Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Molėtų gyventojai ir Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai per 4 mėnesius atsikratė 1385 kg elektronikos atliekų ir taip papildė bibliotekos lentynas naujomis knygomis už 750 Eur sumą. Biblioteka Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) organizuojamame projekte „Atsakingas skaitytojas“ triumfuoja jau antrus metus iš eilės, parodydama didžiausią aktyvumą bei socialinę atsakomybę šalies mastu.
Pasibaigus pirmajam projekto etapui apdovanotos ir trys aktyviausios bibliotekos: Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viešvilės filialas, surinkęs 1370 kg elektronikos atliekų, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka, surinkusi beveik 1365 kg bei Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka su 1130 kg elektronikos atliekų.
EPA projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė džiaugiasi įspūdingais šių metų bibliotekų rezultatais. „Nors projektas organizuojamas trečius metus, tokių pasiekimų dar nebuvo. Per 4 mėn. bibliotekos surinko rekordišką skaičių elektronikos atliekų ir baterijų – daugiau nei 13 tonų. O tai yra netgi 3 tonomis daugiau nei buvo surinkta per visus 2017 m. Skaičiai kalba patys už save – Lietuvos gyventojų socialinė atsakomybė sparčiai auga ir šis projektas prisideda prie atsakingo elektronikos atliekų rūšiavimo įpročių. Gyventojai, sąmoningai pasirūpindami nebereikalingais elektronikos prietaisais tausoja aplinką, kurioje gyvena“, – pasakoja I. Baltrūnaitė.
Pasak I. Baltrūnaitės, skaitytojai nebenaudojamus smulkiuosius elektroninius įrenginius (virdulius, telefonus, elektroninius žaislus, baterijas ir t. t.) galėjo atnešti į bibliotekas ir palikti atsakingam sutvarkymui. Taip pat skaitytojai galėjo užsiregistruoti pas bibliotekos darbuotojus, kad iš jų namų EPA surinkėjai nemokamai išvežtų ir stambiąsias elektronikos atliekas, tokias kaip nebenaudojamus šaldytuvus, skalbimo mašinas ir kt. elektronikos prietaisus.
Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos daugiau nei toną atiduotų elektronikos atliekų sudarė šaldytuvai bei televizoriai. Molėtiškiai taip pat atsikratė 220 kg stambių ir 50 kg smulkių – telefonų, elektroninių žaislų, cigarečių, barzdaskučių ir t. t. namų apyvokos prietaisų.
Pasak pirmąją vietą konkurse laimėjusios Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojos Nijolės Stančikienės, tiesiausias kelias pergalės link – gera informacijos sklaida ir komandinis bibliotekos kolektyvo bei kaimo padalinių darbas. „Maloniai stebina tai, kad atliekų rūšiavimas tampa madingu bei svarbiu reiškiniu tiek tarp jaunų, tiek vyresnio amžiaus žmonių. Gyventojai tikriausiai suprato, kad šis projektas turi net kelias naudas – švarūs namai, pakelės ir miškai. Be to, šis projektas išsprendžia tikrą galvos skausmą – jeigu gyventojai patys neturi reikiamo transporto išvežti stambiuosius prietaisus, tai projekto organizatoriai tai padaro nemokamai“, – pasakoja N. Stančikienė. Šis projektas motyvuoja ir skatina tobulėti ne tik gyventojus, bet ir biblioteką – atsiranda naujų paslaugų, naujų lankytojų, kurie džiaugiasi laimėjimais ir išsako pageidavimus naujų knygų įsigijimui.
Laimėjusiai bibliotekai bus padovanota daugiau nei 70 naujų knygų, tarp kurių – naujausi grožinės literatūros kūriniai – J. Moyes ,,Aš prieš tave“, D. Chamberlain ,,Pamiršti gyvenimai“ ir kt. Taip pat skaitytojų pageidavimu lentynose atsiras ir knygos apie mitybos principus, fizinę ir emocinę gerovę – ,,Balansas kasdienybėje“ ar A. Landsbergienės ,,Ruduo: inovatyvi programa XX a. tėvams ir pedagogams. Kad vaikai augtų laisvi ir kūrybingi!“.
I. Baltrūnaitė pasakoja, kad atsikratymas elektronikos atliekomis svarbus ne tik dėl švaros, bet ir saugumo. Elektronikos atliekos tampa pavojingos, kai jos sandėliuojamos netinkamomis sąlygomis. Pavyzdžiui, šaldytuvas laikomas lauke ar sandėliuke tiek laiko ir tokiomis sąlygomis, kad pradeda irti. Taip pat netinkamos sąlygos elektroniniams prietaisams laikyti gali būti ir namuose. Pavyzdžiui, ilgą laiką aukštesnėje temperatūroje laikomo telefono baterija gali pradėti tekėti, išsipūsti ar net sprogti. Tiesa, pavojų elektronikos atliekos ir tuomet, kai išmetamos kartu su buitinėmis atliekomis ar patenka į metalo laužo supirktuves, nelegalių tvarkytojų rankas. Pastarųjų interesas yra gauti ekonominės naudos iš elektronikos prietaisuose esančių metalų, o ne saugiai šiuos prietaisus sutvarkyti.
Gyventojai, kurių lankomos bibliotekos nedalyvauja projekte „Atsakingas skaitytojas“, smulkiąją elektroniką gali išmesti į specialiai tam skirtus konteinerius prekybos centruose – jų EPA visoje Lietuvoje yra pastačiusi daugiau nei 4 tūkst. Artimiausius elektronikos atliekų surinkimo taškus galima atrasti EPA internetiniame tinklalapyje www.epa.lt. Tuo tarpu stambiųjų elektronikos atliekų, pvz., šaldytuvų, šaldiklių, televizorių ir pan., galima atsisakyti, iškviečiant EPA atliekų surinkėjus. Jie stambiąsias elektronikos atliekas išveža nemokamai, tereikia iškvietimą užregistruoti paskambinus telefonu 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete adresu www.epa.lt. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nemokamai iš namų išvežamos pilnos komplektacijos stambiosios elektronikos atliekos.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja apie 80 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo.