PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 26 d. 14:47

Mokyklų tinklo pertvarkoje pasigenda logikos ir dialogo

Šiauliai

Daugiausia aistrų kelia planai prie „Saulėtekio“ gimnazijos prijungti Suaugusiųjų mokyklą bei pagal teritoriją šią gimnaziją priskirti Rėkyvos progimnazijos moksleiviams. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


195575

Į portalo „Etaplius“ žurnalistus kreipėsi Rėkyvos moksleivių bendruomenės atstovai. Tiek moksleiviai, tiek tėvai sunerimę dėl vykstančios pertvarkos, pagal kurią Rėkyvos progimnazijos moksleiviams paliekama teisė tęsti mokslus pagal teritoriją tik „Saulėtekio“ gimnazijoje. Moksleiviai ir bendruomenė surinko parašus, raštu kreipsis į miesto valdžią. Sako, apie pokyčius sužinoję tik iš žiniasklaidos ir pasigenda dialogo.

Surinko parašus

„Bendruomenė taip pat kreipsis į savivaldybę. Vaikai, pamatę bendruomenės susirūpinimą, per vieną dieną susiorganizavo. Ir surinko. Viskas vyksta labai greitai.

Bendruomenė tik iš žiniasklaidos gavo informaciją apie būsimus pakeitimus. Labiausiai susirūpinimą kelia bendruomenės neinformavimas. Dialogo nebuvimas. Manau, kad savivaldybė turėtų kažkaip reaguoti... Norisi tikėti, kad ne viskas jau nuspręsta prieš lemiamą balsavimą“, – ketvirtadienio vakarą žinutę parašė Rėkyvoje gyvenanti trijų vaikų mama Rita Mažunavičienė.

Moteris atsiuntė septynias nuotraukas su beveik pusantro šimto moksleivių parašų po tekstu, kuriuo kreipiamasi į Šiaulių miesto merą, Tarybą ir Švietimo centrą. Tokį patį kreipimąsi, pasak R. Mažunavičienės, pasirašė ir bendruomenė.

„Tik parašų dar neskaičiavome“, – rašė susirūpinusi moteris.

Jaučia įtampą

Pateikiame kreipimosi tekstą, kuris pavadintas – Dėl Šiaulių miesto mokyklų tinklo teritorijų paskirstymo.

Mes, Rėkyvos progimnazijos mokiniai, esame labai susirūpinę, nes Šiaulių miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų aptarnaujamų teritorijų aprašo projekte Rėkyvos mikrorajone gyvenantiems vaikams priskiriama vienintelė gimnazija, kuri nėra pasiekiama vienu miesto autobusu. Naujai priskirta gimnazija yra nutolusi nuo kitų neformalaus švietimo įstaigų, kurias mes lankome (Šiaulių dailės mokyklos, Muzikos mokyklos, Jaunųjų gamtininkų stoties, Sporto mokyklos ir pan.). Priskyrus taip sunkiai pasiekiamą gimnaziją, prarandame galimybę grįžti po pamokų namo prieš neformaliųjų veiklų užsiėmimus.

Atkreipiame dėmesį, kad aukščiau minimą projektą rengiamasi priimti iš anksto neinformavus nei tėvų, nei mokinių. Mūsų draugai mokosi S. Šalkauskio, S. Daukanto gimnazijose. Ir mes jau kelerius metus dalyvavome minėtų mokyklų renginiuose, įvairiose veiklose, todėl, negalėdami aukščiau išvardytose mokyklose mokytis, patiriame psichologinę įtampą.

Prašome dar kartą išnagrinėti visas galimybes priskirti Rėkyvos mokiniams gimnaziją, kuri būtų pasiekiama lengviau ir nekeltų nereikalingos įtampos.

Rėkyvos progimnazijos mokiniai.

Pasak R. Mažunavičienės, pasirašytą kreipimąsi ketinama perduoti Savivaldybei šiandien, t. y. penktadienį, po pietų. Taryba mokyklų tinklo pertvarkos planą svarstys kitą savaitę, gruodžio 2 d. įvyksiančiame Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje.

Balsų neužteks

Šiaulių miesto valdžia turi daugumą Taryboje, tad dažnai net ir rezonansinius sprendimus pavyksta priimti nesulaukiant didesnio pasipriešinimo.

Vis dėlto dabar keturi daugumos nariai, balsuodami dėl mokyklų pertvarkos plano, pagal įstatymą turėtų nusišalinti dėl viešųjų ir privačių interesų galimo konflikto. Tokiu atveju miesto valdžiai daugumos balsų greičiausiai neužteks ir teks kliautis opozicijos balsais.

Bet opozicija, panašu, nėra linkusi palaikyti šio plano visa apimtimi.

„Opozicija yra Rėkyvos mokyklos bendruomenės pusėje. Yra parengtos net dvi alternatyvos – dėl Rėkyvos Zakiro Medžidovo, dėl Suaugusių mokyklos – Juozo Pabrėžos. Opozicija renkasi pirmadienį.

Jei nusišalins keturi Tarybos nariai, kurie dirba „Saulėtekio“ gimnazijoje, mero daugumai gali pritrūkti balsų. G. Beržinis, kuris dirba „Saulėtekio“ gimnazijoje, balsavo komiteto posėdyje galimai supainiodamas viešuosius ir privačius interesus“, – portalui „Etaplius“ komentavo Tarybos narys Jonas Bartkus.

„Nei su opozicijos nariais, nei su bendruomenėmis nebuvo dialogo. Jau ne pirmą kartą valdantieji nesitaria ir nesiklauso. Sprendimas neabejotinai naudingas mero daugumai, dėl jo net keturi valdančios daugumos, mero sąrašo nariai turės tiesioginę naudą“, – taip pat komentavo Tarybos narys Martynas Šiurkus.

„Pasigendu komunikacijos, bendravimo su tėvais ir mokiniais. Pirmiausia buvo ateita pas Tarybos narius į komitetus, o tik tada tėvams padarytas vienpusis pristatymas. Argumentai, kurie skatina administraciją vykdyti pertvarką, neįtikina tėvų ir mokinių rinktis „Saulėtekio“, nes kalba apie skirtingas dimensijas, tik administracija bei meras to negirdi“, – portalui „Etaplius“ teigė Z. Medžidovas.

Pasigenda logikos

Komentuodamas situaciją portalui „Etaplius“ Tarybos narys Denis Michalenko argumentavo, kad jo asmenine nuomone priskirti teritorijas gimnazijoms yra nelogiška.

„Pradiniam, progimnazijoms teritorinis priskyrimas yra logiškas, nes vaikams parvykti namo patogu. Dėl gimnazijų turiu kitą nuomonę ir esu sakęs Švietimo skyriui, kad turėtų būti kitas principas, konkursas ar pan., nustačius maksimalų mokinių skaičių. Tokio amžiaus moksleiviai mobilesni, savarankiški, tad ir Rėkyvos priskyrimas, manau, nėra logiškas pritempiant. Didždvario teritorijai dalis Pabalių priskirta. Klausimas, gal ir Rėkyvą taip priskirti galėjo. Tos diskusijos ir logikos priskiriant teritorijas pritrūkstama. Čia ne bandeles paskirstyti po mokyklas, čia vaikai“, – argumentus dėstė D. Michalenko.

Pagal alternatyvų sprendimo projektą, kurį teikia Z. Medžidovas, Rėkyvos mokiniams paliekama teisė rinktis tarp trijų gimnazijų: S. Šalkauskio, S. Daukanto ir „Saulėtekio“.

Kaip aiškino alternatyvaus sprendimo autorius, priskirti Rėkyvą prie pietinės miesto dalies yra klaidinga.

„Rėkyva yra smarkiai nutolusi nuo miesto centro. Net su miesto centru Rėkyvos susisiekimas yra sudėtingas, o su Lieporiais dar sunkiau.

Mokinių tėvai dažnai dirba centre arba šalia centro, pakeliui gali nuvežti savo vaikus į mokslus ir parvežti atgal, tuo tarpu „Saulėtekis“ beveik niekam nepakeliui.

Tai įrodo ir statistika, kad iš Rėkyvos beveik niekas nesirenka ir nenori rinktis „Saulėtekio“.

Be to, centre yra koncentruotos ir kitos paslaugos: neformalus švietimas, kultūra, sportas, muziejai, visuomeninė veikla, o aplink „Saulėtekį“ beveik nieko nėra.

Taigi, rėkyviškiai nuo administracijos ir valdančiosios daugumos planų smarkiai nukentės“, – sakė Z. Medžidovas.

Sukėlė aistras

Kaip skelbėme anksčiau, Tarybai teikiamas mokyklų tinklo 2021–2025 m. pertvarkos planas numato, kad dalis darželių taps progimnazijų skyriais, naikinama Normundo Valterio jaunimo mokykla, tuo tarpu Suaugusiųjų mokyklą siekiama prijungti prie „Saulėtekio“ gimnazijos.

Šiai gimnazijai taip pat norima priskirti Rėkyvos progimnaziją pagal teritoriją. Šis pertvarkos momentas ir sukėlė didžiausias aistras.

Jeigu anksčiau Rėkyvos progimnazijos moksleiviai galėjo rinktis tarp „Saulėtekio“, S. Šalkauskio, S. Daukanto ar Šiaulių universitetinės, tai po pertvarkos liktų tik vienas pasirinkimas.

Argumentuojama, kad „Saulėtekio“ gimnazija yra geografiškai arčiausia pagal teritoriją.

Gelbėjimo planas?

Vis dėlto daugiausia kalbų sulaukė aplinkybės, kad „Saulėtekio“ gimnazijoje dirba net keturi miesto valdančiosios daugumos politikai.

Direktoriaus pavaduotoju ugdymui dirba Malik Agamalijev, kuris yra ir Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas. Pedagogais čia įdarbinti Gediminas Beržinis Beržinskas, Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkė Rima Juškienė. Nuo rugsėjo biologijos mokytoja dirba Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irina Barabanova.

Viešumoje kalbama, kad vykdant tokią pertvarką neva gelbėjama „Saulėtekio“ progimnazija, nes joje nesurenkama mokinių.

M. Agamalijev kiek anksčiau portalui „Etaplius“ aiškino, kad pertvarkos planams jis pats įtakos neturi, nors ir dirbo darbo grupėje, kuri rengė planą, yra Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas bei politinės daugumos Taryboje atstovas.

„Demonizuoti žmogų labai lengva. Mano, kaip politiko, karjera Taryboje keturiems metams. Kaip švietimo darbuotojo – turėtų būti trisdešimt šešiems. Kas bus, jeigu kaip politikas eisiu į Švietimo skyrių su koja atidarinėdamas duris? Kaip po to reikės dirbti mokykloje, kai pasitrauksiu iš politikos? Esu tik komiteto pirmininkas, sudarau darbotvarkę, vedu posėdį. Balsavimai vyksta Taryboje. Svarstant klausimus, jei to reikia, nusišalinu“, – tą kartą telefonu aiškino M. Agamalijev.

Pasak jo, dėl chaotiško planavimo praeityje susidarė situacija, kai dauguma Šiaulių moksleivių renkasi tik dvi gimnazijas, kai kitos miesto mokyklos stovi pustuštės.

„Užauginom du drakonus, kurie surenka daugumą moksleivių, kurie netelpa, tuo tarpu kitur klasės tuščios. Tikimės, kad bent iš dalies, nebūtinai kiekvienoje mokykloje maksimaliai, bet srautai bus sureguliuoti ir moksleivių kiekiai paskirstyti“, – tada aiškino M. Agamalijev.