PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Lapkričio 18 d. 20:09

Mokslinikų akiratyje – šiurpus COVID-19 liekamasis reiškinys: poinfekcinė psichozė

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


194731

Gydytojai tiria naujus šalutinius COVID-19 viruso padarinius psichinei sveikatai. Nors apie vadinamąją COVID-19 psichozę skelbiama nedaug ir ji laikoma reta, tokių atvejų pasitaiko pacientams visame pasaulyje. Ši pavojinga būklė jau turėjo įtakos ir žmonių gyvybėms.

Psichozė yra psichikos sutrikimas, kurio metu žmonėms susilpnėja realybės jausmas. Psichozės simptomai gali būti haliucinacijos, kliedesiai, nerišlus kalbėjimas ir susijaudinimas. „New York Times“ straipsnyje aprašomi keli atvejai, susiję su 30, 40 ir 50 metų žmonėmis, kuriems niekada nebuvo diagnozuota psichikos sveikatos liga, tačiau praėjus kelioms savaitėms po teigiamo COVID-19 testo, jiems išsivystė psichozė. Daugelis pacientų turėjo lengvus COVID-19 simptomus. Viena moteris gydytojui pasakojo, kad ji matė regėjimus, kaip jos vaikai buvo nužudyti. Kitas vyras regėjo haliucinacijas, matė liūtus ir bezdžiones, be to, jam vaidenosi, kad vienas jo šeimos narių yra apsimetėlis.

Kovo mėnesį vykusioje spaudos konferencijoje paminėtas atvejis, susijęs su 48 metų vyru, kuris atėmė sau gyvybę. Vyro našlė sakė, kad jos vyras buvo paguldytas į ligoninę dėl COVID-19 ir jam buvo taikyta deguonies terapija. Kai grįžo namo, jis esą buvo „kitoks žmogus“, ėmė nerimauti dėl dalykų, kurie iš tiesų nevyksta. Praėjus 16 dienų po COVID-19 diagnozės, jis mirė nusižudęs.

Šie atvejai sukėlė nerimą tarp gydytojų. Tačiau ekspertai sutinka, kad reikalingi papildomi tyrimai. Kai kurie tyrimai parodė, kad organizmo reakcija į COVID-19 gali sukelti uždegimą aplink smegenis, o tai savo ruožtu gali paveikti žmogaus psichinę sveikatą. Tyrėjai mano, kad smegenų uždegimas taip pat gali būti atsakingas už kitus COVID-19 simptomus, tokius kaip skonio ar kvapo praradimas.

Kiti tyrimai rodo, kad psichikos paveika gali būti susijusi su organizmo imuninės sistemos atsaku į virusą, kai imuninė sistema gali likti aktyvi pacientui fiziškai pasveikus. Šis nuolatinis imuninės sistemos aktyvinimas yra pagrindinis smegenų rūko ir atminties problemų, susijusių su COVID-19, paaiškinimas. Vis dar yra daug neatsakytų klausimų apie tai, ar genetinė sandara ar nepastebėtas polinkis sirgti psichikos ligomis padidina riziką ir kiek ilgai trunka psichozė.

Poinfekcinės psichozės atvejų pasitaikė su kitais virusais, įskaitant 1918 m. ispanišką gripą ir koronavirusus SARS ir MERS. Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, vienas tyrimas parodė, kad pacientams, kuriems per pastaruosius metus buvo diagnozuotas psichikos sutrikimas, COVID-19 diagnozė buvo dažnesnė nei pacientams, neturintiems psichikos sutrikimų. Ar COVID-19 yra psichozės priežastis ar tik sutapimas? Vis dar nežinome galimo infekcijos poveikio smegenims.

Tyrimo autoriai rekomendavo gydytojams stebėti naujų psichikos sutrikimų atsiradimą, net ir tiems pacientams, kurie nesirgo panašiomis ligomis. Nors psichozės po COVID-19 rizika yra maža, pacientai ir jų šeimos turėtų stebėti, ar po ligos nepasireiškia paranoja,elgesys netampa keistas ir neįprastas. Subtilesni simptomai gali būti padidėjęs dirglumas ir agresija, pablogėjusi asmeninė higiena ir nutolimas nuo šeimos bei draugų.