PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gegužės 9 d. 09:40

Muziejų nakties renginiai Kauno miesto muziejuje

Kaunas

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


37037

Modernėjantis Kauno miesto muziejus pasitinka šių metų muziejų naktį, kurios tema - „Modernėjanti Lietuva“.

Gegužės 19 d. muziejaus lankytojų laukia menininkų parodos, įtraukiančios ekskursijos, koncertai, dirbtuvės - visą tai muziejuje ir atvirose miesto erdvėse. Kauno miesto muziejus kviečia muziejų naktį praleisti kartu.

Muziejų nakties programa:

Kauno rotušės skyrius, Rotušės a. 15, Kaunas

12–24 val.

20 Kauno kitimo metų per 20 minučių

Stanislovo Lukošiaus fotoprojekcijos rotušės rūsiuose

Visuomenei bus pristatomas Kauno miesto muziejuje saugomas Stanislovo Lukošiaus fotografijų paveldas, atskleidžiantis ne tik Kauno urbanistinę kaitą, bet ir kasdienį gyvenimą miesto erdvėse. Lankytojas susipažins su Kaunu kaip nuolat kintančiu, besiplečiančiu ir formuojamu miestu, kuris dabartinį visuminį vaizdą ir atskirus akcentus įgavo palyginti neseniai.

15–19 val.

Paulinos Kunevičiūtės meninis projektas „Pasaka apie Pasaką“ rotušės rūsio galerijoje

Šiame meniniame projekte autorė kviečia prisiminti buvusias kavines Laisvės al. bei papasakoti savo asmeninius prisiminimus, kuriuos galėsite atskleisti popieriuje, skaidrėje arba papasakoti į diktofoną. Taip padėsite kurti savitą Kauno miesto atmintį. Lankytojai kviečiami atsinešti jų atminti gaivinančių ir saugančių artefaktų – nuotraukų, daiktų ar kt.

Meno pagalba bus atskleistos jau žinomas atminties telkimosi vietos, ir tokios, kurios yra pamirštos. Kartų bendradarbiavimas ir tarpusavio komunikacija yra pagrindinis prioritetas, kuris padeda atskleisti emocinės atminties telkimosi vietas. Tai būdas sužinoti tai, ko nėra jokioje knygoje ar internetinėje svetainėje, dar daugiau tai būdas pažinti žmones ir pamatyti miestą iš įvairiausių ir netikėčiausių požiūrio taškų. P. Kunevičiūtė teigia, jog tai efektyvus būdas sužadinti visų gyventojų pasąmonę ir priversti susimąstyti, papasakoti ir išklausyti. Vaizdai verčia žmones prisiminti. Tai miesto ženklai, tam tikros erdvė, pastatai. Juos pamačius atgyja atmintis. Būtent tokios vietos, kurios turi tamprų sąryšį su prisiminimais, yra vadinamos atminties vietomis. Ten telkiasi daugelio gyventojų prisiminimai ir daugeliui ji yra svarbi, galbūt dėl skirtingų, kartais labai asmeniškų prisiminimų, bet tokios vietos talpina savyje didelį emocinį krūvį ir Kauno miestas jų turi tikrai nemažai. Menas gali padėti ne tik atkreipti dėmesį į konkrečias miesto erdves, bet taip pat ir įvaizdinti prisiminimus. Sukurti vaizdai prisiminimams, leidžia ne tik sau pačiam pažvelgti į juos iš šono, bet taip ir pamatyti kitiems, kitaip tariant pasidalinti/papasakoti. Tokie prisiminimai turi daug daugiau šansų išlikti ir būti perduoti ateinančioms kartoms. Taigi, vieta ir vaizdas, įpinti meno formoje, padeda išsaugoti atmintį, sutelkti jos vertę.

12–24 val.

Kilnojamoji paroda „Jonas Vileišis: tarnystė vardan Kauno ir Lietuvos“ rotušės I a. hole.

Jonas Vileišis – iškilus Lietuvos valstybės ir visuomenės veikėjas, Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataras, ilgametis Kauno miesto burmistras. Šiemet minimos burmistro 145-osios gimimo ir 75-osios mirties metinės, tai progai ir dedikuojama ši kilnojamoji paroda.

