Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Igno Diliūno nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Studentų regione daugėja
Kad aukštasis mokslas Šiauliuose jokiu būdu nestokoja susidomėjimo, galima įrodyti skaičiais. Štai Vilniaus universiteto Šiaulių akademija (VU ŠA) džiaugėsi net 18 procentų išaugusiu studentų skaičiumi.
Edukologijos instituto direktorė prof. dr. Daiva Malinauskienė pažymi, jog pedagogikos studijų programos kasmet susilaukia vis didesnio stojančiųjų susidomėjimo dėl institute vykdomų unikalių studijų programų, išskirtinės jų realizavimui reikalingos infrastruktūros ir profesionalių dėstytojų. Institutas turi ilgametę mokytojų ir pagalbos mokiniui specialistų rengimo patirtį Lietuvoje ir šią patirtį sėkmingai plėtoja, na, o pagal įstojusiųjų skaičių lyderio pozicijų neužleidžia specialiosios pedagogikos ir logopedijos studijų programa.
„Tarp populiariausių VU Šiaulių akademijoje išlieka Investor’s Spotlight kokybės ženklą turinti Programų sistemos studijų programa, atliepianti šiuo metu itin reikalingą informatikos krypties specialistų poreikį. Pažymėtina Ekonomikos ir investavimo studijų programa, šiemet sulaukusi ir užsienio studentų susidomėjimo, nes užtikrina puikias įsidarbinimo galimybes ekonomikos, investavimo ir finansų analitiko, eksporto plėtros konsultanto, specialisto ir vadovo pareigose. Anglų filologijos studijų programa išlaiko stabilų studentų skaičių, nes stiprus užsienio kalbų valdymas, plečiantis verslų rinkoms, yra būtinas. Kartu su VU Teisės fakultetu teikiame atnaujintą Viešojo administravimo ir teisės studijų programą, kurios populiarumu net neabejojame“, – sako VU Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto direktorė doc. dr. Lina Garšvienė.
Studentų susidomėjimą lemia ne tik nuolat atnaujinamos ir rinkos poreikius atliepiančios programos, bet puikios studentų apgyvendinimo sąlygos, nuo 300 iki 3 000 eurų siekiančios vienkartinės mecenatų stipendijos, kitos paramos pedagogikos ar programų sistemų studentams.
Studijos Šiauliuose – tramplinas į sėkmę
Didesnius studentų srautus 2022 metais fiksavo ir Šiaulių valstybinė kolegija. Čia į pirmą kursą įstojo daugiau nei 600 studentų. Tai yra daugiau nei buvo fiksuota ankstesniais metais.
„Kolegijoje vykdomų programų įvairovė orientuota į rinkai reikalingiausių specialistų rengimą. Dar daugiau – atsižvelgiant į socialinių partnerių, verslo atstovų, alumnų, kurie tampa savosios Alma mater ambasadoriais, nuomonę, programos yra nuolat tobulinamos, kad, gavęs diplomą, tik ką parengtas specialistas kuo greičiau įsilietų į darbo rinką. Dalis studentų pagal specialybę pradeda dirbti jau studijuodami, o diplomų gavimo dieną tokių yra kone pusė. Visi norintieji gali pasinaudoti mainų programos „Erasmus+“ galimybėmis – išvykti studijuoti arba atlikti praktikos“, – sako dr. Nedas Jurgaitis, Šiaulių valstybinės kolegijos direktorės pavaduotojas.
Iš viso Šiaulių valstybinė kolegija stojantiesiems siūlo net 20 studijų programų sveikatos, socialinių, informatikos, inžinerijos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos studijų krypčių grupėse. Toks platus pasirinkimas užtikrina, kad būsimiems studentams būtų lengva pasirinkti dominančią sritį, kuri atlieptų darbo rinkos aktualijas.
Kad Šiauliai būtų patrauklus miestas jaunimui, stengiasi ir miesto Savivaldybė. Miestas nuolat atsinaujina, čia yra patogus susisiekimas, nuolat investuojama į geresnę infrastruktūrą. Be viso to, Šiauliai yra strategiškai patogioje vietoje – tai leidžia studentams lengvai, vos per kelias valandas, pasiekti sostinę, Latviją. Tai leidžia studijų metais daug keliauti, dalyvauti tarptautinėse parodose, mokymuose.
Šiaulių miesto savivaldybė nuolat inicijuoja verslo ir ugdymo įstaigų bendradarbiavimą, todėl darbo rinkoje studentai gana lengvai randa savo vietą.
„Šiauliai jus pasitiks su aukšto lygio studijų programomis, profesinio mokymo įvairove ir finansine parama. Saulės miestas atveria ypač plačias karjeros galimybes, kurios yra kuriamos artimu bendravimu su verslo atstovais ir miesto bendruomene. Net neabejodamas galiu teigti: Šiaulių miestas yra pilnas naujų galimybių ir idėjų jauniems žmonėms“, – sako miesto meras Artūras Visockas.
