PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 24 d. 16:48

Moterys menininkės griauna tylą ir skelbia revoliuciją

Marijampolė

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.lt


53632

Tarptautinė asociacija IAF ANIMA MUNDI, kartu su asocijuotais partneriais VšĮ Holistiniu judėjimo teatru „S“, VšĮ „Gabrielės meno galerija“ bei partneriais KC Gelgaudiškio dvaru ir galerija „Aukso pjūvis“ organizuoja pirmąją tarptautinę moterų menininkių šiuolaikinio meno bienalę „NO standART“.

Bienalė bus atidaryta Gelgaudiškio dvare spalio 13 d. 16 val. Atidarymo svečiams bus pristatytas muzikinis projektas „NO standART“, kuriame dalyvauja kompozitorius bei elektroninės muzikos pradininkas Lietuvoje, Šiaulių universiteto docentas Gediminas Dapkevičius, perkusininkas bei įvairių tarptautinių muzikinių projektų dalyvis Kęstas Didvalis, Italijos kompozitorė, Venecijos bienalės ir daugelio kitų tarptautinių festivalių dalyvė Daria Baiocchi, pianistas, Šiaulių universiteto dėstytojas Arijus Ivaškevičius bei multimenininkė Zita Vilutytė.

Bienalės dalyvės – įvairių žanrų menininkės ir lektorės iš dvylikos pasaulio šalių: Daria Baiocchi (Italija), Dimitra Bouritsa (Graikija), Aina Putnina (Latvija), Elmira Shokr Pour (Iranas), Emmy Go (Indonezija), Ipek Denizli Karagoz (Kipras), Jasmine Nihmey-Vasdi (Kanada), Leila Ghahremany (Iranas), Alia Siultana Lina (Bangladešas/UK), Renay Elle Morris (JAV), Saulė Urbanavičiūtė (Lietuva), Sevcan Sonmez (Turkija) ir Zita Vilutytė (Lietuva).

Dalyvės buvo atrinktos žiuri komisijos, kurią sudarė meno kritikė iš Lenkijos Adrianna Broclawska, Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus meno kritikė Vilma Kilinskienė ir meno kritikė, kuratorė bei galerininkė Gabrielė Kuizinaitė.

Šiuolaikinė visuomenė vis stipresnį dėmesį skiria išoriniams dalykams, dirbtinumui ir iliuzijai. Šiuolaikinės moterys prarado didžiulę dalį savo įspūdingos jėgos, o supratimas apie tikrąją moters prigimtį nugrimzdo į užmarštį, prarasdamas ryšį su Dieviškuoju kūrybos slėpiniu.

Nežiūrint to, moters-menininkės vaidmuo šioje situacijoje įgauna labai gilią prasmę. Menas ir kultūra vis labiau vertinami kaip pagrindiniai žmonijos raidos elementai. Menininkai tampa visuomenės grupių tarpininkais, kurių dialogas vyksta bet kurioje pasaulio dalyje suprantama meno kalba. Šioje pasaulio meno platformoje moterų balsas didėja ir tampa nauja pozicija kiekvienoje mažoje bendruomenėje, taip pat ir pasaulio kontekste.

Bienalės temą inspiravo M.L.Silko eilės „Moteris- Mintis, voras, daiktus įvardijo ir, taip įvardyti, jie atsirado. Dabar ji sėdi savo kambaryje ir mąsto pasakojimą, aš jums papasakosiu tą pasakojimą, kurį ji mąsto“.

Dalyvės buvo kviečiamos papasakoti savo istoriją, todėl kiekvienos dalyvės darbai ir koncepcijos yra sukurtos ir atspindi kiekvienos iš jų istoriją, kultūrą ir labai individualiai atskleidžia santykį su pasauliu. Ši bienalė išskirtinė dar ir tuo, kad visos dalyvės kvies artimiau susipažinti su jomis sekmadienį, spalio 14 d., 12 val. ir 16 val., kalbėti, diskutuoti, ieškoti bendrumo ir klausytis išskirtinių istorijų, nes mūsų pasaulis yra išsiilgęs pasakotojų ir jų istorijų.

O istorija prasideda jau dabar – kiekvienos menininkės pastangos pasiekti šį mažą geografinį tašką – Gelgaudiškio dvarą Lietuvoje, buvo tikrai didelės. Surengti šį renginį negavus palaikymo iš Lietuvos kultūros rėmimo fondo taip pat buvo nelengva. Bet turbūt būtent tokie įvykiai mums vis dar leidžia patikėti aukštesniais idealais ir begaline kūrybos jėga, kurie nepamatuojami pinigais ir kitais materialiais dalykais: „Mes visos TAI įvardijome ir TAI atsirado“. Tame ir slypi turbūt ta paslaptinga moters kūrybos dieviškoji jėga, gebėjimas išlaukti tyloje ir sutverti. Kol paviršiuje daug chaoso, triukšmo ir išsibarstymo, kažkur giliai prasideda tylos revoliucija.

2012 m. ANIMA MUNDI judėjimas gimė tam, kad taptų naujos aukštosios kultūros platforma, siekiančia transcendentinės tikrojo meno ir kultūros prasmės. Mes kviečiame vienytis visus kultūros, meno ir mokslo puoselėtojus, dailininkus, rašytojus, poetus muzikantus, kurie remiasi tradicinėmis vertybėmis ir amžinojo dvasingumo principais nuo gilios liaudies tradicijos saugotojų iki naujos avangardo kultūros kūrėjų.