PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Rugsėjo 18 d. 09:41

Mitybos ekspertė: trečdalis studentų nežino kaip sveikai maitintis

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Karolina BandzaitėŠaltinis: Etaplius.lt


278258

Studentai teigia, jog brangstant būsto nuomos ir studijų kainoms, sveikai maitintis yra beveik neįmanoma. Vis dėlto, mitybos ekspertė sako, kad aukštos kainos neturi įtakos sveikai mitybai, tai – pasirinkimo klausimas.

„Sveiką maistą renkasi tie, kurie jau anksčiau tai darė, todėl ir brangstančios maisto prekės neturi įtakos jų įpročiams. Kita vertus, tie, kurie jau anksčiau rinkosi pigesnį maistą, dažnai savo įpročių nekeičia“, – teigia mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė. Ji pabrėžia, kad svarbu pirkti tikrai būtinus maisto produktus, o ne tuos, kurių geidžia akys. Taip studentai gali ir sutaupyti, ir sveikai maitintis.

Propaguoti sveikos mitybos įpročius privalo ir aukštojo mokslo įstaigos. „Svarbu, kad universitetai ruoštų programas, skirtas sveiko maisto gaminimui, ir suteiktų studentams įgūdžių pasirinkti tinkamus produktus bei gaminti maistą sveikiau“, – sako G. Jonaitytė. Pasak jos, mokymo įstaigose trūksta sveikų maisto produktų, kurie galėtų tapti alternatyva tradiciniams valgyklos patiekalams.

Kylančios maisto produktų kainos neaplenkia ir švietimo įstaigų, patiekalai valgyklose po truputį brangsta, todėl studentai dažnai renkasi eiti į prekybos centrus. „Valgykloje maisto porcija kainuoja apie šešis eurus, todėl renkuosi geriau eiti į parduotuvę“, – atvirauja SMK Aukštosios mokyklos studentas Edvinas.
Dažnai jauni žmonės renkasi greito paruošimo maisto produktus, kurie neturi jokios maistinės vertės. „Norėdamas sutaupyti laiko, aš renkuosi šaldytus produktus, kuriuos galiu bet kada pasišildyti, o ne tuos, kurie greitai sugenda“, – tęsia Edvinas.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad sveikatą bei gyvenimo trukmę apie 50 proc. lemia žmogaus gyvenimo būdas. Todėl ugdyti sveikos mitybos įpročius reikia jau nuo mažens. Anot G. Jonaitytės, mitybos pokyčius galima įgyvendinti palaipsniui, papildant racioną alternatyviais produktais bei keičiant senus įpročius. „Sumuštinius su balta duona visada galima pakeisti į duoną su saulėgrąžų sėklomis, linų sėmenims. Studentai dažnai renkasi kavą, tikėdamiesi, kad ji suteiks jiems energijos ar pagerins atmintį. Tačiau daug naudingesnė alternatyva yra žalioji arba žolelių arbata“, – pataria G. Jonaitytė.