PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 29 d. 13:13

„Muzikiniai rudenys 2024“ subūrė virš 300 jaunųjų dalyvių

Šiauliai

Justino Visocko nuotr.

Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“Šaltinis: Pranešimas spaudai


331680

Vakar žiūrovų pilnoje koncertų salėje „Saulė“ nugriaudėjo finalinis edukacinio ciklo „Muzikiniai rudenys 2024“ koncertas. Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“ jau 15-ą kartą organizuoto ciklo baigiamajame renginyje drauge su „Camerata Solaris“ Šiaulių kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis) vakaro programą atliko beveik 200 penkių Šiaulių miesto muzikos ir menų mokyklų auklėtinių. Bendras visų penkių ciklo „Muzikiniai rudenys 2024“ koncertų jaunųjų atlikėjų skaičius – daugiau nei 300!

Tęsiama ilgametė tradicija

Finaliniame renginyje kartu su „Camerata Solaris“ koncertavo gausus būrys Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos, Dainų muzikos mokyklos, „Juventos“ progimnazijos, „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos ir Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos jaunųjų instrumentalistų ir vokalistų. Audringų publikos plojimų palaikomi ir šiltai renginio vedėjos Raimondos Sližienės pristatomi mokiniai džiugino programos įvairove ir puikiu atlikimu: koncerte nuskambėjo beveik trys dešimtys užsienio ir lietuvių autorių kūrinių. Miesto muzikos ir menų mokyklų auklėtiniai scenoje ne tik dainavo solo, įvairių chorų ir vokalinių ansamblių sudėtyje, drauge su „Camerata Solaris“ pasirodė jaunieji pianistai, smuikininkai, akordeonininkai, įvairių pučiamųjų bei mušamųjų instrumentų mokiniai. Vaikai ir jaunuoliai taip pat grojo tradiciniais lietuvių liaudies instrumentais: lamzdeliu, kanklėmis, skrabalais.

Koncertinė įstaiga „Saulė“, siekdama populiarinti profesionalųjį meną ir prisidėti prie naujos muzikantų kartos auginimo, projektą „Muzikiniai rudenys“ pirmą kartą organizavo 2009 metais. Jo tikslas – kasmet surengti edukacinių koncertų ciklą, kurio metu vienoje scenoje pasirodo vietinių muzikos ir meno mokyklų talentingiausi instrumentalistai bei solistai kartu su „Camerata Solaris“ Šiaulių kameriniu orkestru. Taip moksleiviai raginami tobulėti, semtis žinių bei patirties iš profesionalų.

Bėgant metams koncertų ciklas „Muzikiniai rudenys“ tapo tęstiniu edukaciniu projektu, šiemet surengtu jau 15-ą kartą. Šių metų ciklo koncertai vyko Naujojoje Akmenėje, Tauragėje, Joniškyje, Mažeikiuose ir Šiauliuose. Pirmieji keturi renginiai buvo dviejų dalių: vienoje A. Vivaldi „Keturių metų laikų“ programą drauge su soliste smuikininke Viktorija Čepinskiene atliko profesionalūs „Camerata Solaris“ muzikantai, diriguojant maestro Vilhelmui Čepinskiui, antroje – Šiaulių kamerinis orkestras, diriguojant Justinai Leinartaitei, pasirodė su Akmenės rajono meno mokyklos, Tauragės meno mokyklos, Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos ir Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos auklėtiniais. Finaliniame dviejų dalių koncerte Šiauliuose dėl itin gausaus jaunųjų atlikėjų skaičiaus vien profesionalių muzikantų programos buvo atsisakyta, visą dėmesį skiriant bendriems mokinių ir „Camerata Solaris“ pasirodymams.

„Muzikinių rudenų“ organizatoriai tikisi, kad galimybė groti, bendrauti ir stebėti profesionalius muzikantus scenoje, jaunuosius atlikėjus paskatins tapti profesionaliais muzikantais ateityje. Viliamasi, kad pasirinkę muzikos studijas universitetuose, vėliau jaunuoliai grįš į Šiaulių apskritį, kur itin trūksta jaunų profesionalių muzikantų, galinčių groti orkestre bei dirbti pedagogais mokyklose. Projektu siekiama, jog būtų ugdomas ir estetinis jaunųjų atlikėjų muzikos skonis bei meniniai gebėjimai, formuojamos vertybinės nuostatos, plečiamas kultūrinis akiratis.

Edukacinis ciklas privalo gyvuoti ir ateityje

„Camerata Solaris“ Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis, paklaustas, kaip vertina šių metų „Muzikinių rudenų“ jaunuosius atlikėjus, jiems negailėjo šiltų žodžių: „Muzikiniai rudenys“ – projektas, kuris yra būtinas jauniems žmonėms, kad jie galėtų tobulėti. Vaikai į šio edukacinio ciklo koncertus eina kaip į šventę: pasipuošę ir rimtai pasirengę. Tai – nuostabūs muzikiniai spektakliai“.

Nors, kaip ir kiekvienais metais, tarp pasirodančių mokinukų, dirigento žodžiais, yra ir stipresnių, ir silpnesnių atlikėjų, tai, jo manymu, yra normalu. „Silpnesniems galimybė pagroti su orkestru suteikia motyvacijos, lieka atmintyje ir įkvepia progresui“, – neabejoja pašnekovas.

Maestro šių metų „Muzikiniai rudenys“ – jau penktasis edukacinis ciklas, kuriame tenka diriguoti. Labiausiai jis džiaugiasi, kad dalyvių koncertuose nemažėja, kaip ir įvairių atliekamų kūrinių. „Vien finaliniame Šiaulių koncerte jų nuskambėjo arti trisdešimties, – skaičiuoja „Camerata Solaris“ meno vadovas ir dirigentas, – atlikti tokį kiekį kūrinių ir orkestrui yra iššūkis. Apskritai groti su vaikais yra nelengva: su profesionaliais muzikantais gali susižvalgyti, ženklais pasirodymo metu susikalbėti, jei kažkas einasi ne taip, kaip suplanuota, su vaikais šito nepadarysi. Jie tiesiog groja taip, kaip išmoko, orkestras turi prie jų derintis. Bet per tiek metų neatsimenu nei vieno „Muzikinių rudenų“ pasirodymo, kad kažkas iš jaunųjų atlikėjų grodamas būtų sustojęs, ar būtume pradėję groti kūrinį nuo pradžių. Tai tik dar kartą įrodo, kaip atsakingai dalyviai ruošiasi“.

V. Čepinskis neslėpė finalinio koncerto metu jausto jaudulio, mat kartu su jo vadovaujamu orkestru ir žmona, „Camerata Solaris“ orkestro smuikininke Viktorija Čepinskiene pirmą kartą scenoje fortepijonu skambino ir 8-erių dukra Marija.

Maestro neabejoja, kad edukacinis ciklas privalo gyvuoti ir ateityje: „Kol bus grojančių vaikų ir gyvuos orkestras, tol turi būti ir „Muzikiniai rudenys“.

#SAULĖ#CAMERATA SOLARIS#MUZIKINIAI RUDENYS