REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 29 d. 16:05

Mokytojų trūksta vis labiau, bet darželių Šiauliuose kol kas užtenka

Šiauliai

Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė / A. Rutkausko / Etaplius nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


244297

Artėjant mokslo metų pradžiai Šiaulių miesto Švietimo skyriaus vedėja pristatė situaciją miesto ugdymo sistemoje. Kaip ir visoje Lietuvoje trūksta pedagogų, esamų amžius artėja prie pensijos. Savivaldybė vis dar svarsto, kaip pritraukti jaunus pedagogus. Tenka sukti galvą ir dėl ukrainiečių moksleivių ir mokytojų. Šiauliai bene vienintelė savivaldybė šalyje, kur darželių trūkumo kol kas nėra, bet vietoje Jaunimo mokyklos svarstoma įrengti papildomą darželį Rėkyvos ir Pabalių vaikams.

Tradicinėje pirmadienio spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė pristatė situaciją miesto ugdymo sistemoje artėjant naujiems mokslo metams. Kalbėta apie klasių komplektavimą, darželių poreikį, ukrainiečių moksleivių mokymą ir vieną opiausių problemų – pedagogų trūkumą.

Pasak vedėjos, jaunų mokytojų pritraukti nepavyksta, esančių amžius artėja prie pensijos. Su šia problema susiduria visa šalis, todėl, vedėjos nuomone, reikia nacionalinių sprendimų.

„Kalbėta su ministre, jos komanda, visų savivaldybių švietimo padalinių vadovais. Savivaldybių asociacija šią situaciją seniausiai supranta. Ministerija padarė žingsnius – papildomos stipendijos tiems, kurie pasirenka pedagogines studijas.

Didelis dėmesys šiemet ir gal kitąmet skiriamas tiksliųjų mokslų specialistams, jiems skiriamos papildomos stipendijos. Valstybė turi imtis kompleksinių sprendimų čia ir dabar, savivaldybės daro papildomai pagal galimybes“, – tikino vedėja.

Trūksta mokytojų

Pasak vedėjos, Šiaulių miesto ugdymo įstaigose dirba 2137 pedagogai. Didžiausia dalis – 1289 bendrojo lavinimo mokyklose. 640 dirba ikimokyklinio ugdymo, 208 – neformaliojo ugdymo mokyklose.

Užimtumo tarnybos duomenimis Šiaulių mieste mokslo metų pradžioje dar yra 14 laisvų vietų mokyklose: trūksta užsienio kalbos (anglų, vokiečių, prancūzų), tiksliųjų ir gamtos mokslų (matematikos, chemijos, fizikos, geografijos), taip pat specialiųjų poreikių (logopedų, specialiųjų pedagogų), pradinių ir priešmokyklinių klasių mokytojų.

„Neprarandame vilčių, kad iki rugsėjo pirmosios įstaigų vadovai galės atrasti trūkstamus pedagogus. Žinoma, rizika yra. Tai natūralus procesas.

Esant rizikai, vadovas turės užtikrinti ugdymo procesą. Natūralu, vertinama esamų darbuotojų krūvius perskirstyti, tam tikram laikotarpiui, kol bus atrastas pedagogas“, – iššūkius įvertino Edita Minkuvienė.

Pedagogai sensta

Didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduriama ne pirmi metai, tai senstantys pedagogai ir jaunų specialistų trūkumas. Pasak vedėjos, Šiaulių mieste net 2,5 proc. pedagogų yra vyresni nei 65-eri metai. Daugiau nei pusė visų pedagogų – arti pensijos. Jaunų pedagogų vos 3 proc.

„Nerimą kelia tas amžiaus tarpsnis nuo 50 iki 64, daugiau nei pusė miesto pedagogų yra šito amžiaus. Labai mažai atvyksta jaunų specialistų.

