PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 20 d. 08:00

Mokesčiai emigravusius lietuvius pasiveja

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


42127

Į naujienų portalą Etaplius kreipėsi šiaulietė, pasipiktinusi Sodros veiksmais. Iš moters dukros vis dar nuskaičiuojami mokesčiai, nors ji savo išvykimą, kaip ir visi lietuviai, deklaravo tada, kai tokia būtinybė šalyje buvo įteisinta įstatymu. Šiaulietė sako nesuprantanti, kodėl privalu socialinio draudimo įmokas mokėti Lietuvai, kai gyvenai ir dirbai, taigi ir mokesčius mokėjai, kitoje šalyje.

Šiaulietė pasakojo, kad jos dukra jau septynerius metus dirba Jungtinėje Karalystėje. Ji paisė 2016 metais priimto įstatymo, kad užsienyje gyvenantys ir dirbantys lietuviai privalo išsideklaruoti iš šalies, kitaip turės mokėti privalomus mokesčius Sodrai.

2017 metų pradžioje šiaulietė su dukra, kuriai reikėjo išsideklaruoti iš Lietuvos, atvyko į Sodros Šiaulių skyrių ir pristatė išsideklaravimo pažymą bei dokumentą iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, kad Lietuvoje neturi skolų. Sodra dokumentus priėmė ir patikino, kad viskas gerai – moteris gali ramiai gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje, mokesčiai Lietuvoje jai nebus skaičiuojami.

Šių metų pradžioje emigrantė gavo žinią iš draudimo kompanijos, kad ji skolinga draudimui. Mergina dar 2017 metais Lietuvoje buvo apsidraudusi, tad būdama Jungtinėje Karalystėje į savo lietuviškąją banko sąskaitą pervedė pinigus draudimo įmokoms padengti. Ir labai nustebo sužinojusi, kad draudimas tų pinigų iš jos sąskaitos nuskaičiuoti negali, nes jų ten tiesiog nėra.

Šiaulietės dukra kreipėsi į banką ir sužinojo, kad Sodra savarankiškai nuskaičiavo iš sąskaitos 350 eurų. Paaiškino, kad emigrantė liko skolinga Sodrai, nors septynerius metus gyveno Anglijoje, o deklaravusi savo išvykimą 2017 metais buvo tos pačios Sodros patikinta, kad jokių skolų nėra.

Šiaulietė dukters vardu kreipėsi į Sodros Šiaulių skyrių, norėdama išsiaiškinti, kokiu pagrindu pinigai buvo iš sąskaitos nuskaičiuoti. Jai paaiškino, kad dukra skolinga už 2016 metus ir reikia pristatyti pažymas, kad ji tuo metu gyveno ir dirbo užsienyje.

airport-519020-340.jpg

Nurodytos pažymos buvo pristatytos. Sodros Šiaulių skyrius atsakė grąžinsiąs 96 eurus, o likusiems pinigams atgauti reikia papildomų pažymų. Šiaulietei susidarė įspūdis, kad pačios Sodros specialistės tiksliai nežino, kokių pažymų reikia, nes jai tai tinkamai ir nebuvo paaiškinta.

Šiaulietė piktinasi, kad Sodra savarankiškai pinigus nuskaičiavo labai greitai – nė nepasigilinusi, o kai gyventojas nori susigrąžinti, jo manymu, be reikalo nuskaičiuotus pinigus – reikia nueiti kryžiaus kelius ir nėra jokios garantijos, jog pinigus iš tiesų atgausi.

Galop, aiškinantis dukters situaciją, motinai buvo atsakyta, kad jai informacija nebus teikiama, mat ji neturi teisės jos gauti – reikia dukters įgaliojimo. Mama įgaliojimą gaus, tačiau jai šioje situacijoje rūpi jau nebe pinigai, o Sodros veiksmų įžūlumas, kurį moteris vadina vagyste iš savo piliečio.

travel-778338-340.jpg

Sodros atsakas

Šiaulietės istorija, jos pačios prašymu, buvo perduota Sodrai, kad būtų gauti reikalingi atsakymai. Redakcijai Sodra atsakė raštu. Pasak jos,skaitytojos atvejis – pavyzdys ir kitiems emigrantams.

Tai iš tiesų aktuali istorija ir nuoširdžiai apgailestaujame, kad šiauliečių šeima patyrė nepatogumų.

Norėtume šeimą nuraminti ir užtikrinti, kad vos tik pateikus visus būtinus dokumentus, pagrindžiančius, jog privalomojo sveikatos draudimo įmokos už klientę buvo sumokėtos svečioje šalyje, Lietuvoje priskaičiuotas sumas nedelsdami grąžinsime, kaip numatyta teisės aktuose.

Esame tikri, kad gyventojai buvo suteikta teisinga ir aiški informacija. Dėl asmens duomenų apsaugos negalime komentuoti konkretaus asmens situacijos. Tačiau įprastai deklaravus išvykimą, nuo tos dienos jokios įmokos išvykusiems į užsienį nebeskaičiuojamos.

Tačiau jeigu žmogus anksčiau buvo išvykęs į užsienį ir savo išvykimo nedeklaravo, laikoma, kad jis gyveno Lietuvoje ir turėjo solidariai, kaip ir visi kiti šalies gyventojai, mokėti įmokas. Jeigu įmokos nebuvo mokamos, priskaičiuojama skola.

plane-841441-340.jpg

Visus gyventojus apie numatomą PSD įmokų išieškojimą informuojame žinutėmis per jų asmenines
„Sodros“ paskyras
https://gyventojai.sodra.lt . Jeigu jie yra „Sodrai“ nurodę savo elektroninio pašto adresą, tuomet informaciją siunčiame ir elektroniniu paštu.

Gera žinia ta, kad Europos Sąjungoje galioja bendros taisyklės. Privalomasis sveikatos draudimas yra privalomas visose ES šalyse. Tačiau gyventojas privalo įmokas mokėti tik vienoje šalyje – kurioje tuo laikotarpiu oficialiai gyvena ir dirba.

Tai reiškia, jeigu asmuo legaliai dirbo ir darbdavys už jį mokėjo privalomojo sveikatos draudimo įmokas kitoje šalyje, pateikus tai pagrindžiančius dokumentus „Sodra“ perskaičiuoja įmokas ir permoką grąžina.

Svarbu žinoti – jeigu darbdavys darbuotoją užsienio šalyje įdarbino nelegaliai ir socialinio draudimo įmokų toje šalyje nemokėjo, įmokos Lietuvoje bus priskaičiuotos.

Tai, kokių pažymų reikia norint perskaičiuoti privalomojo sveikatos draudimo įmokas Lietuvoje, priklauso ir nuo konkrečios žmogaus, dirbusio užsienyje, situacijos.

Tai gana dažnai pasitaikantis atvejis, todėl ši informacija svarbi visiems gyventojams, seniau išvykusiems į užsienį, ar ketinantiems ten vykti.

Visi be išimties Lietuvos gyventojai yra draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu. Šis draudimas užtikrina nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kai lankomės pas gydytoją konsultacijos ar esame paguldyti į ligoninę.

Privalomasis sveikatos draudimas veikia solidarumo principu. Visi mokame įmokas priklausomai nuo savo pajamų, o mažiausiai – 9 proc. nuo minimalios algos, net jeigu niekur nedirbame ir nesame registravęsi darbo biržoje. Už tam tikras gyventojų grupes šias įmokas sumoka valstybė.

Už tai kiekvienas gyventojas bet kada, sutrikus sveikatai, gali ją pasitikrinti ir gauti sveikatos priežiūros paslaugas nemokamai. Suprantama, kad būna, jog žmogus per metus nė karto šiomis paslaugomis nepasinaudoja, bet kitą kartą jam gali prireikti labai brangios operacijos, todėl įmokas moka visi.

Tai yra ne „Sodros“, o visų Lietuvos piliečių pinigai, kurie iškart keliauja į Valstybines ligonių kasas ir skiriami mūsų pačių sveikatos priežiūrai – medikų atlyginimams, medicinos įrangai ir viskam kitam.

Todėl „Sodra“ visomis išgalėmis stengiasi užtikrinti visų gyventojų lygias teises – kad nė vienas gyventojas, kuris turi šias įmokas mokėti, nepiktnaudžiautų ir „nevogtų“ iš kitų savo šalies piliečių.

Nesumokėjus įmokų, „Sodra“ turi teisę jas nuskaičiuoti, nes tai yra ne „Sodros“, o visų šalies gyventojų pinigai, ir mes savo pareigą visuomenei privalome atlikti tinkamai.