2022-aisiais Kaunas taps Europos kultūros sostine, tačiau retas žino, kad Kauno, kaip modernaus europinio miesto pamatus padėjo būtent burmistras J. Vileišis, šias pareigas ėjęs 1921–1931 m. Jo pastangomis miestas iš esmės pakeitė savo veidą. Tuometinė Kauno savivaldybės taryba buvo mišri tautine prasme ir politinėmis pažiūromis, todėl burmistro diplomatiniai gebėjimai itin padėjo derinant skirtingus interesus. Be nuolatinės politinės veiklos J. Vileišis buvo aktyvus visuomenininkas, vadovavęs net keliolikai visuomeninių draugijų, klubų ir organizacijų. Kilnojamojoje parodoje atskleidžiama J. Vileišio kaip Kauno miesto burmistro veikla, signataro, politiko, visuomenininko darbai ir palikimas Kaunui ir Lietuvai.

18 ir 20 val.

Ekskursijos po J. Vileišio rezidenciją

21 val.

Architekto Jorio Šykovo projektas „Miestai grybų“

Architekto Jorio Šykovo parodos „Miestai grybų: Kaunas?!“ atidarymas

J. Šykovas pristato idėją Kaunui – traukinių stoties rekonstrukciją, kuomet pastato plėtrai ir aplinkinės teritorijos regeneravimui būtų naudojamos eksperimentinės grybų biostruktūros. Traukinių stotis – tai simbolinė vieta, kurioje vyksta nuolatinė kaita, vietinė ir tarptautinė migracija. Ji taip pat ir Europos geležinkelių tinklo dalis, fizine jungtimi apjungianti valstybes. Šis pastatas patyrė galybę transformacijų ir vadovaujantis autocentristiniu urbanistiniu planavimu, buvo atitrauktas nuo miesto centrinės dalies. Jo išvaizda vis dar mena svetimų tautų Lietuvai primestas architektūrines formas. Šio, Kauno miesto muziejuje pristatomo, projekto pagrindinis tikslas – architektūra, kuri įkvepia pasižiūrėti į pastatus kaip į gyvus organizmus. Architektūra, kuri kviečia permąstyti, ką miestui reiškia patogus ir greitas susisiekimas su visa šalimi ir žemynu. Architektūra, kuri kviečia domėtis ir aplankyti Kauną, o galbūt ir jame pasilikti.

Šioje parodoje eksponuojama Kauno geležinkelio stoties ir aplinkinės teritorijos vizija, paremta miesto plėtros analize. Projekte pristatomas teorinis grybienos (micelio) struktūrų pritaikymas Kauno atvejui, sukuriant išskirtinį švara, tvarumu ir architektūrine drąsa paremtą biodiversinės šalies įvaizdį. Parodos metu bus galima stebėti grybo augimo procesą.

Pastaba. Paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.30 val.
Iki 16 val. lankytojai bus įleidžiami pro muziejaus administracinį įėjimą.

Kauno pilies skyrius, Pilies g. 17, Kaunas

12–24 val.

Nemokamas ekspozicijos lankymas

Moderni pilis? (kuruoja P. Stanišauskas, tel. 8 37 300 672, p.stanisauskas@kaunomuziejus.lt)

Pastaba. Paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.30 val.

Bokšto galerijoje (IV a.) veiks Violetos Latvytės-Narbutienės paroda „Pasivaikščiojimai po Kauno senamiestį“

Edukaciniai užsiėmimai lauko erdvėje prie pilies

12 val. – molio dirbtuvėlės mažiems ir dideliems

14 val. – Kauno pilies lankininkai. Susipažinsite su Kauno pilies istorija, jos gynybos metodika, viduramžių medžioklės ir karybos principais, egzistavusia ginkluote. Aktyvioje praktinėje dalyje apžiūrėję viduramžių ginkluotės detales bei ginklus, sužinosite, kaip veikia bei kuo skiriasi viduramžių šaudomieji ginklai: lankas ir arbaletas. Be to, visas įgytas žinias čia pat, prie Kauno pilies, išbandysite ir praktiškai, padedami apmokyto edukatoriaus, dalyvausite „šaudymo“ turnyre.

