Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Barmenų - padavėjų specialybės moksleiviai su mokytoja Dalia Šakiene (antra iš kairės).
Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
– Kokie įdomūs dalykai vyksta Kaišiadorių verslo ir technologijų mokykloje! Tik pagalvokite – ten lankosi kariai, jie mokosi valdyti traktorius! – neseniai savo įspūdžiais atėjęs į redakciją pasidalino matytais vaizdais susidomėjęs ir susižavėjęs „Atspindžių“ skaitytojas.
Atrasti antrąjį pašaukimą
Nuoširdūs įspūdžiai mus paakino atverti šios mokyklos, Kaišiadoryse įkurtos dar 1976 metais ir skaičiuojančios keturiasdešimt ketvirtus savo gyvavimo metus, duris. – o pas mus mokosi ne tik kariūnai, - su šypsena į perduotą skaitytojo klausimą sureagavo Verslo ir technologijų mokyklos direktoriaus pareigas laikinai einantis Jonas Jočiūnas bei praktinio mokymo vadovas Vytautas Mitkus, kuriam mūsų susitikimo savaitę ir teko daugiausiai bendrauti su iš ruklos Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko atvažiuojančiais kareivėliais, kas mokykloje jau seniai ne naujiena (Beje, kariai pasimokyti į Kaišiadoris atvažiuoja ir iš kitų Lietuvos kariuomenės struktūrų).
Prisitaikydama prie sparčiai besikeičiančių šiandieninio gyvenimo iššūkių Kaišiadorių verslo ir technologijų mokykla jau seniai nėra tik ta vieta, kur pirmosios gyvenimo specialybės įgūdžius kartu su vidurinio mokslo programa įgyja jaunimas. Vis daugiau norinčių čia renkasi į suaugusiųjų tęstinio profesinio mokymo programas, kuriose mokosi savo pasirinktų naujų specialybių – kaip ir minėti kariai, kuriems tarnybos metu suteikta galimybė įgyti vairuotojų, traktorininkų teises, kurios reikalingos dar ir tam, kad būtų galima pradėti mokytis valdyti tankus. Iš Kaišiadorių jie išvažiuoja tam jau pasirengę, už ką ačiū šios mokyklos specialistams. – Vien tik praėjusiais metais tęstinio suaugusiųjų profesinio mokymo programas pas mus baigė 345 žmonės.
Staliaus kvalifikaciją įgijo 10, ūkininkavimo pradmenų – 49, virėjų – 6, suvirintojų – 11, elektrikų – 3 suaugę žmonės, - vardija Vytautas Mitkus. – Traktorininkų programas baigė 100 karių bei 166 kiti asmenys.
Savo reikmėms mokykla užsidirba pati
Verslo ir technologijų mokykla lanksčiai prisitaiko prie gyvenimo diktuojamų poreikių ir bendradarbiaudama su Užimtumo tarnyba, kuri nukreipia gyventojus įsigyti paklausių specialybių. Net jei reikia paruošti tik po 2 ar 3 kurios nors pageidaujamos specialybės darbininkus, mokykla tam pasiruošusi: įvairiems specialistams rengti turi įgijusi daugiau kaip dvi dešimtis licenzijų, savo parengtoje strategijoje yra numačiusi ir daugiau pažangių pokyčių.
– Tai ne tik džiaugsmas, kad suteikiame gyventojams bilietus į naują gyvenimą, kuriame, įgiję paklausią specialybę, jie turi galimybę dirbti ir užsidirbti. Kartu – tai ir mokyklos pajamos. Vykdydami tęstinį suaugusiųjų profesinį mokymą per metus uždirbame apie 200 tūkstančių eurų, kas leidžia investuoti į įvairias sritis, - kalba laikinai einantis direktoriaus pareigas Jonas Jočiūnas, kuris su savo vadovaujamu kolektyvu kryptingai eina strategiškai svarbių tikslų link.
Numatyta didinti licencijų specialybes rengti skaičių, kas leis ruošti naujų sričių darbininkus. Kaip sakė direktorius, atsižvelgiant į tai, kad regione daugiau nėra mokyklų, rengiančių žemės ūkio specialistus, planuojama plėsti šios srities specialybių spektrą, žvelgiant į ateitį, us diegiamos ir kitos paklausios specialybės. Tai, kad įgyti naujų specialybių įgūdžių į Verslo ir technologijų mokyklą ateina ir žmonės, turintys aukštojo mokslo diplomus, tačiau pasiryžę save išmėginti kitose srityse, rodo, jog mokykla gyventojai pasitiki, ji yra populiari ir reikalinga.
