PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Birželio 21 d. 14:56

Molinės Molėtuose, skirtos Lietuvos 100-mečiui

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


42456

Nuklegėjo nuaidėjo spalvingoji Molinių šventė Molėtuose, net tris dienas dovanojusi Molėtų krašto žmonėms ir svečiams įdomų, gražų, linksmą reginį.


Foto galerija:

mm2018-00-8615.jpg
mm2018-03-8617.jpg
mm2018-04-8618.jpg
mm2018-05-8620.jpg
mm2018-06-8619.jpg

Šventę pradėjo pirmą kartą Molėtų krašto istorijoje surengtas Pasaulio molėtiškių forumas „Molėtiškiai kuria pasaulį", kuris sukvietė po Lietuvą ir visus žemės kraštus išsibarsčiusius molėtiškius į susitikimą. Forumo metu ne tik susitikta, pasikalbėta, bet ir prisiminta, dalintasi sukaupta gerąja patirtimi, idėjomis, mintimis, kaip puoselėti savo kraštą, kaip įkvėpti žmones naujoms veikloms, kokį miestą visi norime matyti po dešimt ar dvidešimt metų ir kaip įgyvendinti svajones ir lūkesčius. Susitikimo iniciatorius - Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys. Forumo moderatorė - molėtiškė Diana Mickevičienė, Užsienio reikalų ministerijos Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktoriaus pavaduotoja.

Šventė tęsėsi miesto Skulptūrų parke, kur veikė edukaciniai kiemeliai, dirbtuvės, akcijos, pirmą kartą viešai buvo rodomas eksponatas iš Lietuvos rekordų knygos: „Ilgiausias foto parodos eksponatas - 40 m ilgio, 1,27 m aukščio"! Molėtų skulptūrų parke buvo galima pamatyti Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos nario Stasio Paškevičiaus parodą „Mano telefono adresatai", kur vientisoje fotografijoje eksponuojama 1000 meninių portretų. Skulptūrų parke Molinių Molėtuose pradžią paskelbė ir sveikinimo žodžius tarė Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys. Po to meras S. Žvinys ir anksčiau buvę rajono merai savo rankų molinius atspaudus įamžino „Molinių take".

Molėtams dovaną taip pat paruošė Molėtų rajono tautodailininkai: Miesto šventės proga Molėtų skulptūrų parką jie papuošė būriu molinių paukščių. Tai jau antroji Molėtų tautodailininkų draugijos akcija, skirta Molėtų miesto viešosioms erdvėms. Molėtų paukščius kūrė Erika Andrukonienė, Nijolė Aleinikovienė, Jolanta Žalalienė, Zita Spranginienė , Gitana Žundienė, Robertas Pikčiūnas, Laimutė Bulavko, Genutė Saulėnaitienė, Olė Petrėnienė, Rima Vidžiūnienė, Anastazija Kuliešovaitė, Laima Pacevičienė, Rita Kazlienė, Irena Pusvaškienė, Stasė Leišienė, Laima Grigelevičienė su anūke Deimante, Alina Baranauskienė su dukra Egle bei anūkais Gustu, Vilte ir Migle. Šie Molio paukščiai „suskrido" į vieną bendrą arką, kad džiugintų Molėtų skulptūrų parko lankytojus, kad įkvėptų Molėtų žmones savo darbais gražinti Molėtų miestą, kad kūrybinės interpretacijos molio tema padėtų garsinti Molėtus, kaip miestą, kuriame galima įgyvendinti kūrybinius sumanymus.

Šventės atidarymą ir pirmąją dieną Skulptūrų parke baigė Molėtų rajono vaikų ir jaunimo koncertas ir Vakaro kinas „100 metų kartu".

Antrosios miesto šventės dienos rytą Molėtų gatvėmis riedėjo, variklių griausmu ir garsiniais signalais į miesto šventę miestelėnus kvietė „MolMoto" klubo baikeriai ir Molėtų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komanda. Kiek vėliau Savivaldybės posėdžių salėje įvyko oficialus Molėtų savivaldybės mero Stasio Žvinio priėmimas, į kurį atvyko svečiai iš Baltarusijos ir Ukrainos, Molėtų rajono vadovai ir tarybos nariai. Pirmiausia svečius širdingai sveikino meras Stasys Žvinys, dėkojo visiems atvykusiems už parodytą dėmesį ir pagarbą Molėtų kraštui ir jame gyvenantiems žmonėms, džiaugėsi draugyste ir partneryste su Slonimo ir Žitomiro miestais, vylėsi, kad šis bendradarbiavimas ateityje tik stiprės, dar labiau suartins ir teiks impulsą tobulėti, linkėjo visiems gražios šventės ir malonių įspūdžių. Savo ruožtu sveikinimo žodžius tarė ir atvykę svečiai.