Daugiausia iššūkių kels tokių dalykų specialistų trūkumas: chemijos, rusų kalbos, dailės, fizikos ir biologijos. Tų grupių pagal amžių yra daugiau vyresnių, kurie yra nuo 65-erių metų“, – kalbėjo Švietimo skyriaus vedėja.

Vertina skeptiškai

Dar pernai miesto valdžia kalbėjo, kad ruošiama skatinimo programa, kaip pritraukti švietimo specialistus į Šiaulius. Analogiška jau kelis metus taikoma skatinimo programa medikams.

Štai Vilniaus miesto savivaldybės taryba rugpjūtį patvirtino skirsianti išmokas į miesto mokyklas sugrįžusiems buvusiems arba atėjusiems dirbti naujiems pedagogams.

Tuo tarpu Šiaulių miesto savivaldybė vis dar svarsto apie tokios skatinimo programos reikalingumą, vedėjos nuomonė, atrodo, skeptiška.

„Kitų savivaldybių patirtys rodo, kad sukurtos skatinimo, papildomos priemokos, priemonės nelabai veikia, nes nėra žmonių, parengtų valstybės lygmeniu. Bet bandysime išnaudoti papildomas įmanomas galimybes, kad galėtume tenkinti savo poreikį.

Vieni galvoja apie lengvatas visuomeniniam transportui, kiti apie papildomas priemokas. Yra įvairūs projektai, kurie leidžia pritraukti jaunus specialistus, juos sudominti mokykla. Valstybės lygmeniu vykdomas „Renkuosi mokyti“, tačiau į mūsų mokyklas iš čia ateinančių pedagogų skaičius nedidelis.

Nuo 2017-ųjų turime skatinimo programą įvairiems specialistams, taip pat ir mokytojams. Svarstoma pasitvirtinti programą kaip ir Vilnius, su finansine parama konkrečiai pedagogams. Gal mums verta turėti tokią atskirą priemonę. Šį klausimą svarstysime“, – teigė Edita Minkuvienė.

Miesto švietimo bendruomenė auga

Kaip informavo Edita Minkuvienė, mieste šiemet mokslo metus pradės 19 254 ugdytiniai: didžiausia dalis pagrindinio ugdymo klasėse (7063), panašiai ikimokyklinio ir pradinio ugdymo klasėse (atitinkamai 4274 ir 4681), kiek mažiau vidurinio ugdymo (2074) ir mažiausia priešmokyklinio (1162).

Tai aštuoniais šimtais ugdytinių daugiau nei pernai. Bet skaičiai auga ne visur.

„Auga visur, išskyrus vidurinį ugdymą. Atkeliaujame į tą etapą, kai vaikų buvo mažiau progimnazijose, po to gimnazijų pirmose klasėse, dabar – trečiose ir ketvirtose gimnazijų klasėse“, – kalbėjo vedėja.

Į mokyklas įsilies ir vaikai iš Ukrainos – preliminariais skaičiavimais mokslo metus Šiauliuose pradės 550 moksleivių ir 158 – lopšeliuose-darželiuose.

Pasak vedėjos, tai iššūkis visai bendruomenei, kadangi reikės užtikrinti ne tik ukrainiečių vaikų integraciją, bet ir ugdymo procesą. Kaip informavo Edita Minkuvienė, valstybė taiko tris modelius, kaip mokyti užsieniečius vaikus.

Pagal vieną iš modelių, vaikai integruojami į lietuviškas klases, suteikiant moksleiviams ir pedagogams maksimalią pagalbą tiek mokymo procese, tiek kitose srityse (logopedo, psichologo ir pan.).

Pagal antrąjį modelį ukrainiečių vaikai lietuviškose mokyklose mokytųsi nuotoliu pagal Ukrainos mokyklų programą, lietuviškose mokyklose dalyvautų tik neformaliojo ugdymo veiklose. Vaikus turėtų prižiūrėti suaugusieji.

Tik Šiaulių miesto ir Klaipėdos miesto savivaldybės nusprendė rinktis trečiąjį modelį – vykdyti tarptautinę Ukrainos ugdymo programą vienoje konkrečioje savo mokykloje.