Savo pačių uždirbamos lėšos įgalina plėsti mokyklos infrastruktūros problemas. Naujausi atlikti darbai: pagrindiniame korpuse pakeisti langai, šildymo mazgai. Ypač džiugina atnaujintas maitinimo blokas, kuriame savo įgūdžius „augina“ būsimi virėjai, barmenai. Atnaujintos stalių dirbtuvės. Kadangi iš biudžeto mokyklai neskiriama lėšų kurui, tenka dalį gaunamų pinigų skirti ir šioms reikmėms. Kaišiadorių verslo ir technologijų mokyklai priklauso 50 ha žemės Pamieryje ir Grėbliaučiškėse, kur auginami javai pardavimui. Kartu šiuose laukuose „treniruojasi“ būsimi žemdirbiai. Viskas kapsi į bendrą mokyklos taupyklę, iš kurios – ir nemokamas maitinimas daliai moksleivių, pašalpos.
Čia įgyja ir pirmąją profesiją
Verslo ir technologijų mokykla kasmet į gyvenimą išleidžia ir gražų būrį tų, kurie čia įgijo pirmąją savo gyvenimo profesiją. štai praėjusiais mokslo metais į gyvenimą išleista 11 diplomuotų virėjų, 10 padavėjų-barmenų, 22 suvirintojai, 11 apdailininkų, 13 stalių, 23 apskaitos specialistai, 10 – žemės ūkio specialistų, 13 elektrikų. Tai taip pat šiandien paklausių specialybių turėtojai, kuriems atviros ne vieno darbdavio durys. Mokyklos specialistai taip pat važinėja į Pravieniškių pataisos namus, kur jų laukia įgyti specialybes norintys asmenys.
Vien per praėjusius metus pataisos namuose paruošta 20 apdailininkų, 19 želdinių tvarkytojų, 45 suvirintojai, 21 siuvėjas. Planuojama, jog šiemet Technologijų ir verslo mokykloje pirminę specialybę iš viso įgis 209 žmonės. šalia viso to – mokymasis pagal bendrojo ugdymo programas, įvairūs būreliai po pamokų, spalvingas ir įdomus kultūrinis gyvenimas.
– Bendradarbiaujame su Vaclovo Giržado progimnazija, į technologijų pamokas priimame 7-8 klasių mokinius. Kiekvieną savaitę ateina kuri nors progimnazijos klasė, susipažįsta su atskira specialybe, dirba su mūsų mokytojais. šiemet tokiose pažintinėse technologijų pamokose jau dalyvavo apie 200 V. Giržado progimnazijos mokinių. Manau, tai buvo naudinga patirtis, - apie naujas darbo formas pasakoja Jonas Jočiūnas, kurio nuomone, būtų labai puiku, jog ateityje šalies technologijų mokyklose technologijų pamokos vyktų ir gimnazijų mokiniams.
Ir ne tik – kad būtų sudarytos sąlygos laisvu laiku jiems lygiagrečiai su mokslais gimnazijose, įgyti specialybę, gauti atitinkamą kategoriją. – Manau, paklausa tikrai būtų, - patirtimi pamatuotomis įžvalgomis dalijasi mokyklos vadovas.
Ant permainų slenksčio
Neseniai švietimo ir mokslo ministro išsakytas siūlymas jau nuo rugsėjo atlikti profesinio mokymo įstaigų pertvarką Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos bendruomenei nebuvo netikėtas. Apie pertvarkas šioje srityje kalbama ir žadama senokai. šįsyk buvo paskelbta, jog Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla turėtų prisijungti prie Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos.
–Jei tokia pertvarka įvyks, tai nebus blogas variantas. Vilniškiai moko vienų specialybių, mes – kitų, taip išliks ir ateityje. Mokiniams niekas nepasikeis, ir toliau vykdysime savo programas, įgyvendinsime ateities planus, - sako Jonas Jočiūnas – vadovas mokyklos, kurią baigęs žmogus be duonos tikrai neliks.
V. Šimkūnienės nuotr.