Nacionalinė biblioteka dovanų gavo XVII amžiaus K. Semenavičiaus veikalą

Nacionalinė biblioteka dovanų gavo XVII amžiaus K. Semenavičiaus veikalą
Vilnius
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka Vilniuje pasipildė vertingu XVII amžiaus veikalu.

Bibliofilas, kolekcininkas, advokatas, Vilniaus universiteto docentas Jaunius Gumbis jai padovanojo karo inžinieriaus, karininko, artilerijos teoretiko, žemaičių bajoro Kazimiero Semenavičiaus veikalą lotynų kalba „Artis magnae artilleriae“  („Didysis artilerijos menas“), pranešė biblioteka.

Knyga išspausdinta 1650 metais Amsterdame (Nyderlandai), vienoje garsiausių to meto kartografo ir leidėjo Johanneso Janssonijaus (1588–1664) spaustuvėje.

Šis gausiai iliustruotas veikalas pusantro šimto metų buvo svarbiausias mokslo darbas apie artileriją Europoje, ypač reikšmingas raketinės technikos raidai. Jame pirmąsyk pateikta raketinės artilerijos sukūrimo teorija ir brėžiniai.

K. Semenavičius (Kazimierz Siemenowicz, apie 1600–apie 1651) veikalą iliustravo daugiau negu 200 savo paties pieštų pavyzdžių, schemų. Jis buvo sumanęs parengti ir antrą knygos dalį, tačiau nespėjo jos išleisti.

„Didysis artilerijos menas“ labai greitai – 1651 metais – išverstas į prancūzų, 1676 metais – į vokiečių, 1729 metais – į anglų, vėliau į olandų, danų, lenkų kalbas. Lietuviškas vertimas pasirodė 2018 metais.

Nacionalinėje bibliotekoje saugomi K. Semenavičiaus šio veikalo vertimai į prancūzų (1651 m.) ir į vokiečių (1676 m.) kalbas.

Pasak Nacionalinės bibliotekos, ši dovana reikšmingai papildo jos kaupiamą ir saugomą lituanistinių dokumentų archyvą.