PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Balandžio 28 d. 07:31

Mūsų pačių pastangos – geriausias vaistas sąnariams

Šiauliai

Senolių patarimas. Valgykite šaltieną, ne tik prisimindami savo sąnarius, bet ir visokeriopai besirūpindami savo sveikata. Šaltiena taip pat naudinga, sergant diabetu, kraujuojant dantenoms ar iš nosies, sergant plaučių ligomis, turint gimdos problemų.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


36027

Kol sąnariai sveiki ir gerai atlieka savo darbą, mes apie juos negalvojame. Tačiau, vos tik sušlubuoja jų veikla, greitai pajuntame tai, ko netekome. Kaip galėtume padėti sau, kad kuo ilgiau išliktume sveiki ir gyvybingi, kalbamės su kineziterapeutu Eligijumi Vaišnoriumi.

Skausmą sukelia ne viena priežastis

Žmogaus skeleto sąnarių sandara užtikrina svarbiausią jų funkciją – suteikia galimybę judėti. Visus žmogaus skeleto sąnarius sudaro kremzle padengti kaulų galai, tarp kurių yra sąnario plyšys, užpildytas sąnariniu skysčiu. Šią paslankią konstrukciją gaubia jungiamojo audinio kapsulė ir prilaiko raiščiai bei raumenys. Sąnariai – pati mobiliausia ir labiausiai pažeidžiama žmogaus skeleto dalis.

Neįmanoma vienareikšmiškai atsakyti, kodėl žmonės suserga sąnarių ligomis. Dažniausiai sąnarių vystymąsi skatina keli vienu metu pasireiškiantys veiksniai. Tai ne tik žmogaus gebėjimas vaikščioti stačiomis, šiuolaikinė gyvensena bei civilizacijos pasiekimai, bet ir paveldėtas polinkis sirgti degeneracinėmis sąnarių ligomis, neadekvatus fizinis krūvis, tenkantis sąnariams, uždegiminės sąnarių ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai, nutukimas ir dar daugelis kitų priežasčių.

Sąnariai itin jautriai reaguoja į bet kokį kitą uždegimą organizme, pavyzdžiui, ilgai netvarkomus dantis ar negydomas tonziles. Todėl, jeigu vargina sąnarių skausmai, reikėtų suskubti ieškoti uždegimo židinio, kad jį pašalintumėte.

Sąnarių skausmo priežastis gali būti ir podagra, kuri, iš anksto neperspėdama, išlenda į paviršių, kai šlapimo rūgšties kristalai jau būna kaip reikiant pažeidę audinius.

Labai didelę įtaką sąnarių sudilimui atsirasti turi traumos, buvusios sąnaryje ar aplink jį, – tai gali būti įvairūs trauminiai sąnario minkštųjų audinių: meniskų, raiščių, sausgyslių, pažeidimai, sąnarį sudarančių ar aplink jį esančių kaulų lūžiai. Dažnai dėl ilgai trunkančio sąnario nejudrumo po lūžio ir vėliau taikomos imobilizacijos vystosi sąnario sustingimas ir dilimas.

Moterys dažniau nei vyrai kenčia dėl osteoporozės ir sąnarių ligų, nes tam įtakos turi hormonų pokyčiai.

Išgirdę pagalbos šauksmą, imkitės priemonių

Jeigu būsite šiek tiek atidesni sau, tikrai pajusite, kai sąnariai praneša, kad jiems reikia pagalbos: pritupiant ar stojantis kaskart vis trakšteli, keičiantis orams, juos gelia, o ryte kojos tarsi būna medinės. Sergant sąnarių ligomis, vargina skausmas, sąnarių sustingimas, patinimas, braškėjimas, tirpimas ar jausmas, panašus į „skruzdėlių bėgiojimą“. Kai kremzlė pamažu išsausėja, suplonėja, netenka elastingumo, atsiranda įtrūkimų, o vėliau ir grubių defektų, beveik visai sunyksta ir kaulas liečiasi su kaulu, skausmas nenurimsta ištisai – skauda ir dieną, ir naktį. Dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių, čiurnų sąnariai.

Anot kineziterapeuto, jeigu jau pažeidėte sąnarį, labai svarbu reguliariai jį mankštinti: vaikščioti, važinėti dviračiu, atlikti specialius pratimus, kuriuos parinkti patikėkite specialistui. Tai padės sustiprinti raumenis ir sąnarys bus stabilesnis. Palankiausia sveikatai, o ypač sąnariams, sporto rūšis – plaukimas. Nebūtina siekti rezultatų – bet kuriuo atveju vandenyje sąnariai tiesiogiai nėra pakraunami, o raumenys būna mankštinami.

Jeigu yra antsvorio, reikėtų suskubti jo atsikratyti, nes svoris didina klubų ir kelių sąnariams tenkantį krūvį.

Kitas efektyvus būdas, padedantis atsikratyti sąnarių skausmo, – gyvenimo būdo pakeitimas. Galbūt atėjo metas pailsėti, atsisakyti darbų, kuriuos atliekant nuolat lankstomas skaudamas sąnarys.

