Molėtų kraštas – rašytojų kūrybinių atostogų stotelė

Virginijos Žvarėlaitės nuotr.
Molėtai
Virginijos Žvarėlaitės nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Molėtų kraštas vasarą traukia ne tik turistus ir atokvėpio nuo darbų ieškančius žmones, bet ir rašytojus. Molėtų r. sav. viešoji biblioteka jau trečius metus kvietė rašytojus bei kitus knygos meno atstovus atvykti kūrybinių atostogų į savo kraštą. Projekto „Rašytojų rezidencijų programa „Parašyta Molėtų krašte“ metu, birželio ir rugpjūčio mėnesiais Molėtų rajone vyko dvi savaitės trukmės rašytojų rezidencijos.

Molėtų viešosios bibliotekos puoselėjamas rašytojų rezidencijų formatas yra toks, jog rašytojams yra suteikiama laisvė rezidencijos metu gyventi ir dirbti ties kūrėjui tuo metu svarbiausiu darbu arba atvirkščiai – leistis į kūrybines atostogas. Juk geras poilsis, aplinkos, kasdienių įpročių pakeitimas, pažintys su naujais žmonėmis ir aplinka skatina atsipalaidavimą, suteikia įkvėpimo, praturtina kūrėjus. Dažnai rezidencijos metu užgimusios kūrybinės sėklos subręsta kiek vėliau: ne vienas trejus metus vykusių rezidencijų dalyvis Molėtuose pradėjo ar užbaigė knygą, ją išleido, įkvėptas rezidencijos rašė ar publikavo eilėraščius, haiku, esė.

Rezidencijų metu užsimezga stiprus ryšys ne tik tarp kūrėjų ir Molėtų krašto bei molėtiškių, bet ir tarp pačių rašytojų. Šių metų rašytojų rezidencijų kuratorius, Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius Juozapas Blažiūnas kartu praleistą laiką apibūdina taip: „Kažkaip rašant pirmuosius įspūdžius savaime susidėliojo panašūs žodžiai „rašytojų rezidencija/rezistencija“. Ir tikrai, kai pagalvoji, tai tokia savotiška rezistencija, kur susirinkę plunksnos draugai yra šiek tiek girdėję vienas apie kitą, šiek tiek žino vienas kito kūrybą, yra susitikę vienas su kitu įvairiuose renginiuose, gali būti kad yra kartu išgėrę ir kokios kavos ar arbatos. Bet va kažkaip trūko laiko skirti vienas kito pažinimui ilgesnį laiką. Tai štai tam ir yra rezidencija, kai kaitinant saulei ar pučiant smagiam vėjui, galima sėdėti kartu ir visą dieną iki vėlyvo ėjimo miegoti, kurti tikrai beveik rezistencinius, gali būti, tik rašytojų aplinkai suprantamus planus ir strategijas.“

Nemažai bendrumų, temų pokalbiams turėjo ir netgi bendrų ateities projektų sugalvojo birželio rezidencijos dalyvės poetės Rūta Suchodolskytė, Rasa Milerytė, prozininkės Gintarė Adomaitytė ir Svitlana Kostrykina. Šios rašytojos aktyviai pasinėrė į Molėtų rajono tyrinėjimus, dalyvavo susitikimuose su skaitytojais Inturkėje bei Girsteitiškyje, lankėsi Lietuvos etnokosmologijos muziejuje, susipažino su Molėtų rajono Literatų brolijos nariais ir jų kūryba. Ši rezidencija ir galimybė aplankyti Molėtus buvo ypač svarbi ukrainietei kūrėjai Svitlanai Kostrykinai. Jau daugiau nei metus gyvendama Lietuvoje ji ėmėsi knygos, skirtos pristatyti karo pabėgėlės patirčiai Lietuvoje, rašymo. „Ši savaitė man tapo tikra magiška pasaka ir galimybe pajusti gryną vaikišką laimę – nors prieš tai atrodė, kad po visų baisybių šis mano gebėjimas dingo amžiams. Kai praeitą žiemą vedžiau rašymo dirbtuves, daug kalbėjau apie „herojaus kelionės“ sampratą ir apie tai, kaip kelionės – dažniausiai metaforinės – pakeičia herojų, galiausiai jis nebegali būti toks, koks buvo pradžioje. Kelionė į Molėtų kraštą mane pakeitė.“ – sako S. Kostrykina.

Antroji – rugpjūčio – rezidencija subūrė dar vieną nuotaikingą būrelį kūrėjų. Du labai skirtingi poetai – Vladas Braziūnas ir Enrika Striogaitė – po beveik savaitės praleistos kartu netgi apsikeitė rolėmis ir vieno iš susitikimo su skaitytojais metu skaitė vienas kito eiles. Toks netikėtas eksperimentas turbūt galėjo įvykti tik nenuspėjamomis rašytojų rezidencijos sąlygomis. Dar viena improvizacija – rezidencijos dalyvės, iliustratorės Gretos Alice užmojis susitikimų su skaitytojais metu gyvai iliustruoti V. Braziūno skaitomas eiles. Taip prieš klausytojų akis radosi nauji piešiniai, iliustracijos prieš tai niekada kūrėjai negirdėtiems eilėraščiams. Jautriai po rezidencijos organizatoriams rašė V. Braziūnas: „Šitaip bedugnis Molėtų dangus bus priminęs stiprų beasmenės visa ko bendrystės ir, ačiūdie, atsinaujinimo pojūtį. [...] Mes buvom laisvi. Neperžengiantys viens kito ribų.“

Šį rudenį visų per pastaruosius trejus metus Molėtų viešosios bibliotekos rašytojų rezidencijose dalyvavusių kūrėjų laukia susitikimas Molėtuose. Kas svarbaus įvyko po rezidencijų? Kaip patirtys Molėtuose atsispindėjo tolesnėse veiklose? Susitikę gyvai visa tai ir dar daugiau išgirsime iš pačių autorių lūpų.

Projektą „Rašytojų rezidencijų programa „Parašyta Molėtų krašte“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.