Profesinio mokymo pertvarka – dar daugiau norinčiųjų mokytis Šiauliuose
2022 m. rugsėjo 1d. nauju pavadinimu startavęs Šiaulių technologijų mokymo centras – antras pagal dydį profesinių centrų Lietuvoje, apjungęs Šiaulius, Mažeikius ir Kuršėnus. Šiaulių TMC veikia 8 skyriai bei vienas moderniausių Lietuvoje autodromas/kartodromas. Čia veikia 3 sektorinio praktinio mokymo centrai: Statybos, Didmeninės ir mažmeninės prekybos ir Transporto sektoriaus darbuotojų.
Nuo rugsėjo 1 d. į Šiaulių TMC priimta 1452 mokiniai iš visos Lietuvos. Siūloma daugiau nei 100-as profesinio mokymo programų, modulių, kursų: įgijus pagrindinį išsilavinimą, vidurinį išsilavinimą, vykdomos persikvalifikavimo programos, iš kurių asmenys, turintys vieną kvalifikaciją, gali nemokamai įgyti valstybės finansuojamoje vietoje.
„Žiemos priėmimo rezultatai pranoko lūkesčius – sulaukta arti 200 prašymų mokytis valstybės finansuojamose mokymo vietose. Šiuo metu populiariausia ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo mokymo programa, ją rinkosi rekordinis stojančiųjų skaičius – net 91. Susidomėjimo sulaukė ir motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojo, vizažisto, socialinio darbuotojo padėjėjo, kambarių tvarkytojo mokymo programos“, – rezultatais džiaugiasi Šiaulių TMC pavaduotoja plėtrai, laikinai einanti direktoriaus pareigas Jolita Vengrė.
Šiaulių TMC parengta daugiau nei 500 bendradarbiavimo sutarčių su darbdaviais ir socialiniais partneriais. Tai rodo ir 2022 m įsidarbinimo rezultatai – iš 855 absolventų įsidarbino 638. Mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdys – pameistrystės programa.
„Dabartiniame Šiaulių technologijų mokymo centro Statybos skyriuje įgijau ne tik staliaus-dailidės kvalifikaciją, bet ir vidurinį išsilavinimą. Tai ir buvo pamatas tęsti studijas aukštojoje mokykloje, kur studijavau Statybos inžineriją. Šiandien esu statybinės organizacijos vadovas, su 30 darbuotojų komanda vykdome statybos darbus Lietuvoje ir Skandinavijos šalyse. Šiais metais laukia įdomus beveik milijono eurų vertės projektas – Šiaulių miesto savivaldybės kultūros centro „Laiptų galerija“ atnaujinimo darbai. Niekada nesigailėjau pasirinkęs staliaus-dailidės profesijos. Skatinu jaunus žmones mokytis ir dirbti Šiauliuose, o iš čia, patikėkite, atsiveria viso pasaulio rinkos“, – sako Kornelijus Slotkus, buvęs mokinys, UAB „Serpas“ vadovas.
Darbo rinka regione plečiasi?
Regione klestinčios bei naujai besikuriančios įmonės glaudžiai bendradarbiauja su čia veikiančiomis aukštojo mokslo bei profesinėmis ugdymo įstaigomis. Būtent verslui yra aktualu, kad į darbo rinką įsilietų savo srities profesionalai.
„Įmonėms svarbu, kad būsimieji specialistai studijuotų Šiauliuose. Kai jaunuoliai mokosi sostinėje ar užsienyje, jie dažnai pradeda įleisti šaknis, kurti šeimą ir panašiai būtent tuose miestuose. Juos prisikviesti grįžti į regioną tampa sudėtinga. Todėl regione klestinčiam ir naujai besikuriančiam verslui esminis klausimas visada yra šis: ar turėsime aukštos kvalifikacijos darbuotojų? Būtent todėl glaudžiai bendradarbiaujame su mokymo įstaigomis – mums svarbu, kad tie jaunuoliai norėtų studijuoti regione ir čia kurti savo karjerą“, – sako Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentas Raimundas Vaišvilas.
Nors pastarieji pandemijos ir karo Ukrainoje pažymėti keleri metai buvo sudėtingi ir neigiamai paveikė ekonomiką, tačiau, anot Raimundo Vaišvilo, regione veikiantis verslas puikiai laikosi, o darbo rinkoje buvęs sąstingis mažėja. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentas sako, kad regione veikiančios įmonės – inovatyvios, o jų vidinė kultūra bei požiūris į darbuotojus niekuo nesiskiria nuo užsienio. Savo srities profesionalai yra skatinami priedais, jiems sukuriamos šiuolaikiškos darbo vietos.
Reklama