REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 21 d. 20:04

Mokesčių reforma: apie pokyčius iš pirmų lūpų

Šiauliai

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


49305

Taškas padėtas. Mokesčių reforma įvyks. Apie pokyčius ir naujoves pasakoja Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Auksė Tutkutė.

Viskas čia ir dabar: Mokesčių reforma, džiūgaujantys pranešimai apie biudžetų vykdymą, valstybės tarnybos pertvarka, turbūt dar daug ko nepaminėjau, tačiau kam daugiausiai šiuo metu skiriate dėmesio?

Viskas, ką paminėjote, yra svarbu ir viskas vienaip ar kitaip siejasi, sueina į pagrindinį mūsų uždavinį – užtikrinti biudžeto užduočių vykdymą – ir yra neatidėliotini.

Kaip tik praėjusią savaitę Šiaulių miesto savivaldybėje Šiaulių AVMI atstovai tradiciškai buvo susitikę su miesto vadovais aptarti biudžetų vykdymą. Kaip sekasi?

Konkrečiai kalbant apie Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto 7 mėnesių plano vykdymą, gauta viršplaninių pajamų: 1,124 mln. eurų arba 3 proc. daugiau nei planuota. Per tą laikotarpį gauta 40,8 mln. eurų pajamų. Ir visos apskrities mastu yra viršplaninių pajamų. Per 7 mėnesius Šiaulių apskrities nacionalinio biudžeto, kurį sudaro į valstybės ir savivaldybių biudžetus sumokėti mokesčiai, gauta 28,08 mln. eurų arba 14,7 proc. daugiau nei per praėjusių metų tą patį laikotarpį. Visa informacija skelbiama Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje, kur galima susipažinti su nacionalinio ir savivaldybių biudžetų planinėmis ir faktinėmis įplaukomis.

Tuo pačiu metu vyksta ir didžiuliai pokyčiai dėl priimtų mokesčių įstatymų pakeitimų.

Vyksta nuoseklus darbas, teisės aktų nuostatų keitimas, derinimas, darbuotojų supažindinimas, mokymai, planuojami ir jau paskelbtos registracijos į rugsėjį vyksiančius mokesčių administratoriaus rengiamus seminarus.

Nuo kitų metų pradžios įsigalios mokestiniai pakeitimai, po kurių keisis kai kurie mokesčiai ir galutinis darbo užmokestis. Pastarasis rūpi kiekvienam dirbančiajam. Todėl pirmiausia atkreipsiu dėmesį, kad Finansų ministerija kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, „Sodra“ bei Valstybine mokesčių inspekcija parengė pajamų skaičiuoklę – įrankį, kuris padės paskaičiuoti savo pajamas atsižvelgiant į ateinančių trejų metų pakeitimus. Ji yra Finansų ministerijos interneto svetainėje, tereikia atsidaryti ir skaičiuoklė prieš akis.

Ir pensininkai, esami, būsimi, ten gali pasitikslinti, kokia bus jų pensija?

Mano minėtoji pajamų skaičiuoklė pritaikyta tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms.
Apie pensijas tiksliau Jums galėtų atsakyti „Sodros“ specialistai, tačiau galiu pasakyti, kad netrukus visuomenei bus pristatytas bendras projektas – svetainė, kurioje bus skelbiama visa su pakeitimais susijusi informacija.

Neseniai VMI paskelbė ir apie nupirktą elektroninio deklaravimo sistemos plėtojimo paslaugą ir kad deklaravimo sistema keisis iš esmės, kad bus kur kas patogesnė vartotojui.

Į mūsų paslaugų vartotoją orientuojamės pasiūlydami vieną ar kitą naują paslaugą. Elektroninio deklaravimo sistema bus atnaujinta iki 2020 m., o štai jau netrukus, kitų metų pradžioje startuos nuotolinių apskaitos paslaugų posistemis i.APS, kitaip apibūdinamas kaip virtualus buhalteris.

Kas tai yra, virtualus buhalteris? Įmonėms nebereiks samdyti buhalterių?

Virtualus buhalteris skirtas smulkiajam verslui, būtent – gyventojams, vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą arba įsigijus verslo liudijimą. Virtualus buhalteris – mūsų elektroninė paslauga, suteiksianti galimybę savo veiklos buhalterinę apskaitą perkelti į virtualiąją erdvę. Šis nemokamas įrankis smulkiojo verslo atstovams ne tik palengvins pajamų apskaitos procesus, bet ir leis realiai sutaupyti atsisakant pajamų – išlaidų žurnalų pildymo. Popierinį veiklos žurnalą pakeis elektroninis, o apskaitą internete bus galima tvarkyti tiek pildant duomenis kompiuteriu, tiek išmaniaisiais (mobiliaisiais) įrenginiais. Draugaujantys su virtualiu buhalteriu, i.APS vartotojai, lengvai ir tinkamai apskaičiuos mokesčius, nes virtualus buhalteris įtrauks aktualius duomenis apie gyventojų pajamų mokestį, privalomo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokas. Be to, bus galimybė pačioje sistemoje greitai ir patogiai visus mokesčius sumokėti. Yra nemažai ir kitų reikšmingų privalumų. Apie naujoves kalbame, pristatome susitikimuose su verslininkais, seniūnais, savivaldybių atstovais.

Ir tai jiems įdomu, rūpi?

Apskrityje turime 14 metus veikiančią Bendradarbiavimo tarybą, jungiančią asocijuotas verslo struktūras bei vietos mokesčių administratorių. Jos nariai verslininkai, vos išgirdę apie VMI kuriamą išmaniąją mokesčių administravimo sistemą (i.MAS) su PVM sąskaitų faktūrų bei važtaraščių posistemiais, pirmieji šalyje paprašė išsamaus pristatymo, susitikimo su jos kūrėjais. Sulig vasaros pradžia ir šiemet įvyko išplėstinis susitikimas – mūsų Bendradarbiavimo taryba bei VMI vadovai. Pristatyti VMI veiklos rezultatai, iššūkiai ir prioritetai. Kalbėta apie 2018-2019 m. konsoliduotą mokestinių prievolių vykdymo užtikrinimo priemonių planą, pasakojota, kas nuveikta ir kas artimiausioje ateityje laukia toliau vystant išmaniąją mokesčių administravimo sistemą (i.MAS). Pavyzdžiui, kad 2019-2021 metais bus kuriamos išskirtinai kasos aparatų naudotojams skirtos paslaugos, kad įgyvendinus išmaniųjų e. kasos aparatų posistemio i.EKA sukūrimo projektą, kasos aparatu galės tapti bet kuris išmanusis įrenginys. Su verslo atstovais, susitikime dalyvavusiais buhalteriais kalbėjomės ir apie korupcijos prevenciją Valstybinėje mokesčių inspekcijoje ir, aišku, apie jau daugelį metų prioritetu Nr. 1 išliekantį mokestį – PVM – bei kovą su šešėliu. Visuomet atsižvelgiame ir įvertiname, kas ir ką konkrečiai domina.

Ką su seniūnais kalbatės?

Apie gyvenimą. Jie geriausiai mato, kas ir kaip gyvena, kuo verčiasi ir ar nepiktnaudžiauja kitų suneštu gėriu. Viskas prasideda nuo kiekvieno mūsų, tyla nėra gera byla. Beje, mūsų specialistai kartą buvo susitikę su kelmiškiais seniūnais, ir neilgai trukus Kelmės poskyryje sulaukėme gyventojų. Atėjo išsiimti verslo liudijimo, tada ir išgirdome: seniūnas paraginęs veiklą įteisinti.

Įvairi ta mūsų šneka, vieną sudomina VMI programėlė „Pranešk“ išmaniems telefonams, kuri padeda pranešti apie galimus pažeidimus, visiems rūpi „Kvitų žaidimas“, ar yra jų rajone laimėtojų. Seniūnus supažindiname ir su individualios veiklos įteisinimu, kuo skiriasi darbas įsigijus verslo liudijimą ir pagal pažymą. Dėmesio ir klausimų sulaukia mūsų jau paminėta naujiena – i.APS‘as – nemokamas buhalteris smulkiajam verslui bei jo privalumai. Panašu, vieni kitus girdime ir susikalbame, nes patys seniūnai, rajono vadovai siūlo, ką dar galėtų nuveikti kovoje su šešėliu.

O su savivaldybėmis diskutuojate apie biudžetų eilutes?

Ne tik. Pagal iš anksto suderintus grafikus susitinkame su visų savivaldybių atstovais kartą per ketvirtį aptarti biudžetų. Tačiau aktualijos diktuoja savus tvarkaraščius ir dažnumą. Mokesčių administratorius nuo liepos, kai tik pasigirdo pasiūlymai dėl sausros padarinių žemės ūkyje patirtą nuostolį atlyginti per žemės mokesčio lengvatas, lipa savivaldybėms ant kulnų, prašydama laiku spręsti ir iki rugsėjo 5-osios pateikti sprendimus dėl papildomų žemės mokesčio lengvatų. Priešingu atveju kentės vietos gyventojai, gavę netikslias deklaracijas, nes pagal pavėluotus tarybų sprendimus mokesčių administratorius turės tikslinti žemės mokesčio deklaracijas, vadinasi, ir gyventojų atsiskaitymas už žemę vyks iš kelių kartų. Taip pat ir pačios savivaldybės nebus sužavėtos už žemę į biudžetą vėluojančiomis įplaukomis.

Teko girdėti, kad bus amnestija, ir ji susijusi būtent su Jūsų veiklos sritimi?

Taip, bus suteikta galimybė deklaruoti mokesčius be delspinigių. Tai reiškia, kad bus galima pradėti veikti skaidriai, užtikrinant sąžiningą konkurencinę aplinką, mažinant šešėlį.

Prašau pristatykite plačiau.

Šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad pateikus už ankstesnius laikotarpius deklaraciją su nurodytais nesumokėtais mokesčiais ir padarius tai iki VMI patikrinimo pradžios, baudos nėra skiriamos, tačiau skaičiuojami delspinigiai. Jų susidaro išties reikšminga suma, jei mokesčiai buvo nemokėti pakankamai ilgą laikotarpį. Mokesčių reformoje, mažinant šešėlį, numatyta, kad ši akcija, kaip sakote amnestija, bus vienkartinė. Truks pusmetį: nuo 2019 metų sausio iki liepos, kai papildomai nebus skaičiuojami ir delspinigiai. Tai galimybė deklaruoti ir sumokėti „pamirštus“ mokesčius be delspinigių, kurie, pvz., jei deklaruojami prieš 5 metus nesumokėti mokesčiai, gali viršyti net pusę pačios mokesčių sumos.

Tuo pačiu noriu priminti, kad Mokesčių inspekcija siekia padėti mokesčių mokėtojams teisingai ir laiku vykdyti mokestines prievoles, formuodama mokesčių kultūrą, paremtą „ėjimo mokesčių mokėtojo link“ principu. Esame įstaiga, kuri nusprendė pirmiausia eiti aiškinimosi, bendravimo su klientais, sutarimo paieškų, o ne sankcijų keliu.

Kalbino Jurgis Šniuolis



REDAKCIJA REKOMENDUOJA