PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Spalio 26 d. 20:04

Mokslininkus Sibire pribloškė metanu kunkuliuojanti jūra

Akmenė

Kadras iš vaizdo įrašo.

Reporteris RasaŠaltinis: Etaplius.lt


102977

Iki šiol mokslininkai nieko panašaus dar nebuvo regėję.

Rytų Sibiro jūroje surengtos ekspedicijos metu nustatyti du atvejai, kurių mokslininkai jau ilgą laiką baiminosi – į paviršių burbuliuojantys metano fontanai, susiformavę neįprastai šiltos vasaros metu tirpstant ant vandenyno dugno buvusioms sušalusioms medžiagoms.

Šiuo metu paveikti regionai yra per maži, kad turėtų globalaus poveikio, tačiau jie gali būti artėjančių baisesnių reiškinių pranašais, rašo iflscience.com.

Metanas yra dar galingesnės globalų šiltėjimą skatinančios dujos nei anglies dioksidas – jo daromas poveikis per 20 metų yra 80 kartų didesnis už CO2 ir 34 kartus didesnis per šimtmetį.

Didelė jo dalis yra įkalinta Arktyje, tiek po vandenynais, tiek amžinajame Sibiro įšale. Žmonijos vykdomai veiklai šildant pasaulį, dalis jo bus paleista į aplinką ir kels tolesnį šiltėjimą.

2014 metais atradęs jūros paviršiuje burbuliuojantį metaną, profesorius Jason Box tokią situaciją apibendrino taip: „Net jei maža dalis Arkties jūros dugno anglies bus paleista į atmosferą – mes būsime pasmerkti.“

Igor Semiletov iš Rusijos Tomsko politechnikos universiteto, vadovaujantis daugiau nei 70 mokslininkų komandai, šiuo metu dirba Rytų Sibire siekdamas įvertinti šį pavojų.

Surinkę jūros vandens ir nuosėdų pavyzdžius iš Beneto salos, universiteto paskelbtame pranešime jis ir jo komanda nurodė nustatę, kad metano lygiai yra šešis–septynis kartus didesnį už normą.

Remiantis pranešimu, komanda pastebėjo šviesesnės spalvos vandens regioną, kurio plotas apėmė apie 4–5 kvadratinius metrus, o priartėjus prie jo jie išvydo „verdančius metano burbulus“.

Virš fontano atmosferinio metano kiekis buvo devynis kartus didesnis už globalų vidurkį. Antrasis, labai panašus fontanas buvo stebėtas kitą dieną.

„Tai pats galingiausias dujų fontanas, kurį man kada nors teko regėti. Niekam nebuvo tekę matyti nieko panašaus,“ – sakė Semiletov.

Vis dėlto, neaišku koks iš tiesų didelis yra šis pavojus. Giliausiuose vandenyse sušalęs metanas įprastai yra suvartojamas mikrobų dar prieš tai, kai jis gali pasiekti paviršių ir pridaryti žymesnės žalos.

Šiuo metu Arkties vandenyne esama mažiau nei vienos dešimttūkstantosios metano emisijų dalies, taigi net šimtą kartų išaugusi ši dalis būtų menkai pastebima. Sausumoje esantis Arkties įšalas yra kur kas didesnis metano dujų šaltinis.

Be to, gali būti, kad metano fontanai visuomet buvo Arkties vandenyno dalis, sukelta vietinio fenomeno. Iki šiol šis regionas yra menkai ištyrinėtas, tad mokslininkai neturi gero pagrindo, kad aglėtų tvirtai teigti, kas iš tiesų čia yra normalu, o kas ne.

Gismeteo.lt