stengiasi informuoti iš anksto. Apie planuojamą reikalavimą renginiuose dėvėti respiratorius sveikatos apsaugos ministras pranešė sausio 12 d. per spaudos konferenciją po Vyriausybės posėdžio, sausio 14 d. buvo pasirašyti atitinkami teisės aktų pakeitimai, nauji reikalavimai įsigaliojo nuo sausio 17 d.“, – rašoma ministerijos atsakyme.