PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Liepos 4 d. 09:57

Molinių švilpynių ir karpinių paroda

Šiauliai

Laima JuzulėnienėŠaltinis: Etaplius.lt


8469

Liepos 4–31 dienomis Povilo Višinskio bibliotekos III aukšte eksponuojama Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus tautodailininkių kūryba: Rasos Šiškuvienės karpiniai ir Laimos Kelmelienės keramika. Parodos atidarymas liepos 10 d. 17 val.

Keramikė, švilpynių meistrė Laima Kelmelienė (g. 1957) yra baigusi Šiaulių universiteto Dailės fakultetą. Nuo 1986 m. dalyvauja parodose, o 1988 m. buvo priimta į Tautodailininkų sąjungą. 1993 metais tapo Šiaulių krašto tautodailininkų pirmininke. Rengia tautodailės parodas, seminarus, didelį dėmesį skiria edukacinei veiklai. Margučių marginimo patirtį ir žinias perduoda ne tik Lietuvoje, bet ir Alanijos miesto (Turkija) lietuviams, su kuriais užmezgė ryšius. Dalyvauja kūrybinėse keramikų stovyklose, tapybos pleneruose. 2005 m. meistrei suteiktas meno kūrėjo statusas.

Autorinėje parodoje L. Kelmelienė rodo molio švilpynes, keletą kitokių dekoratyvinių keramikos darbelių. Molinių švilpynių yra sukūrusi kelis šimtus, parodoje eksponuojama nedidelė jų dalis. Tradicinės molio švilpynės buvo lipdomos vaikams kaip žaislas ir drauge atliko muzikos instrumento paskirtį. Laimos švilpynės ne tik skleidžia garsus, bet dažnai yra ir daugiabalsės.

Tęsdama senųjų sodžiaus keramikos meistrų tradicijas autorė kūrybiškai tobulina švilpynių formą, dekorą. Miniatiūrinės stilizuotos avyčių, arkliukų, antelių, gaidžiukų, bobučių figūrėlės pasižymi lakoniškomis, apibendrintomis formomis, išraiškinga plastika. Laisvą, rodos, visai impulsyvią lipdybą pagyvina subtilus, neperkrautas, neįmantrus dekoras, sudarytas iš paprastų taškelių, brūkšnelių. Rasta savita darna, santykis tarp formos, dekoro ir daikto funkcijos. Švilpukų kolekciją praturtina ir molio spalvų įvairovė (rusvas, geltonas), spalvingos glazūros, juodo degimo keramika ir elegantiškas baltas šamotas.

Švilpynių kolekcija atveria menininkės ieškojimų vientisumą, gilų tautodailės tradicijų pažinimą, gebėjimą kūrybiškai ir profesionaliai jį praturtinti.

Rasa Šiškuvienė (g. 1968) gyvena Šiaulių rajone, Briduose, yra ikimokyklinio ugdymo pedagogė. Nuo 2012 m. Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, nuo 2010 m. dalyvauja parodose. Jos kūrybinė sritis – karpiniai. Tautodailininkė 2012–2017 metais dalyvavo Šiaulių rajono, Šiaulių krašto, respublikos tautodailės parodose. Rasos Šiškuvienės karpiniai 2016 m. nacionalinėje tautodailės parodoje Šiauliuose „Tautodailės paveldas ir gyvoji tradicija“ komisijos sprendimu pripažinti geriausiais vaizduojamosios dailės srityje Šiaulių regione, jai skirta pirma vieta, įteiktas Lietuvos nacionalinio kultūros centro diplomas, o kūriniai eksponuoti respublikinėse parodose Jonavoje ir Vilniuje.

R. Šiškuvienė yra surengusi keletą savo kūrybos parodų ir edukacinių užsiėmimų Šiaulių rajono kultūros centruose, bibliotekose. Menininkės karpinių kolekcija eksponuota Černiachovske (Rusija). 2017 m., prieš šv. Velykas, Turkijoje R. Šiškuvienė surengė edukacinius karpinių meno užsiėmimus lietuvių bendruomenės nariams. Veikla sulaukė didelio suaugusiųjų ir mažųjų bendruomenės narių dėmesio.

Tautodailininkė reikšmingai prisideda prie etninės kultūros ir paveldo, tradicinių amatų išsaugojimo ir sklaidos Lietuvoje bei užsienyje.

Parengta pagal menotyrininkės Michalinos Adomavičienės ir
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkės Laimos Kelmelienės informaciją