PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 13 d. 14:10

Muitinės tarpininkas: koks jo vaidmuo logistikos procese?

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


294694

Vienas verslo sėkmės faktorių – skverbimasis į kitas rinkas. Įmonėms, norinčioms sėkmingai vystyti tarptautinę prekybą, neišvengiamai tenka atlikti įvairias procedūras muitinėje.

Muitinės pagrindinės funkcijos – užtikrinti, kad į rinką nepatektų nesaugūs bei reikalavimų neatitinkantys produktai, stebėti, kad būtų sumokėti visi reikiami mokesčiai, ir daugelis kitų su krovinių gabenimu ar realizavimu rinkoje susijusių funkcijų.

Deja, turinčiųjų reikalų su muitine laukia ir galybė ne ypač teigiamai nuteikiančių formalumų ar net incidentų, kuriems kelią užkirsti gali patikimas muitinės tarpininkas. Kartais patyrusiam muitinės tarpininkui nepridėjus savo rankos kroviniai kažkur įstringa, tad gali prailgėti jų gabenimo laikas, neproporcingai išauga forminimo sąnaudos ir kt. Taigi, muitinės tarpininko vaidmuo tiekimo grandinėje dažnai yra strategiškai svarbus ar net lemiamas.

Tad išsamiau apie tai, ką veikia muitinės tarpininkai ir kodėl verta rinktis jų paslaugas.

Muitinės tarpininkų vaidmuo – svarbesnis, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio

Muitinės tarpininkai, glaudžiai bendradarbiaujantys su klientais ir tvarkantys muitinės formalumus, tampa labai svarbūs tiekimo grandinės dalyviai.

Muitinės tarpininkas atstovauja klientui muitinėje ir visuomet yra pasirengęs atsakyti į jos darbuotojų užklausas, užpildyti reikiamą prašymą, pateikti išrašą, reikiamomis pažymomis ar sertifikatais pagrįsti prekių kilmę ir kt. Paprasčiau tariant, šie specialistai pildo tarptautinei prekybai užtikrinti būtinus dokumentus, leidžiančius krovinius įvežti, išvežti ar gabenti tranzitu.

Taip pat svarbu paminėti, kad profesionalaus muitinės tarpininko paslaugos gali būti vertingos siekiantiems išvengti problemų ir užtikrinti veiksmingą muitinės procedūrų tvarkymą. Kaip žinome, muitinė vis daugiau patikrinimų atlieka po muitinio įforminimo: tokie patikrinimai lemia papildomus mokesčius, baudas ar sankcijas. Taigi, muitinės tarpininkų paslaugos, orientuotos į formalumų tvarkymą ir leidimų gavimą, klientams labai naudingos.

Taigi, muitinės tarpininko veiklos neįmanoma apibūdinti keliais žodžiais: jų teikiamos paslaugos apima daug dedamųjų, o pati sritis – ne mažiau sudėtinga. Tačiau vis dar pasitaiko nuvertinančių muitinės tarpininkų vaidmenį, jį apibūdinančių kaip ne į itin reikšmingą logistikos grandinėje ar kaip „kažkokių ten“ muitinės formalumų sutvarkymą.

Muitinės tarpininkas (ar jo atstovas), teikdamas paslaugas atstovaujamam klientui, turi išmanyti visas muitinės veiklos sritis, sugebėti taikyti teisės aktus, konsultuoti klientą, „užgesinti“ kilusius gaisrus ir kt.

Ne tik įprastais, bet ir jūros keliais gabenamų krovinių sklandesnis importas bei eksportas

Lietuvoje kroviniai daugiausia gabenami sausumos keliais arba per Klaipėdos uostą. Jame sėkmingai tvarkomi ir muitinės formalumai. Dėl didelių krovinių srautų, muitinės taikomų sankcijų kontrolės išaugusių patikrinimų susidaro ilgos gyvos eilės laukiančiųjų atlikti muitinės formalumus, o tai turi įtakos krovinio paėmimui iš terminalų. Terminalų vartų kontrolė yra automatinė: t. y. pagal registruotą laiką konteineris išduodamas arba paimamas iš uosto. Jei muitinės formalumai nesutvarkomi laiku, viskas įstringa, sutrinka visas krovinio pristatymo grafikas, išsiderina vežėjo darbo laikas ir pan. Vėlgi tai susiję su papildomais kaštais, vėlavimu ir kitais neigiamais aspektais. Jų būtų galima išvengti, jei procesą koordinuotų patyręs muitinės tarpininkas.

Logistikos paslaugų teikėjai – sklandesnės veiklos garantas

Taigi, muitinės tarpininkų vaidmenį sėkmingai perima logistikos įmonės. Jų darbuotojai dar iki procedūrų, laukiančių išvežant ar įvežant prekes, konsultuoja klientus ir yra pasirengę padėti sutaupyti laiko, pinigų ir nervinių ląstelių.

Vienoje iš tokio tipo įmonių – „First Logistics“ – dirba daug patirties sukaupę profesionalai, kaskart ieškantys tinkamų logistinių sprendimų. Siekdama užtikrinti sklandesnę logistiką ir kokybiškas paslaugas, įmonė įgijo įgaliotojo siuntėjo (T1/T2) bei išdavėjo statusą patvirtinančius (T2L/T2LF) muitinės leidimus. Juos taikant sumažėja eilės, sklandžiau įvykdomi užsakymai. Tuo pačiu, taikant minėtus muitinės suteiktus leidimus, prisidedama prie žaliojo kurso politikos įgyvendinimo.

Taigi, muitinės tarpininkai su krovinius tikrinančiais pareigūnais stengiasi verslui suteikti visas galimybes užmegzti partnerystę su Europos Sąjungos bei kitomis šalimis ir sklandžiai vykdyti tarptautinę prekybą.

Reklama