16 val. – senoviniai Lietuvos žaidimai. „Vilkelis“, „Kvirkatas“, „Kroketas“, „Raketmūšis“ bei „Krepšiasvydis“

Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12,

12–24 val.

Nemokamas ekspozicijos lankymas

18–19.30 val.

Folkloro improvizacijų koncertas (muziejaus kiemelyje)

18.00 val. folkloro ansamblis „Šilinukai“
18.30 val. folkloro ansamblis „Ratilėlis“
19.00 val. grupė „Gyvata“

20–22 val.

Atgyjančios ekspozicijos. Dalyvauja: „Ratilėlis“, sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“, „Kauno bandonija“.

Pastaba. Paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.30 val.

Veiks Egidijaus Virbašiaus lietuvių liaudies muzikos instrumentų paroda (L. Zamenhofo g. 12, I a.)

M. ir K. Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31, Kaunas

12–24 val.

Nemokamas ekspozicijos lankymas

Ekspozicija, skirta Pirmosios Lietuvos Respublikos muzikinės kultūros centrui, svarbių Lietuvos valstybingumui įvykių liudininkui – Valstybės teatrui ir jame kūrusiems žmonėms.

Pastaba. Paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.30 val.

12, 14 ir 16 val.

Ekskursijos po ekspoziciją „Valstybės teatras. Tautą burianti muzika“.
Būtina išankstinė registracija telefonu 8 37 733371

18 val.

Koncertas „Muzikinė kelionė laiku: nuo operetės iki miuziklo“.

Dalyvauja VDU Muzikos akademijos prof. Sabinos Martinaitytės studentai, tarptautinių konkursų laureatai Rapolas Baranauskas, Gabrielė Kuzmickaitė, Irina Krasnenko, Gytis Murauskas, Monika Pleškytė, Gabrielė Skromanaitė, Martynas Žukauskas. Pianistė ir kelionės gidė prof. Audronė Eitmanavičiūtė.

20 val.

Muilo dirbtuvės „Grožio paslaptys pagal Kiprą Petrauską“
Būtina išankstinė registracija telefonu 8 37 733371

22 val.

Ekskursija po K. Petrausko memorialinį butą „Kai ponų nėra namie“

Būtina išankstinė registracija telefonu 8 37 733371

J. Gruodžio skyrius, Salako g. 18, Kaunas

12–18 val.

Nemokamas lankymas

13 val.

Holograminės piramidės dirbtuvės
Su Eigulių agente iš Kaunas 2022 Fluxus Labas!

15 val.

Muilo burbulų fiesta vaikams

12.30–14.00 val. ir 14.30–16.00 val.

Ekskursija „Kaunas – dizaino miestas“ bendradarbiaujant su VšĮ „Gražinkime Kauną“

Norintieji dalyvauti renkasi prie autobusų stotelės „Kauno aklųjų ir silpnaregių centras“. Ekskursijos dalyviai aplanko K. Sklėriaus namą, Kauno technikos kolegijos muziejų, susipažįsta su architektu S. Kudoku ir keliaudami Tvirtovės alėjos kalnu pasiekia Juozo ir Stasės Gruodžių namus, apžiūri ten veikiančią ekspoziciją „Mano darbas taurus“.

Muziejus be sienų

15.00, 16.00 ir 17.00 val.

Ekskursija „Ekskursas: Prisikėlimo bažnyčia“ (bendradarbiaujant su „Ekskurso“ komanda). Vienoje grupėje gali būti 20–25 žmonės. Ekskursijos trukmė – 40 min. Dalyvaujantieji renkasi prie Kauno
Kristaus Prisikėlimo bazilikos, Žemaičių g. 31 a.

Registracija telefonu 8 37 206 820 arba el. paštu i.puidokiene@kaunomuziejus.lt

18.00 ir 20.00 val.
Ekskursija po Radijo stoties pastatą (Vaižganto g. 13) ir dokumentinio filmo „Kalbantis lobis“ peržiūra.
Registracija telefonu 8 37 206 820 arba el. paštu i.puidokiene@kaunomuziejus.lt