PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Spalio 12 d. 17:36

Mykolo Romerio universitetas: negalime sau leisti likti nežinioje ir stabdyti pradėtas veiklas

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


16951

Mykolo Romerio universiteto (MRU) rektorius doc. dr. Algirdas Monkevičius pabrėžia, kad konfrontacijos nei su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), nei su kitais universitetais nėra ir universitetas tikrai nesipriešina reformai.

„Universiteto apsisprendimas likti savarankiška aukštąja mokykla jokiu būdu nereiškia, kad mes traukiamės iš aukštojo mokslo reformos, jai nepritariame ar jai priešinamės, - teigė A. Monkevičius. - Tikimės ir toliau būti aktyvūs šios reformos dalyviai, o ne pasyvūs stebėtojai, tęsti pradėtas diskusijas ir dialogą su ŠMM, Seimo Švietimo ir mokslo komitetu, socialiniais ir akademiniais partneriais“.

Aukštojo mokslo institucijoms bei ŠMM diskutuojant dėl tolesnių aukštojo mokslo reformos žingsnių Vilniaus universiteto ir ŠMM vadovės Jurgitos Petrauskienės viešas reakcijas sukėlė MRU spalio 9 d. deklaruotas siekis likti savarankiška aukštąja mokykla.

MRU rektorius A. Monkevičius, aiškindamas tokį apsisprendimą, pabrėžė, kad Mykolo Romerio universitetas nuo pat pradžių palaikė ir toliau palaiko aukštojo mokslo reformą, kurios svarbiausias tikslas - kelti mokslo ir studijų kokybę. Rektorius pabrėžė, kad MRU ir toliau nuosekliai dirba bei teikia savo pasiūlymus, kaip konsoliduoti socialinių mokslų potencialą Vilniuje.

„Akivaizdu, kad aukštojo mokslo reforma - sudėtingas ir ilgas procesas, kuriame nelengva suderinti skirtingas pozicijas, rasti visom pusėms priimtinus sprendimus. Esame pateikę savo siūlymus ir Švietimo ir mokslo ministerijai, pasiruošę juos aptarti“, - tvirtino rektorius.

Spalio 9 d. MRU paskelbtame pranešime akcentuojama, kad MRU į pateiktus pasiūlymus vystyti bendradarbiavimą su Vilniaus universitetu oficialaus atsakymo negavo ir ministerijos skirtą laiką neišryškėjo realių prielaidų, kurios mechaniškai sujungus VU ir MRU būtų sukurta didesnė vertė bei užtikrinta dar aukštesnė studijų ir mokslo kokybė.

Rektorius, aiškindamas universiteto sprendimą, teigė, kad šiame aukštojo mokslo reformos etape abiturientai, jų tėvai, dabartiniai studentai, dėstytojai, mokslininkai, kiti darbuotojai turi matyti aiškią MRU perspektyvą, studijų, mokslo tęstinumą ir užtikrinimą. „Turime būti tikri, kad konsolidacija, jei ji prasidėtų, kurs didesnę vertę, garantuos geresnes sąlygas augimui ir savirealizacijai.„

Spalio 11 d. ŠMM išplatintame švietimo ir mokslo ministrės J. Petrauskienės pranešime, deklaruojančiame MRU ir VU bendradarbiavimo svarbą, teigiama, kad „Švietimo ir mokslo ministerija nuosekliai laikosi Vyriausybės ir Seimo patvirtintuose Lietuvos valstybinių universitetų tinklo optimizavimo dokumentuose įtvirtintų nuostatų, jog šios reformos tikslai yra aukštesnė studijų ir mokslo kokybė, taip pat geresnė atitiktis valstybės, visuomenės ir darbo rinkos poreikiams“.

Švietimo ir mokslo ministrė pranešime teigia, kad Mykolo Romerio universitetas vykdo valstybei labai svarbią funkciją - rengia viešojo saugumo pareigūnus, viešojo valdymo ir teisės specialistus, atlieka šių sričių mokslinius tyrimus. Taip pat akcentuoja, kad valstybinių universitetų tinklo optimizavimas neturi būti mechaniškas ir turi laikytis kokybės kriterijų ir minėtų reformos tikslų.

Ministrės teigimu, universitetų integracijos projektas nėra tik vieno universiteto apsisprendimo reikalas, tai - visos šalies akademinės sistemos, viešojo valdymo klausimas. Švietimo ir mokslo ministerija pabrėžė, kad ir toliau tikisi tolesnio geranoriško MRU ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimo.

MRU komunikacijos skyriaus vadovas Vaidotas Norkus MRU sprendimą toliau vystytis kaip savarankiškai mokyklai grindė tuo, kad universitete įdiegta inovatyvi finansų valdymo sistema padėjo optimizuoti kaštus, o per trumpą laiką MRU įgyvendinta struktūrinė administracinė pertvarka leidžia šiemet universitetui turėti teigiamą biudžeto balansą, toliau užtikrinti ir stiprinti studijų ir mokslo kokybę, sėkmingai toliau vystyti tarptautinius mokslo ir studijų projektus, perspektyvias tarptautines partnerystes. V. Norkus taip pat akcentavo, kad dėstytojų atlyginimams skiriamų lėšų dalis universiteto biudžete augo nuo 65 iki 67 proc. - tai didžiausias rodiklis tarp visų valstybinių universitetų.

Vyriausybės bandymai reformuoti aukštojo mokslo sistemą, sujungiant universitetus susilaukia nemažai kritikos dėl neapibrėžtumo ir neaiškių reformos kriterijų. Pirminiame reformos plane, Seimo patvirtintame 2017 m. birželio 29 d., numatyta Vilniuje ir Kaune palikti po vieną klasikinį universitetą, išlaikant galimybę šiuose miestuose veikti profilinėms aukštosioms mokykloms.

ELTA