PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Birželio 3 d. 16:36

Moteris koronaviruso testo nesidarė, bet vis tiek gavo tyrimo atsakymą

Vilnius

Vilniaus m. savivaldybės / Facebook.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


133312

Nors įtampa dėl koronaviruso po truputį slūgsta, viešojoje erdvėje netrūksta įvairios dezinformacijos ir sąmokslo teorijų, keliančių sąmyšį visuomenėje. Štai neseniai socialiniame tinkle Facebook pasirodė vienos moters įrašas, sukėlęs nemenką diskusijų bangą tarp internautų.

„Kaip vedama besimptomė COVID-19 statistika Lietuvoje?”, – retoriškai klausė įrašo autorė.

Moteris teigė, kad gavo trumpąją SMS žinutę, jog pateko į savanorišką tikrinimąsi dėl koronaviruso infekcijos. Ir nors ji nebuvo nuvykusi atlikti testo, vistiek gavo žinutę, kad jos tyrimo rezultatas neigiamas.

„Papuoliau į nesergančiųjų skaičių statistikai, nors realiai net netikrino. Nedaromas tyrimas vis tiek kainavo, nes sąrašuose buvau, neigiamas atsakymas. Neatvykusių nefiksuoja.
Ar visi taip skirstomi? Nes tuomet skaičiai visiškai toli nuo realybės ir kur dingsta pinigai už neatliktus tyrimus?”, – rašė moteris.

Po šiuo įrašu socialiniuose tinkluose netrukus pasipylė internautų komentarai. Vieni palaikė autorę teigdami, kad koronaviruso testavimas ir statistikos sumavimas mūsų valstybėje - aplaidus ir neskaidrus procesas. Kiti teigė, kad šioje situacijoje greičiausiai tiesiog įvyko kažkokia klaida.

Tiesa, šis įrašas greitai buvo pašalintas iš socialinių tinklų, tačiau kadangi tai sukėlė audringą visuomenės reakciją, naujienų portalas Etaplius.lt paprašė šią situaciją pakomentuoti Sveikatos apsaugos ministerijos atstovus.

SAM Spaudos tarnybos vyriausioji specialistė Justina Petravičienė teigia, kad visuomenė pirmiausiai buvo suklaidinta dėl pačios besimptomių atvejų tyrimų atlikimo praktikos.

„Žmonės išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) trumposiomis SMS žinutėmis tikrai nėra kviečiami. Mūsų turimais duomenimis, šiuo konkrečiu atveju įvyko klaida ir žmogus, kuris registravosi tyrimui prieš planinę operaciją mobiliajame punkte, arba operatorius, registravęs jį, įvedė neteisingą telefono numerį. Kitaip tariant, tai tikrai nėra atvejis, kai žmogus buvo kviečiamas išsitirti, nes tokios praktikos apskirtai nėra”, – sako J. Petravičienė.

Pasak specialistės, tai niekaip negalėjo padaryti įtakos bendrai koronaviruso statistikai šalyje.

„Tad tai niekaip nėra ir negali būti susiję su statistika, sergamumu koronavirusine infekcija šalyje. Tai yra tiesiog žmogiška klaida, kurių tokiais atvejais gali pasitaikyti. Kadangi žmogus registravosi tyrimui prieš planinę operaciją, jis ir jį tyrimui siuntęs medikas gavo informaciją apie atsakymą e.sveikatos sistemoje”, – teigia SAM atstovė.

Ministerija atkreipia dėmesį, kad proaktyvus testavimas, kai išsitirti buvo kviečiami visi norintys, nors ir nejaučiantys infekcijai būdingų simptomų, iki šiol vykdytas viena kartą – gegužės 1-3 dienomis. Tą ilgąjį savaitgalį dešimtyje didžiųjų miestų žmonėms buvo dalijami kvietimai atvykti išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos, tačiau jokios trumposios SMS žinutės nebuvo siunčiamos.