Po oficialaus mero priėmimo įvyko Molėtų rajono savivaldybės įstaigų, įmonių, organizacijų, užsienio delegacijų ir svečių šventinė eisena, kuri Molėtų rajono savivaldybės merą su žmona atlydėjo į Jaunimo aikštę, kur meras pasveikino susirinkusiuosius su Molėtų miesto švente.

Po to scenoje puikų pasirodymą surengė Vilniaus miškų urėdijos folkloro ansamblis „Nalšia" ir liaudiškos muzikos ir tautinių šokių festivalio „Aukštaitijos vainikas" dalyviai.

Tuo pat metu centrinėje miesto gatvėje jau šurmuliavo mugė, kur buvo galima įsigyti tautodailės kūrinių, meno dirbinių, gardumynų, ar tik šiaip akis paganyti. Netrukus į šventę kvietė atrakcionai ir žaidimai vaikams, Policijos ir kitų jėgos struktūrų programa, kur buvo galima pamatyti policijos technikos ir ginkluotės parodą, išbandyti orinį pistoletą, susitikti su vaikų draugu Amsiu, apžiūrėti KASP turimą ginkluotę ir amuniciją ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos turimą techniką bei įrangą. Sportiškiau nusiteikusius į aikštelę kvietė gatvės krepšinio turnyras, į paplūdimį - futbolo turnyras.

Antrąją šventės dieną tradiciškai atgimė ir senasis gydytojo A. Jauniškio namas. Istorinio senojo A. Jauniškio namo kambariai virto profesionalaus meno galerijomis 12-kos menininkų dėka, o 100-to Lietuvos menininkų sukurti laikrodžiai rodė LAIKĄ. Gydytojo Alberto Jauniškio pastangomis trečiajame dešimtmetyje pastatytas namas, kuriame jis ir gyveno, ir priiminėjo pacientus, buvo vienas gražiausių Molėtuose, raudono molio plytų su balkonėliu į gatvę. Sovietų laikais didelis, dviejų aukštų pastatas, žinoma, buvo nacionalizuotas. Po II-ojo pasaulinio karo, kaip skelbia fasade kabanti lenta, 1944-1950 metais čia buvo kalinami ir kankinami kovotojai už Lietuvos laisvę. Dar vėliau jame veikė teismas. Mūsų dienomis molėtiškių iki šiol „Jauniškio namu" vadinamas statinys stovi tuščias. Molėtų miesto šventės metu Molėtų krašto muziejaus ir dailės galerijos iniciatyva jau septintąjį kartą čia vyko projektas „Molėtai įkvepia dailininkus". Šiemet 12 Lietuvos menininkų specialiai ruošė autorines ekspozicijas, įsigilindami į Molėtų krašto ir gydytojo Jauniškio namo praeitį, iškeldami sau tikslą: priimti erdves paliestas laiko. Daugybė tuščių kambarių virto galerijomis, personalinėmis autorių ekspozicijomis. Jauniškio namas persikūnijo į kuo tikriausią rodinį-meninį labirintą. Buvo galima pamatyti instaliacijos, tekstilės, piešinio, tapybos darbus.

Miesto šventės dalyviai ir svečiai vėlyvą antrosios dienos popietę buvo pakviesti ir į Alantos dvarą, kur turėjo išskirtinę progą dalyvauti Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lietuvos 100-mečio medžioklės ir žūklės trofėjų parodos atidaryme. Parodoje eksponuojama apie 1400 įvairiausių trofėjų, iš kurių - 615 europinės stirnos ragai, 373 tauriųjų elnių ragai, 63 europinio briedžio ragai, 110 įvairių plėšrūnų kaukolių. Paroda Alantos dvare veiks iki rugsėjo 17 d.

Miesto šventę Vasaros estradoje tęsė choras „Vilnius" su programa „Naujieji Vilniaus veidai" ir Česlovo Gabalio ir grupės „Pelenai" koncertas. Molines Molėtuose vainikavo įspūdingas muzikinis erdvinis lazerių šou ir diskoteka po atviru dangumi.

Paskutinę šventės dieną Molėtų bažnyčioje įvyko klasikinės muzikos koncertas, kurį surengė Diana Encienė (vargonai) ir Regina Šilinskaitė (sopranas).

Molėtų rajono savivaldybės padėkaMolėtų miesto šventės „Molinės Molėtuose", skirtos Lietuvos 100-mečiui organizatoriams, partneriams, rėmėjams, svečiams ir visiems šventės dalyviams

Nuotraukų galerija Savivaldybės Facebook paskyroje

Molėtų kultūros centras apie šventę

A. Čižos nuotraukos

Algimanto Pečiukaičio nuotraukos

Nuotraukos Vaidoto Žuko meno galerijos svetainėje