PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2017 m. Gegužės 16 d. 15:06

Mokinių teorinė-praktinė konferencija „Bebaimis knygnešys“ Pajūralyje

Tauragė

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


3062

Gegužės 10 dieną Šilalės r. Pajūralio pagrindinėje mokykloje vyko pirmoji rajoninė mokinių teorinė-praktinė konferencija „Bebaimis knygnešys“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Jos tikslas – skatinti mokinius domėtis savo krašto istorija kaip istorinės atminties vertybe.


Foto galerija:

dsc-0086-800x525-31217.jpg
dsc-0122-800x513-31218.jpg
dsc-0137-800x533-31219.jpg
dsc-0156-525x800-31220.jpg
dsc-0194-800x523-31224.jpg
dsc-0211-800x502-31226.jpg

Konferencijoje dalyvavo Šiaulių universiteto dėstytojas, docentas, Lietuvos dailininkų sąjungos ir Tarptautinės odos meno gildijos Leather Art Forum narys, VšĮ A. Kavaliausko etnografinio Gvaldų muziejaus įkūrėjas Albinas Kavaliauskas.

Primindamas sunkią, bet prasmingą knygnešio dalią konferencijos dalyvius sveikino ir prasmingo darbo linkėjo Šilalės rajono mero pavaduotojas Valdemaras Jasevičius, Kvėdarnos seniūnijos seniūnas Aivaras Dobilas pasidžiaugė, kad mokykloje organizuojama tokia konferencija, kuri skatina labiau pažinti savo krašto istoriją, Pajūralio kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Jucienė palinkėjo mokyklai kuo daugiau mokinių ir, kad ši pirmoji konferencija būtų tęstinė.

Susirinkusiuosius į konferenciją pasveikino ir darbingos nuotaikos palinkėjo mokyklos direktorė Renata Rimkuvienė. Mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Palekienė supažindino dalyvius su konferencijos programa, pranešimų vertinimo komisija.

Konferenciją pradėjome mokinių sveikinimu „Tau, knygnešy“, kuris nukėlė mus į sunkiausius lietuvių kultūros istorijos laikus.

Po gražios mokinių įvesties į praeitį klausėmės Albino Kavaliausko, knygnešio P. Kavaliausko proanūkio, pranešimo „Knygnešys P. Kavaliauskas – istoriniai fragmentai gyvai“. Jis pateikė įdomių faktų apie knygnešio P. Kavaliausko gyvenimo būdą ir veiklą, kokių sunkumų patyrė platindamas knygas. Konferencijos dalyviai turėjo galimybę ne tik išgirsti, bet ir susipažinti su tuo laikotarpio knygnešio P. Kavaliausko platinama literatūra.

Docento Albino Kavaliausko mintis pratęsė Šilalės r. Pajūralio pagrindinės mokyklos mokinės Gretos Zakaraitės pranešimas „Nematydamas šviesos – švietė kitus“.

O apie knygnešio Kazimiero Kazlausko gyvenimo kelią pasakojo Šilalės suaugusiųjų mokyklos mokiniai Mantas Butkus ir Sara Bekaitė.

Apie knygnešių sunkumus, jų veiklą ir indėlį į Lietuvos tautinės savimonės formavimą bei patriotiškumo puoselėjimą skaitė Karolina Jašinskaitė ir Gintarė Dargytė, Šilalės r. Pajūralio pagrindinės mokyklos 7 klasės mokinės.

Pranešimą „Lietuviško žodžio puoselėtojai“ skaitė Šilalės r. Pajūralio pagrindinės mokyklos mokinės Emilija Petrokaitė ir Jovita Guogaitė. Jos pabrėžė, kad privalome pajusti gimtojo žodžio saldumą, kurį tauta tarsi į korį nešė ir suvokimą, kad žodį, „gimtąjį, kasdienį“, būtina išsaugoti ir atiduoti ateinančioms kartoms. O jį išsaugoti galima tik per dainas ir giesmes, per tautos ir jos kalbos istoriją.

Pranešėjų gretas papildė ir Deimantė Žvirblytė. Ji pristatė atliktą tyrimą ir išsakė savo nuomonę apie tai, ar elektroninės knygos pakeis popierines. Kol komisija vertino pranešimus, dalyviai turėjo galimybę pasidžiaugti Šilalės r. Pajūralio pagrindinės mokyklos dailės mokytojos Ramunės Igoriutės darbų paroda „Išminties talpyklos“ ir mokinių kurtų knygos skirtukų paroda.

Rengiant rajoninę mokinių teorinę-praktinę konferenciją „Bebaimis knygnešys“, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti buvo organizuotas ir knygos skirtukų konkursas.

Komisija, baigusi vertinimą, paskelbė, kad geriausiu rajoninės mokinių teorinės-praktinės konferencijos „Bebaimis knygnešys“ pranešimu pripažintas Šilalės r. Pajūralio pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinės Deimantės Žvirblytės „Ar elektroninės knygos pakeis popierines? “, o kūrybiškiausiu knygos skirtuku, skirtu rajoninei mokinių teorinei-praktinei konferencijai „Bebaimis knygnešys“, pripažintas Šilalės suaugusiųjų mokyklos mokinės Saros Bekaitės „Aš nieko nebijau“. Jiems įteiktos atminimo dovanėlės ir padėkos raštai. Žinoma, ir kiti dalyviai taip pat nebuvo pamiršti.

Mokinių teorinė-praktinė konferencija dalyviams leido labiau įsigilinti į istorinius, kultūrinius, literatūros ženklus, kurie primena knygnešystės svarbą ir reikšmę Lietuvai, o svarbiausia – popierinės knygos svarbą šių dienų iššūkių kontekste bei ugdant jaunus žmones.