Šiauliuose tai bus Vinco Kudirkos progimnazija, kurioje ukrainiečių pedagogai dirbs su pradinio ugdymo klasėse besimokančiais ukrainiečių pradinukais.

„Iššūkis buvo didžiulis, nes reikėjo pasiruošti iki rugsėjo pirmosios, rasti pedagogus, paruošti aplinką. Kalbama, kad rudenį vėl gali būti pabėgėlių srautas, jei bus poreikis, galėsime priimti daugiau moksleivių“, – aiškino vedėja.

Suaugusiųjų švietimas

Vasarą viešoje erdvėje buvo pasigirdę kalbų, kad komplektuoti klases Šiaulių mieste sunkiausiai sekasi „Saulėtekio“ gimnazijai ir kad beveik niekas iš Rėkyvos progimnazijos moksleivių, tęsiančių mokslus aukštesnėse klasėse, nesirinko šios, kitame miesto gale esančios mokyklos, nors ji buvo priskirta pagal teritoriją. Tam net paleistas naujas 10A maršruto autobusas.

Švietimo skyriaus vedėja rugpjūčio pradžioje ir dabar negalėjo pateikti konkrečios informacijos. Tik paminėjo, kad „Saulėtekio“ gimnazija surinko daugiau moksleivių nei pernai – virš 300 šiemet (pernai rugsėjo 1-ąją buvo 268). Prie šių skaičių prisidės dar per 30 ukrainiečių gimnazistų.

Taip pat tik rugsėjo 5-ąją bus aiškūs skaičiai dėl suaugusiųjų ugdymo – prie „Saulėtekio“ gimnazijos nuo šių mokslo metų prijungta Suaugusiųjų mokykla kartu su Tardymo izoliatoriaus skyriumi.

„Rugsėjo 5 d. bus tikslūs skaičiai, kaip komplektuojami šios gimnazijos skyriai: Suaugusių mokyklos ir Tardymo izoliatoriaus. Prognozės buvo 90 ir 47. Skaičiai dar nėra tikslūs. Nereikia turėti atskiro pastato, kad užtikrintume suaugusiųjų švietimą“, – teigė vedėja.

Visuotinis ugdymas

Visai neseniai Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė, kad nuo 2025 m. savivaldybės negalės atsisakyti priimti vaikų į darželius, turės būti užtikrintas visuotinis ugdymas.

Kaip informavo Edita Minkuvienė, Šiaulių miesto savivaldybė pirmuosius žingsnius pradėjo daryti dar 2021 m. pradžioje ir šiuo metu yra bene vienintelė savivaldybė šalyje, kur problemos dėl darželių nėra. Pasak vedėjos, tendencijos stebimos, bus imtasi visų priemonių.

„Atlikome savo turimų patalpų auditą. Kuriamos naujos grupės, šiemet įsteigtos dvi. Kai buvo mažiau vaikų, patalpomis naudojosi nevyriausybinės organizacijos. Dabar atlaisviname tas patalpas. Kitos savivaldybės ženkliai atsilieka.

Mes jau anksčiau leidome ikimokyklinio ugdymo grupėms įsikelti į bendrojo ugdymo mokyklas, taip atlaisvinant vietą darželiuose. Jaunimo mokykloje rengiame techninį projektą, tikimės, kad vėliausiai 2025 m. rugsėjį bus atidaryta nauja priešmokyklinio ugdymo įstaiga Pabaliuose.

Matome, kad Rėkyvos darželis-lopšelis labai mažas, ten reikėtų statyti priestatą, bet priestatui per maža teritorija. Pabaliuose nėra įstaigos, būtų geras traukos centras, penkių grupių, šimtui vaikų.

Ateityje ieškosime papildomų priemonių, jei neužteks turimų pastatų, gal modulinius darželius statysime“, – teigė vedėja.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA