Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt
Prezidentės patarėjas užsienio politikai Nerijus Aleksiejūnas tvirtina, kad šiuo metu „Brexit“ kelia du opius klausimus: Airijos/Šiaurės Airijos klausimą bei klausimą dėl pačios sutarties tarp Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinės Karalystės (JK) ateities planų, nes šiuo metu nėra aiški JK pozicija.
„Vis dar lieka atviras Airijos klausimas, kaip išvengti fizinės sienos Airijos saloje. Neseniai Lietuvoje lankėsi ir Airijos prezidentas, su juo nemažai ta tema kalbėjome. Yra unikali situacija, kai reikia surasti sprendimą, kad nenukentėtų ir JK suverenitetas, bet kartu ir Airijos sala kaip sala. Šiaurės Airija ir Airija išliktų be jokių dirbtinių sienų. Tai vis dar yra labai jautrus klausimas. Vis dar žmonės atsimena, ką reiškia konfliktas, ką reiškia kažkokių nereikalingų sienų buvimas. Vienas pagrindinių klausimų yra būtent Airijos klausimas“, - antradienį „Žinių radijui“ sakė patarėjas.
Pasak prezidentės patarėjo, vis dar nėra aiškūs ES ir JK santykiai po išstojimo. Nėra aiški pati JK pozicija, kaip ji įsivaizduoja tarpvalstybinius santykius po išstojimo.
„Svarbu ir tolesni žingsniai, būsimi santykiai tarp ES ir JK. Nes tik išsprendus išstojimo klausimus galime kalbėti apie ateitį, o apie ateitį dar mažiau pasiekta pažangos. Vis dar nėra aiški JK pozicija, kaip įsivaizduoja santykius su ES. Šią savaitę planuojamas svarbus kabineto posėdis Londone. Tikimės, kad po jo bus daugiau to aiškumo“, - teigė N. Aleksiejūnas bei pabrėžė, kad turime siekti glaudesnio bendradarbiavimo nei su bet kuria trečiąja šalimi.
Prezidentės patarėjo teigimu, svarbiausias klausimas yra, kaip santykiai klostysis po 2020 metų pereinamojo laikotarpio.
,,Data yra kitų metų kovo mėnesio pabaiga, kai JK karalystė išstoja ir turi išeiti iš ES. Dabar jau numatyta, kad būtų pereinamas laikotarpis, kad labai niekas nesikeistų iki 2020 metų pabaigos. Laiko rėmai yra gana aiškūs, bet vėliausiai sutarimą reikėtų turėti iki lapkričio mėnesio. Turėti sutarimą dėl visų išstojimo klausimų, tiek turėti aiškumą dėl būsimųjų santykių, kurie bus nuo 2021 metų, nes iki 2020 metų yra aiškus pereinamasis laikotarpis, kad sąlygos išlieka tokios, kokios yra dabar“, - sakė N. Aleksiejūnas.
Pasak patarėjo, blogiausias scenarijus būtų, jeigu nepasiektume jokio susitarimo bei dingtų visi prieš tai buvę susitarimai. Tai labai pablogintų laisvąją prekybą, saugumo ir gynybos klausimus, nes JK yra svarbi NATO partnerė.
Birželio 7 d. JK pristatė naują dokumentą dėl „laikinojo muitinių susitarimo“. Iš esmės tai yra prašymas likti ES muitų teritorijoje ir po pereinamojo laikotarpio, jei iki to laiko nebūtų susitarta dėl ateities bendradarbiavimo muitų srityje. Tai naujas JK pasiūlymas siekiant Airijos/Š. Airijos sienos problemos sprendimo (ankstesni du ES nebuvo priimti). JK kalba tik apie ,,laikinąjį muitinių susitarimą“, tačiau pripažįsta, kad to nepakanka norint išvengti patikrinimų prie sienos. Pasiūlymas nieko nekalba apie reguliacinį bendradarbiavimą, todėl nesprendžia Airijos sienos problemos, tik iš dalies.
JK tikisi, kad tokios laikinos priemonės užteks iki 2021 metų pabaigos ir kad iki to laiko bus rastas sprendimas dėl ateities santykių. Pasak ES, toks pasiūlymas apsauginio barjero neatlieka, taip pat prieštarauja principams dėl ES vidaus rinkos ir 4 laisvių vientisumo bei atrodo žalingas ES ekonominiams interesams. Kita vertus, tai pirmasis susitarimas, dėl kurio ES ir JK veda derybas ir ES dar nėra atmestas.
Šiuo metu ES siekia, kad Airijos atsiskyrimo klausimai bei santykių ateitis derybose eitų iš eilės, todėl kol neišspręsti pagrindiniai sunkiausi atsiskyrimo klausimai, sunkiai vyksta derybos dėl ateities.
2018 metų rudenį numatoma derybų pabaiga. 2019 m. kovo 29 d. - paskutinė JK narystės ES diena. 2020 m. gruodžio 31-ąją -pereinamojo laikotarpio pabaiga.
Paulina Levickytė (ELTA)