Vietoj kepsnių – neriebi šaltiena

Tinkamiausia mityba turi įtakos visam organizmui, tad, žinoma, ir sąnariams. Kuo mažiau į ruošiamus patiekalus bersite druskos, tuo mažiau braškės sąnariai. Venkite riebaus maisto, nes nuo jo gali padidėti kūno masė, o tai tik papildoma ir nereikalinga apkrova sąnariams.

Išimtis šaltiena. Šiame patiekale yra hialurono rūgšties – tai pagrindinė medžiaga, gydant sąnarius. Būdama labai klampi, ji užtikrina funkcines sąnarių savybes – sąnarių paviršių slydimą ir neleidžia susidaryti sąaugoms. Vertėtų žinoti, jog šaltiena turi būti neriebi, nes riebalai, susikaupiantys tarp raumenų pluoštų, išsluoksniuoja juos, kartu mažina raumenų jėgą ir motorinį aktyvumą. Tai neigiamai veikia kaulų ir sąnarių sistemą. Riebalus geriausia surinkti šaukšteliu ir juos išpilti.

Valgykite šaltieną, ne tik prisimindami savo sąnarius, bet ir visokeriopai besirūpindami savo sveikata. Šaltiena taip pat naudinga, sergant diabetu, kraujuojant dantenoms ar iš nosies, sergant plaučių ligomis, turint gimdos problemų. Ji pagreitina opų, sausgyslių ir kaulų lūžių gijimą, nes joje, be gliukozamino ir hialurono, yra oksiprolino, oksilizino ir kitų aminorūgščių, kurios reikalingos būtinoms tarpląstelinėms medžiagoms susidaryti.

Saugodami savo sąnarių sveikatą, rinkitės nekaloringus patiekalus, sveikus mitybos produktus, kurie turi sveikiausių vitaminų. Gyvulinės kilmės riebalus pakeiskite augaliniu aliejumi. Atsisakykite greito maisto – picų, mėsainių ar dešrainių. Dažniau rinkitės produktus, kurie mažina sąnarių patinimą. Tai: linų sėmenys, avokadai, sojų aliejus, imbieras, ananasai.

Taip pat naudinga valgyti šparagų, obuolių, slyvų, rūgštynių. Vertėtų dažniau mėgautis mėlynių, putinų, šaltalankių, juodųjų serbentų uogomis, gerti žaliąją arbatą, beržų sulą, burokėlių, morkų ar salierų sulčių, dilgėlių lapų, erškėtrožių, lakišių žolės ir saldymedžių šaknų arbatų, jonažolių žolės arbatą.

Sąnariams itin svarbus manganas, kurio gausu ananasuose, ankštiniuose augaluose, grūduose bei lapinėse daržovėse, mėlynėse, riešutuose. Didelį vaidmenį vaidina silicis, jo apstu asiūklių arbatoje.

Iš visų mikroelementų kremzlėms labiausiai reikalingas kalcis. O mūsų organizmas kalcį geriausiai pasisavina būtent iš pieno produktų. Tad kasdien išgerkite 300–400 ml pieno arba valgykite pieno produktų. Kasdien prieš valgį save palepinkite puse stiklinės morkų ir salierų; salierų ir petražolių; morkų, salierų, petražolių ir špinatų sulčių.

Venkite maisto, kurio užvalgius pradeda skaudėti sąnarius. Jei nežinote, koks tai maistas, užsirašinėkite, ką valgote ir savo savijautą pavalgius. Ilgainiui taps aišku, ko geriau vengti.

Kad ir kaip ignoruojate maisto papildus, anot kineziterapeuto, visuomet pravartu organizmą pastiprinti maisto papildais, mineralinėmis medžiagomis, nes tai padeda pagerinti sąnarių būklę, o kartu ir bendrą organizmo savijautą, tačiau klaidinga apsiriboti vien tik maisto papildais – vien jais problemos neišspręsite.

Emocijas numalšinsite, palepinę kūną

Organų negalavimai tampriai susiję su mūsų emocijomis, todėl sąnarių ligomis dažniau serga itin nuolaidaus būdo žmonės, neleidžiantys savo pykčiui bei blogoms emocijoms prasiveržti. Veiksmingiausias būdas išlieti susikaupusias emocijas – santykis su gamta, nepaisant, koks už lango oras.

Veiksmingos ir pušų vonelės, kurios padeda, sergant lėtiniu sąnarių uždegimu. Šviežiai nuskintas pušų šakeles užplikykite verdančiu vandeniu ir skystį atvėsinkite. Kojas šiame nuovire mirkykite 15–30 minučių. Po procedūros apsiaukite šiltas kojines, prieš panirdami į malonų nakties miegą.

Nuo sąnarių skausmo padeda ugniažolės. Prisirinkite pavasarį, kai jos žydi, ir sumalkite mėsmale. Gautą masę sudėkite į marlę, išspauskite sultis, praskieskite jas santykiu 1:1 degtine arba spiritu. Šiuo skysčiu įtrinkite sąnarius.