PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gruodžio 8 d. 10:49

Mokinio kuprinė. Ar tėveliai viską apie ją žino?

Lietuva

Akcija. Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistės Šiaulių miesto bendrojo ugdymo mokyklose vykdė akciją „Kiek sveria mokinio kuprinė?“, kurios metu įvertino net 3 689 kuprines.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


22750

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau septintus metus Šiaulių miesto bendrojo ugdymo mokyklose vykdė akciją „Kiek sveria mokinio kuprinė?“. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, dirbančios bendrojo ugdymo mokyklose, rugsėjo mėnesio antroje pusėje ne tik svėrė 3–6 klasių mokinių kuprines, bet ir įvertino kuprinių tipus, nešiojimo būdus, ar prie kuprinių yra atšvaitai, patarė mokiniams, kaip taisyklingai nešioti kuprinę. Buvo pasirinkti būtent tokio amžiaus vaikai, nes pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų.

„Organizuodami šią akciją mes norėjome priminti tėveliams, kad netinkama kuprinė ir per didelis jos svoris yra vienas iš rizikos veiksnių jauno žmogaus laikysenos sutrikimams vystytis“, – teigia biuro direktorė Henrieta Garbenienė.

Akcijos metu buvo įvertintas 3 689 mokinių kuprinių svoris. Iš surinktų duomenų paaiškėjo, kad vidutiniškai mokinio kuprinė svėrė 3 700 g, mažiausias kuprinės svoris siekė 560 g, o sunkiausia svėrė 8 355 g.

„Norime priminti tėveliams, kaip reikia sužinoti, koks turi būti kuprinės svoris. Tai yra labai paprasta: optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. vaiko kūno masės, didžiausias neturi viršyti 15 proc. Labai svarbu, kad tėveliai rūpintųsi vaiko taisyklinga laikysena, nes ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai, o tuo reikia rūpintis nuo vaikystės“, – teigia biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Renata Jarašūnienė.

Lyginant duomenis pagal akcijų vykdymo metus, šiais metais padaugėjo mokinių, kurie turėjo kuprines su dviem diržais, bei sumažėjo mokinių, turinčių kuprines su vienu diržu ar su rankena. Mergaitės, trečiokai, ketvirtokai ir penktokai dažniau nešiojo kuprines ant abiejų pečių, o berniukai ir šeštokai – dažniau ant vieno peties.

Šiais metais padaugėjo mokinių, kurie nešiojo kuprines ant abiejų pečių (nuo 98,1 proc. 2016 m. iki 99,3 proc. 2017 m.). Dažniau berniukai, šeštokai bei ketvirtokai turėjo kuprines, kurių svoris sudarė iki 10 proc. mokinio kūno svorio, o mergaitės ir trečiokai bei penktokai dažniau turėjo kuprines, kurių svoris siekė nuo 10 proc. iki 15 proc. jų kūno svorio. Nemaža dalis mokinių (6,5 proc.) turėjo kuprinę, kuri svėrė daugiau kaip 15 proc. kūno svorio, o tai kenkia laikysenai.

Dažniausiai mokiniai nešiojasi visos savaitės knygas ir sąsiuvinius, o paklausus, kodėl taip daro, atsako: „Gal bus kokie pamokų pakeitimai, tai turėsiu, ko reikia.“ Didelį kuprinės svorį sudaro ir stori, daug sveriantys dėklai sąsiuviniams ir pratyboms. Kartais net tuščia kuprinė sveria per daug. Mokiniai nešiojasi mylimus žaisliukus, grožinės literatūros knygas iš bibliotekos, skėčius, daug vandens buteliukų, maisto, sportinę aprangą, po keletą penalų, kartais į kuprinę įspraudžia net striukę. Galima rasti ir nereikalingų popiergalių, šiukšlių. Teko rasti ir seną, sudžiūvusią nesuvalgytą bandelę.

Nedžiugina, kad, lyginant šių metų kuprinių svėrimo akcijos rezultatus su 2016 metų rezultatais, šiemet sumažėjo mergaičių ir berniukų dalis (nuo 61,2 proc. 2016 m. iki 55,4 proc. 2017 m.), kurie turėjo atšvaitą prie kuprinės. Kad mokiniai ne visada segi atšvaitą, patvirtina ir Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro 2016 metais vykdyto mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo rezultatai: atšvaitą tamsiu paros metu visada nešioja tik 32 proc. penktokų, o vyresni atšvaitą prisisega dar rečiau – tik 14,6 proc. apklaustų septintokų ir devintokų.

„Kad mokiniai kelyje būtų pastebėti laiku ir apsaugoti nuo nelaimingų eismo įvykių, visiems akcijos dalyviams visuomenės sveikatos priežiūros specialistės įteikė po biuro dovanėlę – atšvaitą – ir paaiškino, kodėl svarbu jį segėti. Labai prašome tėvelių pasirūpinti, kad padovanotas atšvaitas ne atsidurtų stalčiuje, o būtų tinkamai prisegtas“, – ragina biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Renata Jarašūnienė.

Į ką verta atkreipti dėmesį renkantis mokyklinę kuprinę ir kaip taisyklingai ją nešioti:

- išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai;

- kuprinė turi būti su dviem reguliuojamo ilgio diržais, kad užsivilkus paltą ar striukę juos būtų galima pailginti, o orams atšilus sutrumpinti. Tada ji tvirtai priglunda prie nugaros ir neleidžia vaikui kūprintis;

- diržų plotis turi būti ne siauresnis kaip 3,5 cm;

- rekomenduojama kasdien peržiūrėti kuprinės turinį ir susidėti tik tai dienai reikalingus daiktus;

- tuščia pradinių klasių moksleivių kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių – ne daugiau kaip 1 000 g;

- optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. vaiko kūno masės, didžiausias neturi viršyti 15 proc.

Reklama: dailės reikmenys